Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10

25. leden 2020 Autor: Bronislav

   

Pokud nemáte k dispozici DVD mechaniku, zpravidla tomu tak je u netbooků či ultrabooků, a chcete na počítači reinstalovat operační systém, nabízí se možnost využít externí USB mechaniku. Dalším řešením je vytvořit si bootovací (zaváděcí/spouštěcí) USB flash disk s instalací systému. Tento návod popisuje užití aplikace přímo od Microsoftu, pomocí které je vytvoření bootovacího flash disku s operačním systémem Windows snadné. Pouhé obyčejné překopírování instalačních souborů Windows na flash disk totiž většinou nestačí.
Kdo má počítač již vybaven UEFI (PC cca od roku 2012), tak je vhodné, aby využil zavádění přes UEFI, použijte tedy raději RUFUS: Vytvoření instalačního disku s operačním systémem - RUFUS. Ten umožnuje nastavit schéma oddílu a cílového systému GPT pro UEFI. Kdo chce nainstalovat operační systém na disk větší než 2TB, také použije GPT. MBR adresuje maximálně 2TB.
(Kdo požaduje další možnosti nastavení, využije utilitu: YUMI - více instalací vedle sebe. Také se lze obejít bez utilit a využít k vytvoření bootovací flash disku pouze příkazový řádek: Jak vytvořit bootovací flash disk přes příkazový řádek.)

Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8


Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10


Objeví se první obrazovka, ve které musíte programu ukázat (pomocí Browse), kde přesně se nachází ISO soubor s operačním systémem. Po vybrání klikneme na tlačítko Next.Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10

Na řadu přichází další krok. Nyní zvolíte, zda se má instalace OS včetně nakopírování dat připravit na flash-disk (USB device) nebo běžně dostupné DVD. Vybereme tedy USB device.

Reklama


Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10

Další obrazovka se týká přesného označení jednotky, která odpovídá připravené flashce. Klikneme na Begin copying. Před samotným zahájením procesu přípravy bude nutné zformátovat vybranou USB klíčenku. Pokud jste sami předem USB disk nenaformátovali, Windows 7 USB/DVD Download vás k tomuto kroku automaticky vyzve. Jen hlášku potvrďte a dojde ke kompletnímu smazání veškerých dat doposud uložených na USB disku.Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10

Nyní už stačí počkat na dokončení procesu. (Přibližně 10 minut. Záleží na rychlosti USB flash.)Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10

Windows 7 USB/DVD Download nás ještě bude informovat o dokončení procesu. Jakmile se tak stane, stačí okno pomocí křížku zavřít.
Pokud bychom chtěli vytvořit další flash disk, klikli bychom na tlačítko Start over a proces opakovali stejným způsobem.


Bootovací flash disk s Windows Vista, Windows 7, Windows 8 nebo Windows 10 máme připravený. Můžeme se tedy pustit do reinstalace operačního systému: Jak reinstalovat Windows. Nezapomeňte flash disk připojit k portu standardu USB 2.0.
Pokud by se Vám nedařil zavést systém z vytvořeného flash disku, využijte návod: Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.
ReklamaPokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody