9. Problémy způsobené mechanikou

Nedaří-li se nám například do počítače nainstalovat operační systém z instalačního disku přes mechaniku. Můžeme se o to pokusit přes USB port. Vytvoříme si tedy zaváděcí flash disk - Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8/10.

Jestliže se bez DVD mechaniky neobejdeme, tak nejčastější příčinou její nefunkčnosti je znečištěná čočka laseru.
Lze sice zakoupit čistící CD, které obsahuje dva malé čistící kartáčky, na které se nanáší čistící kapalina, ale tento způsob čištění je dosti nešetrný. V některých případech je výsledkem poškrábaná nebo vychýlená čočka laseru.
Šetrnějším řešením je opatrně mechaniku rozebrat a čočku jemně vyčistit vatou natočenou na špejli a nasátou izopropylalkoholem. Vyvarujte se použití okeny nebo jiných čistících přípravků. Tyto vytvářejí na čočce jemný film a způsobují taktéž neschopnost čtení. Na čočku netlačíme. Mechanika jejího usazení je velmi jemná a přílišným tlakem může dojít k jejímu zničení.


Reklama


Postup rozebrání mechaniky

Než začnete mechaniku rozebírat, tak se ujistěte, že je odpojena od napájení. Laserový paprsek totiž může poškodit oční sítnici.
Konstrukce mechanik může být různá. Postup rozebrání všech je ale podobný.Jak opravit počítač

Než začneme mechaniku rozebírat, je vhodné, aby byla otevřená. Tedy ji můžeme otevřít v počítači a pak počítač vypnout. Nebo v její přední části je malý otvor, do kterého když zatlačíme například jehlou, tak se mechanika otevře i když je odpojena od napájení.Jak opravit počítač

Mechaniku máme tedy připravenou pootevřenou.Jak opravit počítač

Otočíme ji dnem vzhůru a odšroubujeme šroubky spodního krytu.Jak opravit počítač

Sejmuli jsem tedy spodní kryt.
ReklamaJak opravit počítač

Nyní ještě odhákneme přední plastový kryt a již bude moci sejmout hlavní horní plechový kryt.Jak opravit počítač

Po sejmutí horního krytu již budeme mít přístup k čočce laseru.Jak opravit počítač

Čočku tedy očistíme vatou natočenou na špejli a nasátou izopropylalkoholem.

Opačným postupem zase mechaniku zkompletujeme.
Reklama

Postup seřízení mechaniky

Jestliže mechanika nefunguje správně ani po vyčištění čočky laseru, můžeme se u ní ještě pokusit nastavit správnou intenzitu laseru. Toto lze provést pouze u mechanik, které jsou vybavené odporový trimrem. Většinou se nachází v blízkosti čočky. Některé typy mechanik si výkon nastavují samy a pak tedy trimrem vybaveny nejsou. Pokud trimr najdeme, můžeme přistoupit k vlastnímu nastavení.Jak opravit počítač

Otáčením trimru ve směru hodinových ručiček zvyšujeme jas. Otáčením proti směru hodinových ručiček jas snižujeme. Změny provádíme pouze jemně a po každé změně jasu odzkoušíme, jestli již mechanika nezačala média číst.

Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola Další

Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody