2. Uhlopříčka

Zatímco u menších 21,5 a 22" modelů se někomu může zdát rozližení Full HD příliš titěrné a ne tak ideální pro oči, monitory s úhlopříčkou 23 a 24 palců jsou na toto rozlišení ideální. Aby každý pochopil, v čem je rozdíl, vzpomeneme pár zajímavých čísel, která nastíní, o čem se bavíme, pokud myslíme ideální rozlišení pro oči.

Mnoho z nás, kteří jsme úspěšně zvládli pár tříd základní školy, ví, jak se vypočítá úhlopříčka obdélníku. Obdélník je v našem případě širokoúhlý monitor. Zajímá nás to z toho důvodu, že čím větší úhlopříčka při stejném počtu (rozlišení) bodů, tím daný bod musí být větší. Pokud tedy někdo říká, že Full HD rozlišení na monitoru s úhlopříčkou 21,5" je nekomfortní, říká vlastně, že velikost jednoho bodu je moc malá, tzn i menší a jemnější zobrazení všeho. Abych nezatěžoval počty, je velikost bodu u takového monitoru s rozlišením 1920 x 1080 bodů přesně 0,248 milimetru.

Pokud vezmeme 23" Full HD monitor, je velikost bodu samozřejmě větší, a to přesně 0,265 mm. U 24" Full HD monitoru je to pak 0,277 milimetru. To mnoha uživatelům přijde ideální velikost pro pozorování. Je to stejná velikost bodu, jakou mají 20" monitory s rozlišením 1600 × 900 bodů, u kterých je ale vše v operačním systému tomuto rozlišení přizpůsobeno. 0,277 mm je však stále malý bod oproti tomu, který je u Full HD rozlišení na 27" monitoru. Jeho velikost je totiž 0,311 milimetru. Na druhou stranu jsou dnes již běžné 27" monitory s rozlišením 2560 × 1440 bodů, u nichž má bod pouze 0,233 milimetru, což je ještě méně než u 21,5" Full HD modelu.

A proč to zde tak rozebíráme? Je to přesně kvůli názoru, že na Full HD rozlišení na 22" (21,5") monitoru se špatně kouká, bolí z toho oči, je nekomfortní a podobně. Rozhoduje o 10 procent menší bod u takového monitoru oproti bodu na 24" monitoru s Full HD rozlišením o tom, zda se na to špatně kouká nebo ne? Asi ano, ale rozhodně nebude taková skupina uživatelů větší než je rozdíl mezi těmito dvěma body. Pokud by to tak bylo, vůbec by se nevyráběly. Takže prosíme nedejte na názory jednotlivců, kteří se tváří tak, že mluví za všechny jen proto, že si někde přečetli, že je něco lepší a něco horší nebo jsou jedni z mála, jejichž očím se opravdu o něco menší body nelíbí. Full HD monitorů o velikosti 22 palců se prostě nebojte a vězte, že pro vás udělají tu samou službu jako 23" nebo 24" modely a rozdíl mezi nimi například v práci a doma nepoznáte.

Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíPokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody