5. Problémy způsobené napájecím zdrojem

Základní zkoušku funkčnosti provedeme tak, že napájecí zdroj odpojíme od všech komponent a u hlavního svazku kabelů, který napájí základní desku, propojíme zelený drát (Power on) s černým (Groun GND). Po zapojení do el. sítě by se zdroj měl rozjet, to poznáme tak, že se roztočí osazený ventilátor. Toto ovšem není vhodné provádět bez zátěže, proto je vhodné k němu třeba předem připojit zátěž alespoň 40W (například 12V žárovku o výkonu 40W k 12V větvi zdroje).

Jak opravit počítač

I když bude zdroj takto fungovat, neznamená to, že je v pořádku. Takto pouze zjistíme, že není zcela nefunkční.
Reklama


Kdo má doma voltmetr, může zkontrolovat, zda jsou jednotlivá výstupní napětí na všech konektorech a v normě.


Jak opravit počítač


Jak opravit počítač

I když budou správné napětí na všech konektorech (i s například dalšími připojenými zátěžemi), tak voltmetrem bohužel nezměříme úrovně zvlnění jednotlivých větví, takže stále nemůžeme říci, že je napájecí zdroj v pořádku a nestojí za problémy s PC právě on. K tomu je již nutné speciální a drahé vybavení.

Naštěstí ve většině osobních počítačů se již nachází stejný typ: Standard ATX (Advanced Technology eXtended) a tedy obstarat si jiný zdroj k odzkoušení (na rozdíl například od základní desky, kterých je mnoho typů) nebude takový problém. Jelikož se vyrábí v různých verzích označované jako v1.x a v2.xx, tak si pohlídejte, aby zapůjčený zdroj měl veškeré konektory, které potřebujete k napájení svého PC. Vyrábí se s výkony 250 až 1 200 W a tedy si také pohlídejte, aby byl minimálně stejně výkonný jako zdroj, který jste měli v PC doposud (výkonnější být může). Rozměry panelu zdroje jsou 86 x 150 mm. Hloubka se mění v závislosti na výkonu od 140 do 180 mm.


Pokud mate velmi starý počítač nebo malou PC skříň, tak se můžete setkat s méně rozšířenými typy:
ReklamaDiagnostický nástroj pro napájecí zdroj - OCCT

Jestliže není počítačový zdroj zcela nefunkční, můžeme jej také otestovat například utilitou OCCT.

Zavítejte tedy na stránky vývojářů: www.ocbase.com a utilitu si stáhněte. (Verzi installer (.exe) nutno instalovat. Verze zip se přímo spouští z rozbaleného adresáře.)
Jak opravit počítač

Přejděte na záložku POWER SUPPLY (můžete nechat výchozí nastavení utility nebo nastavení změnit podle svého rozhodnutí) a klikněte na tlačítko ON.
Jak opravit počítač

Započne zátěžový test. Sledujeme, zda nedochází k velkým výkyvům napětí v jednotlivých větvích. Jestliže vydrží napájecí zdroj tuto zátěž alespoň půl hodiny, tak je pravděpodobně v pořádku a za problémy s počítačem pravděpodobně on nemůže. Test ukončíme kliknutím na tlačítko OFF (dojde také k zobrazení výsledků z průběhu testování). Toto platí za předpokladu, že víme, že ostatní komponenty v počítači jsou v pořádku. Pád systému totiž může způsobit i jiný komponent.

Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola Další

Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody