1. Předmluva

Váš notebook z nějakého důvodu nefunguje, ale Vy v něm stále máte důležité data, ke kterým se potřebujete nějakým způsobem dostat. Tak právě pro Vás je určen tento návod.

Nejdříve zkuste, jestli se operační systém nepodaří spustit v nouzovém režimu: Jak spustit Windows v nouzovém režimu. Také se můžete pokusit operační systém opravit: Jak opravit Windows. Vhodné je ale nejdříve vykopírovat potřebná data a až poté začít s opravou operačního systému.

Vaše data jsou většino v notebooku uložena v krabičce jménem disk:

V noteboocích bývají nejčastěji namontovány disky (HDD, SSD) o velikosti 2.5 palce. S rozhraním SATA. Nebo také disky/karty mSATA, M.2 SATA. (Na ATA rozhraní můžete již narazit pouze u velmi starých notebooků.)

Existují dva základní způsoby jak se k důležitým souborům dostat.

První z nich je, že pevný disk vymontujeme a připojíme k funkčnímu stolnímu počítači nebo notebooku a potřebná data si z něj vykopírujeme. Aby se nám to podařilo, je nutné, aby byl pevný disk v pořádku.

Reklama


Druhý způsob spočívá v tom, že si vytvoříme na jiném funkčním počítači CD/DVD/flash disk s operačním systémem LINUX (tzv. Live CD/DVD). Ten spustíme na notebooku s porouchaným operačním systémem z CD/DVD mechaniky nebo flash disku a v prostředí operačního systému LINUX vykopírujeme potřebné data z pevného disku. Aby se nám to podařilo, nestačí k tomu, aby byl v pořádku jen pevný disk, ale musí být v pořádku hardware notebooku.

Prostudujte si tedy v následujících kapitolách možnosti vykopírování dat z notebookových 2.5" disků. A podle vybavení, které máte k dispozici, se rozhodněte, kterou metodu zvolíte.


Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody