Jak obnovit u notebooku systém ze skryté recovery partition

5. leden 2020 Autor: Bronislav

   

Skoro všechny notebooky, které byly zakoupeny s předinstalovaným operačním systémem, mají na disku ve skrytém oddílu (partition) schovanou zálohu celé instalace operačního systému včetně ovladačů. V případě potíží s operačním systémem jej můžeme pomocí této záložní recovery partition (obnovovací oddíl) obnovit do původního funkčního stavu v jakém byl notebook zakoupen.

Jestliže jste zakoupili notebook například s Windows 7 a provedli jste upgrade na Windows 10, tak po obnovení ze skryté partition/oddílu budete mít v notebooku opět logicky Windows 7. Operační systém bude také bez aktualizací: Aktualizace Windows.

Občas je recovery oddíl přítomný i u značkových PC sestav: HP, LENOVO, DELL, ...

Abychom vyvolali tohoto průvodce obnovením, musíme ihned po zapnutí notebooku mačkat příslušnou klávesu nebo kombinaci kláves, tzv. recovery key.
Také je nutné klávesu nebo kombinaci kláves mačkat po "studeném" neboli "čistém" startu notebooku (pouze po restartu nemusí fungovat). Klávesu nebo kombinaci kláves mačkejte raději opakovaně nebo ji držte několik sekund.

U každého výrobce notebooků je tato klávesa nebo kombinace kláves jiná.
Obvykle jsou to tyto klávesy:

Acer ALT+F10
Asus F9
Compaq F10 nebo F11
Dell/Alienware CTRL+F11 (Inspiron F8)
Fujitsu ALT+F10
HP F10 nebo F11
Lenovo F11 nebo OneKey Recovery
MSI F3
PACKARD BELL F11
Samsung F4
Sony F10
Toshiba 0 (ne na nunpad), F12

Přesně kterou klávesu mačkat a mnohdy i přesný návod naleznete v manuálu od notebooku. Pokud manuál nemáte, můžete si jej stáhnou ze stránek výrobce: Jak vyhledat a stáhnout manuál.

Také se můžete správnou klávesu nebo kombinaci kláves pokusit vyhledat pomocí vyhledávače Google. Vložíte do něj: typ notebooku a připíšete "recovery key".
Příklad: acer aspire one d257-n57dqrr recovery key
Reklama


Jestliže uvedená klávesa nebo kombinace kláves nereaguje, tak pravděpodobně již žádný skrytý oddíl s uchovanou instalací systému na disku není (můžeme na disk nahlédnout po připojení k jinému PC například pomocí nástroje Správa disků) nebo je již nefunkční.

Operační systémy Windows 8 a Windows 10 disponují nástrojem: Obnovit do továrního nastavení. Pokud se tedy nedaří spustit obnovení do továrního nastavení ze skrytého oddílu, můžete využít tento nástroj, který je implementován v operačním systému:

Obnovení je možné ještě provést z recovery DVD, které lze většinou objednat u výrobce. Kontaktujete tedy výrobce svého počítače a požádáte jej o zaslání recovery DVD. Ten Vám za manipulační poplatek (většinou cca 300,- Kč) zašle nové recovery DVD. Výhoda DVD tohoto typu (recovery) je v tom, že na rozdíl od klasického instalačního DVD obsahuje také i potřebné ovladače pro konkrétní zařízení.

Samozřejmě lze ještě provést klasickou reinstalaci operačního systému: Jak reinstalovat Windows. Instalační DVD/flash disk s operačním systémem si můžete obstarat několika způsoby: Možnosti získání instalačního DVD/flash disku.

Pokud už není v pořádku hardware notebooku: Jak opravit notebook - Porucha komponentu.Průvodce obnovením

Průvodce nám většinou nabídne několik možností obnovení operačního systému:


Je zřejmé, že v každém případě přijdeme o data na systémovém disku. Data tedy zálohujeme: Jak a kam zálohovat data. Jestliže již stávající operační systém nenaběhne a vy potřebujete z notebooku nějaká data, tak se je pokuste vykopírovat pomocí návodu: Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku.
ReklamaPříklad: Notebooku Acer Aspire


Jak obnovit u notebooku systém ze skryté recovery partition

Zapněte notebook a ještě před zaváděním operačního systému (při zobrazení této obrazovky)stiskněte kombinaci kláves.


Jak obnovit u notebooku systém ze skryté recovery partition

Stiskněte tedy správnou kombinaci kláves: ALT+F10.


Jak obnovit u notebooku systém ze skryté recovery partition

Dojde ke spuštění průvodce obnovením. Postupujte podle jeho pokynů. Průvodce nemusí být v češtině, ale v angličtině. Pokud neumíte anglicky, tak si pokyny nechte přeložit: překladač od Googlu.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody