Bez dobrého světelného zdroje by LCD panely nikdy nebyly tím, čím jsou. K podsvícení se používají tenké trubice (CCFL tubes), u kterých je kladen velký důraz na rovnoměrnost světla a jeho barvu. Tyto trubice jsou v principu stejné jako trubice, které se používají pro osvětlení ventilátorů, skříní apod., u podsvětlovacích trubic pro LCD je však daleko více kladen důraz na to, aby trubice svítila rovnoměrně a co je hlavní, musí svítit prakticky dokonale bílou barvou.
Levné panely používají systém jen dvou trubic, což má za následek nerovnoměrné podsvícení. U profesionálních LCD monitorů se můžeme setkat až s 14 trubicemi na obrazovku, takovéto řešení má za následek velmi rovnoměrné podsvícení a také větší životnost monitoru. Proč větší životnost? Každá trubice je vystavena menší zátěži, než když jsou použity jen dvě trubice. Střední třída monitorů využívá 4 trubic, což se zdá jako velmi dobré v poměru cena/kvalita. Obvyklá životnost trubic je 50 000 hodin, ale např. EIZO udává u svých nejlepších panelů 30 000 hodin na dobu, než začne trubice stárnout.
Samotné trubice by však byly málo pro dosažení kvalitního obrazu. Velmi důležité je také rovnoměrné rozvedení světla po celé ploše monitoru. To je uskutečněno pomocí sítě optických vláken. Některé panely EIZO používají systém přímého podsvícení, kde již není vyžadována ona síť optických vláken a při použití dostatečného počtu trubic je podsvícení stále rovnoměrné.
V poslední době se ovšem objevuje i podsvícení pomocí LED (svítící dioda), což přináší úsporu energie a větší životnost celého panelu. LED podsvícení má spoustu výhod. Mezi ty největší patří již zmiňovaná větší životnost a úspora energie. Jsou tu však ještě dva neméně důležité aspekty. Prvním je širší gamut, a to hlavně z důvodu jiné teploty barvy podsvětlení. Gamut překračuje 110 % NTSC barevného prostoru. Není problém pokrýt celé Adobe RGB, což je pro většinu LCD s CCFL trubicemi utopie. V neposlední řadě má LED podsvícení daleko lepší homogenitu a u krajů nevznikají tmavé fleky apod.
Objevují se ale i panely s LED podsvícením, které je však ošizené usazením LED po obvodu panelu, čímž dojde k degradaci homogenního podsvícení na lokální body v krajích. Takovýto panel se poté velmi podobá těm podsvíceným CCFL trubicemi. Akorát má obvykle širší gamut. Bohužel to, jaký systém je používán, ze specifikací vždy nezjistíte a je opět třeba spoléhat na recenze a měření homogenity podsvícení.