V roce 2017 už skoro nemá smysl z důvody ceny kupovat jiné modely než s rozlišením Full HD, tedy 1920 x 1080 bodů. Ceny takových monitorů se pohybuje kolem dvou tisíc korun a finanční důvod pro pořízení typů s menším rozlišením tak není, protože komfort při práci na monitoru s vyšším rozlišením je neoddiskutovatelně vyšší.


LCD

Je velmi důležité si uvědomit, jaká práce bude na monitoru převládat. Pokud hledáte monitor na hraní her, je jasné, že budete koukat především po odezvě. V této kategorii v poslední době excelují 2ms TN panely. Bohužel TNka mají obvykle poměrně mizerné barevné podání a na dnešní dobu tragické pozorovací úhly, a to i přesto, že udávané úhly jsou 170° v obou směrech.

Pokud hledáte univerzální panel pro časté sledování filmů, hraní her, ale zároveň se nechcete vzdát kvalitního barevného podání, je tu pro vás technologie S-PVA a A-MVA. Právě S-PVA od Samsungu v poslední době dosahuje opravdu výborných výsledků u odezvy, pozorovacích úhlů i barev. Některé panely mají přesnost barev i kolem dE=2. Barevný gamut díky novému LED podsvícení u některých panelů dosahuje perfektních hodnot a smazává se tak rozdíl mezi S-IPS a S-PVA. Samozřejmě S-IPS a AS-IPS jsou stále ještě trochu vpředu, ale rozdíl již není tak markantní jako před rokem.

Pokud hledáte monitor výhradně pro sledování videa, doporučuji opět technologii S-PVA a A-MVA. Dejte si však pozor, aby měl monitor vysoký jas (alespoň 450cd/m2). Důležitý je také poměr stran - nejvhodnější je 16:9, ale s tím se u počítačových monitorů nesetkáte, a tak volte 16:10. Dávejte si také pozor na odezvu, která v případě velkého překmitu může způsobit šum v obraze. Toho si sice všimnete jen při HD videu, ale zamrzí to.

A je tu třetí a poslední zaměření monitoru - profesionální nasazení v grafických aplikacích. Právě pro tyto účely je zde technologie S-IPS a její vylepšená verze AS-IPS. Pozorovací úhly jsou výborné bez výrazného barevného posunu, jas a kontrast klesá jen velmi málo, avšak při kritickém úhlu stále dosahuje oněch 10:1 apod. Pokud chcete skutečně profesionální monitor pro práci s grafikou, hledejte takový, co má Adobe RGB barevný prostor a nejlépe LED podsvícení. Samozřejmě pokud je dobře zvládnuté klasické podsvícení pomocí CCFL trubic, tak poslouží také velice dobře. Pro opravdové profesionály - vyžadujte od monitoru šestiosé barvy a 14bitové zpracování barev. Nezbytným vybavením těchto monitorů je však i optická sonda na měření barev.

Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody