10. leden 2020 Autor: Bronislav
Pokud se po zapnutí počítače roztočí všechny ventilátory, pevný disk pracuje, ale na obrazovce se na chvíli objeví jenom zpráva, že není signál a monitor se přepne do úsporného režimu. Případně se na obrazovce zobrazují různé kostičky, pruhy a jiné barevné artefakty, je třeba se poohlédnou po jiné grafické kartě k odzkoušení.
Ve starých počítačích se grafické karty osazovaly do sběrnice: AGP. V novějších nalezneme sběrnici pro grafickou kartu: PCI Express x16 (verzí 1.0, 2,0, 3.0). Grafickou kartu s rozhraním PCI Express x16 tedy do starší sběrnice AGP neosadíme a samozřejmě to platí i opačně. Na to si tedy dejte pozor.
Jednotlivé standardy PCI Express x16 jsou vzájemně kompatibilní. Ovšem pokud budete chtít osadit novou grafickou kartu se sběrnicí PCI Express x16 v. 3.0 do starého PC se sběrnicí PCI Express x16 v. 1.0, tak nelze zaručit, že bude správně fungovat. Záleží, jak moderní chipset je použit na základní desce a jaká verze BIOSu se v základní desce nachází. Toto se můžete pokusit ověřit na stránkách výrobce základní desky.
Pokud ještě není grafická karta zcela nefunkční a máme pouze podezření, že problémy může způsobovat ona. Můžeme ji otestovat utilitami Video Memory stress Test a FurMark.
Mnoho problémů s nestabilitou grafických karet bývá způsobeno vadnými paměťmi, které jsou součástí grafické karty. Ověřit v jakém stavu jsou tyto paměti, si můžeme pomocí utility Video Memory stress Test.
Zavítejte tedy na homepage utility: www.mikelab.kiev.ua a utilitu si stáhněte. Archiv rozbalte a utilitu spusťte souborem vmt.exe.
Video Memory stress Test spusťte s přednastavenými parametry kliknutím na tlačítko Start.
Pokud byste chtěli nechat běžet test opakovaně, zaškrtněte možnost Continuous test. Při zaškrtnutím volby Beep if errors found, budete informováni zvukovým signálem při nalezení chyby. Utilita umožňuje spustit kromě testu DirectX také OpenGL a CUDA testy.
Oknem s upozorněním budete informováni o podrobnostech testování pamětí.
Dále nám bude doporučeno, abychom testovali v základním rozlišení 640x480x16. Vybereme tedy Ano.
Budou-li nalezené nějaké chyby, tak takovou grafickou kartu již nadále není vhodné používat.
Máte-li pocit, že Vaše grafická karta kolabuje až při vyšších zátěžích, je vhodné ji otestovat některým benchmarkem. Těchto nástrojů existuje celá řada, nicméně speciálně program FurMark byl naprogramován tak, aby procesoru grafické karty zadával velmi náročné úkoly a zatížil tak grafickou kartu v maximální možné míře.
Zavítejte tedy na homepage utility: www.ozone3d.net a utilitu si stáhněte. FurMark nainstalujte jako kteroukoliv jinou aplikaci a spusťte.
FurMark spusťte s přednastavenými parametry kliknutím na tlačítko GPU Stress Test.
Můžete ale samozřejmě změnit nastavení, v jakém se bude testovat dle svých preferencí. Například rozlišení, a zda se bude testovat přes celou obrazovku nebo jenom v okně. Další možnosti nastavení naleznete pod tlačítkem. Settings.
Dále budeme upozorněni, že FurMark může způsobit svou náročností pád systému. Tohoto rizika jsem si vědomi, a tedy klikneme tedy na tlačítko: GO!
Započne samotné testování grafické karty. Pokud nenastane žádná chyba do cca 20minut, tak je vaše grafická karta pravděpodobně v pořádku. (Tento test je také náročný pro napájecí zdroj. Jestliže dojde k pádu systému, tak to ještě neznamená, že na vině je grafická karta. Problém mohl být způsobený i napájecím zdrojem.)
Teplota při testování by neměla přesahovat 80° celsia. Pokud se výrazně překročí tato teplota, pak máme nedostatečně dobře chlazenou grafickou kartu. Buď je v chladiči usazeno větší množství prachu a snížila se účinnost, chladič nemusí správně doléhat nebo máte celkově špatně řešenou cirkulaci vzduchu ve skříni. Více o tomto v další kapitole.