BIOS/UEFI - jak pracovat se základním vstup/výstup systémem v počítači

1. Co je to BIOS/UEFI

Rozhraní BIOS (tato zkratka vznikla z názvu BASIC INPUT/OUTPUT SYSTEM - základní vstup/výstup systém) je program zabudovaný do osobních počítačů. Programový kód BIOSu je uložen na základní desce ve stálé paměti typu ROM, EEPROM nebo modernější flash paměti s možností aktualizace: Jak aktualizovat BIOS/UEFI - Update.

U novějších počítačů (cca od 2012) je rozhraní BIOS nahrazeno rozhraním UEFI (Unified Extensible Firmware Interface - unifikované rozšiřitelné firmware rozhraní). Základ zůstává stejný – oba systémy představují nutný prvotní krok pro spuštění systému.

Rozdíly mezi BIOSem a UEFI jsou podrobněji vysvětleny v kapitole 7: Rozdíl mezi BIOS a UEFI.



BIOS

Čip BIOS/UEFI napevno připájený na základní desce.



V současné době se BIOS/UEFI používá hlavně při startu počítače pro inicializaci a konfiguraci připojených hardwarových zařízení a následnému spuštění operačního systému, kterému je pak předáno další řízení počítače. Rovněž se nazývá systémový firmware.

Systém BIOS/UEFI je oddělený od operačního systému (Windows) a tento základní systém má na starosti komunikaci mezi hardwarem a softwarem počítače. (Reinstalace operačního systému tedy nemá na BIOS/UEFI vliv.)

BIOS/UEFI ovšem nekomunikuje jen s hardwarem a softwarem. Důležitá je také komunikace s uživatelem. Ta probíhá přes prostředí, kterému se říká: BIOS/UEFI Setup.



BIOS/UEFI

Čip BIOS/UEFI na základní desce v patici. Případná výměna je tedy možná bez pájení.

Další kapitola Další



Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody