20. leden 2020 Autor: Bronislav
Seznam kapitol |
---|
1. Vizuální prohlédnutí zařízení a vyhledání označení |
2. Software pro zjištění informací o hardwaru |
3. Zjištění ID hardwaru a vyhledání zařízení v databázi |
4. Jak ovladače na internetu hledat |
5. Instalujeme stažené ovladače |
6. Odinstalování ovladače |
Ovladače jsou software, pomocí kterého operační systém komunikuje s hardwarem počítače.
Než začneme ovladače na internetu hledat, musíme si nejdříve co nejpřesněji zjistit, z jakých komponent se vlastně náš stolní počítač skládá. Pokud hledáme ovladač pro notebook, značkovou PC sestavu, tiskárnu a podobně, stačí mnohdy jen název a typ zařízení. To se dá zjistit několika způsoby:
Také musíme vědět, pro jaký operační systém ovladače potřebujeme. Jestliže se na stránkách výrobce nacházejí například pouze ovladače pro Windows Vista a Windows 7, ale my chceme na zařízení provozovat například Windows 10, tak toto nelze z důvodu častých potíží s kompatibilitou příliš doporučit. Rovněž musíme rozlišovat mezi bitovými verzemi ovladačů. Tedy 32 bitové verze ovladačů stahujeme pro 32 bitovou verzi operačního systému Windows. 64 bitové verze ovladačů pro 64 bitovou verzi Windows.
Když budeme mít štěstí, tak zařízení bude uspokojivě pracovat i s pouze obecnými univerzálními ovladači od Microsoftu.
Pokud ale nebude například správně fungovat zvuk, wi-fi, touchpad, bluetooth, (nebo se objeví jiné potíže)... tak buď se vrátíme k operačnímu systému, pro který výrobce správný ovladač připravil (Jak se vrátit k Windows 7 nebo 8) nebo se pokusíme správný ovladač svépomocí najít přímo na
stránkách výrobce čipů.
Služba Microsoft Windows Update: Aktualizace Windows - po reinstalaci operačního systému v některých případech nabídne instalaci ovladačů automaticky. Využití této služby k instalaci ovladačů ale nedoporučuji. Raději vyhledejte ovladače přímo na stránkách výrobce. Microsoft Windows Update využijte pouze v případě, kdy na ní výrobce komponentu na svých stránkách přímo odkazuje.
Různým utilitám, které nabízí vyhledání a stažení ovladačů automaticky, se raději vyhněte úplně. Často nadělají v systému více škod než užitku.
Tak copak je například tohle zač? Ano je to Asus, ale to nám k vyhledání potřebných ovladačů nestačí. Musíme na něm vyhledat podrobnější údaje. Nějaký štítek s popisem. Štítek se také může ukrývat pod baterií. Tedy v tom případě je třeba baterii vyjmout.
Tady už se dovíme, že je to Asus Model: A72D vybavený základní deskou verze K72DR a s tím se už dá pracovat.
Pokud máme PC sestavu od některého renomovaného výrobce, tak hledáme stejně jako u notebooku štítek s názvem. Například Dell Vostro 3902, HP Pro 280 G1 MicroTower, Acer Veriton X2632G SFF.
Jestliže ale máme PC sestavu složenou z jednotlivých komponent, musíme hledat názvy jednotlivých komponent. Pokud nemáme v PC sestavě žádné další přídavné karty, stačí nám vyhledat ovladače pro základní desku. Přesněji pro čipy na základní desce umístěné (CHIPSET - čipová sada, LAN - integrovanou síťovou kartu, AUDIO - integrovaný zvukový čip, atd.).
Základní deska
Když si základní desku prohlédneme, zjistíme, že její označení v našem případě je: ASUS P8Z77-M PRO. Většinou také bývá uvedena revize desky. ( Co je to revize? Výrobce vydal pod jedním označením hned několik odlišně verzí této desky. Proto každá další verze dostane své číslo: REV: 1.1 , REV: 1.2 REV: 1.3 atd. ) Pokud tento údaj na desce není, znamenáto, že jde o REV: 1.0. Na toto označení při vyhledávání ovladačů musíme dát také pozor.
Přídavné karty
Pokud máme v sestavě například grafickou kartu, zvukovou kartu, TV kartu a podobně, musíme nainstalovat ovladače také pro ně. V našem případě budeme hledat označení na grafické kartě.
Když si grafickou kartu prohlédneme, zjistíme, že její označení v našem případě je: Gigabyte GV-N660OC-2GD REV: 1.0.