Jak reinstalovat Windows Vista

1. Předmluva

Před reinstalací Vašeho stolního počítače nebo notebooku je nutno provést zálohu vašich dat - Jak a kam zálohovat data, protože čistou reinstalací systému dojde k přepsání všech dat na Vašem systémovém disku (většinou "C:" a složka "Users") novou instalací operačního systému. Data na ostatních fyzických či logických discích zůstávají nezměněna. Pokud se ovšem při instalaci nespletete a místo na systémový disk si omylem nový systém nenainstalujete na některý datový.

V případě, že reinstalujete poprvé, si proto raději zálohujte všechna data, která z počítače potřebujete. Jestliže již stávající operační systém nenaběhne a vy potřebujete z počítače nějaká data, tak se je pokuste vykopírovat pomocí návodu: Jak vykopírovat data z nefunkčního stolního počítače nebo Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku.

Pro jistotu si zopakujme minimální nároky systému: Procesor může být jak 32bitový, tak 64bitový, ale musí mít taktovací frekvenci minimálně 1 GHz. Doporučené minimum operační paměti je 1 GB (RAM), v případě 64bitové verze dokonce dvojnásobek, tedy 2 GB (RAM). Sama Windows Vista si z pevného disku "ukousnou" zhruba 6,5 GB prostoru, je však třeba počítat i s aktualizacemi a volným místem pro provoz systému. Minimem je tedy 16GB pevný disk, případně disk o kapacitě 20 GB (u 64bitové verze Windows Vista).Také je vhodné si předem zjistit, zda jsou na stránkách výrobce našeho počítače potřebné ovladače - Jak stáhnout a nainstalovat ovladače.

Některé notebooky vybavují výrobci tzv. recovery partititou. Výrobce uzmul cca 20 GB z pevného disku a nahrál na tuto část instalační soubory i s ovladači. Nemusíte tedy po reinstalaci ještě ručně stahovat a instalovat ovladače zařízení. Tuto možnost reinstalace lze většinou vyvolat při startu notebooku kombinací kláves. Více v návodě: Jak obnovit u notebooku systém ze skryté recovery partition. K některým notebookům bývá také dodáváno tzv. recovery DVD. Toto DVD obsahuje jak instalační soubory systému, tak ovladače pro konkrétní notebook. Pokud ale k notebooku žádné DVD nebylo a ani na pevném disku žádná recovery část není, je třeba instalovat z běžného instalačního disku a poté ovladače doinstalovat ručně.
Reklama


V případě (nejčastější) instalace z DVD samozřejmě nesmí chybět příslušná optická mechanika a instalační disk s Windows 7. Jestliže instalační disk nemáte, přečtěte si návod: Možnosti získání instalačního DVD s Windows Vista. Instalaci operačního systému do PC lze také provést přes USB port - Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8.

Pokud máte v PC více fyzických pevných disků, ponechejte během instalace připojený pouze ten, na který chcete nainstalovat operační systém. Budete tak zaručeno, že instalační proces vytvoří hlavní spouštěcí záznam na systémovém disku.

Jestliže instalujeme jiný operační systém, než byl na PC v minulosti, nebo chceme mít jistotu, že bude hlavní spouštěcí záznam korektně vytvořen zcela znovu, vymažte pevný disk před instalací například programem Killdisk: Jak důkladně vymazat pevný disk. (Stačí i pouhé první 2% z pevného disku. Hlavní spouštěcí záznam se totiž ukrývá právě na začátku disku.)

Instalace zabere odhadem patnáct až dvacet minut. Záleží na rychlosti vašeho počítače.

Vložte do DVD mechaniky instalační disk Windows Vista a restartujte počítač. Windows Vista by se měla z vloženého DVD sama spustit. Věnujte startujícímu počítači pozornost, možná že načtení systému z disku budete muset potvrdit stiskem klávesy, zpravidla libovolné. Pokud libovolnou klávesu nestisknete, systém se nezačne načítat z vloženého instalačního disku v DVD mechanice, ale z pevného disku v počítači. Také může nastat situace, že je v počítači nastaveno první načítání systému hned z pevného disku (HDD). V tomto případě je třeba při startu PC mačkat klávesu (většinou F12, F8) pro výběr zařízení ze kterého má začít načítání systému. Změnit pořadí načítání systému (bootování) lze také provést přímo v BIOSu, do kterého se zpravidla dá dostat tak, že při spouštění počítače zmáčkneme klávesu DEL, F2 nebo u notebooků nejčastěji F10. Pokud se vám nedaří zavést systém z DVD, přečtěte si návod: Zavedení systému z CD/DVD

Po reinstalaci systému je nutno ještě nainstalovat ovladače pro jednotlivá hardwarová zařízení - Jak stáhnout a nainstalovat ovladače. (základní desku - chipset, síťovou kartu, grafickou kartu, zvuková karta, atd.) Je vhodné si tyto ovladače stáhnou ze stránek výrobců předem. Po reinstalaci totiž nemusí fungovat připojení k internetu, dokud nenainstalujete ovladač pro síťovou kartu. Pokud ale máte doma ještě nějaký další počítač s funkčním připojením k internetu, můžete ovladače vyhledat až pak.

Reinstalace se nemusí zdařit například z těchto důvodů:
Reklama


Jak reinstalovat Windows Vista

Potom, co Váš počítač zaznamená přítomnost instalačního DVD Windows Vista, mělo by se Vám zobrazit na monitoru něco takového. Jakmile se tato obrazovka objeví, stiskněte libovolnou klávesu.


Jak reinstalovat Windows Vista

Systém Windows začne načítat soubory z vloženého instalačního DVD.

Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody