10. leden 2020 Autor: Bronislav
Jestliže máme v počítači více než jeden paměťový modul, tak ponecháme ve slotu pouze jeden modul (PC může pracovat i pouze s jedním modulem RAM) a pozorujeme, jak se počítač chová. Jestliže k žádné nápravě nedojde, tak modul vyjmeme a nahradíme jej jiným a opět pozorujeme, jak se počítač chová. (Vhodné je také zajisti, aby byly u paměťových modulů čisté piny. Můžeme je tedy očistit například klasickou gumou na konci tužky.)
Zde vidíme, že máme v počítači dva moduly operačních pamětí.
Jeden z nich tedy vyjmeme.
A pozorujeme, jak se bude počítač chovat jenom s jedním modulem.
Jestliže k žádné nápravě nedojde, vložíme první modul zpět a vyjmeme druhý modul.
Opět pozorujeme, jak se počítač bude chovat s druhým modulem. Pokud se chyba projevuje v obou případech, tak tak musíme hledat chybu v jiném komponentu. Pravděpodobnost, že by byly oba moduly vadné, je malá.
Pokud máte v počítači jenom jeden paměťový modul a nikdo Vám jiný stejného typu k odzkoušení nepůjčí, tak jestli pracuje správně, si můžeme ověřit pomocí utility Memtest86+.
Zavítejte tedy na stránky vývojářů: www.memtest.org a utilitu si stáhněte.
Spuštění utility probíhá ze zaváděcího CD nebo USB flash disku. Vytvořte si tedy zaváděcí CD - Jak vypálit soubor ISO nebo USB flash disk - Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk s touto utilitou.
Až budete mít zaváděcího CD nebo USB flash disk připraven, tak zaveďte systém do počítače z něj - Zavedení systému z CD/DVD.
Jakmile se Vám podaří spustit utilitu z CD nebo USB flash disku, začne okamžitě automaticky paměť testovat. Doporučená doba testování je cca 5 hodin. Vhodné je tedy test naplánovat například přes noc. Ráno zkontrolujete výsledek testování. (Nutno podotknout, že i když utilita žádnou chybu neodhalí, tak to ještě neznamená, že operační paměť je opravdu 100% v pořádku. Proto i s touto možností počítejte.)
Pokud utilita nalezne chyby, tak je jasné, že tento modul operační paměti již není vhodné nadále používat a musíme si obstarat jiný stejného typu.