4. Nástroj Obnovení systému - návod pro Windows 7

Pokud Vám operační systém naběhne ještě bez problémů, přeskočte sem: Spuštění Nástroje Obnovení systému. V opačném případě čtěte dále.

V případě, že již operační systém nenaběhne obvyklým způsobem a my přesto chceme využít nástroj Obnovení systému, máme ještě možnost operační systém spustit v tzv. Nouzovém režimu. Díky nouzovému režimu můžeme počítač spustit v minimální hardwarové konfiguraci. Tedy bez všech programů, které mohou zabraňovat obvyklému spuštění operačního systému.

Nástroj Obnovení systému

Nouzový režim lze spustit pouze při spouštění počítače v momentě, kdy se z disku začne zavádět operační systém. Jedině v ten moment se dá vyvolat rozšířená spouštěcí nabídka.
Tedy ihned po zmizení všech informačních výpisů BIOSU je potřeba zmáčknout klávesu F8, která vyvolá Rozšířené možnosti spuštění. Pokud nevíte, kdy přesně klávesu F8 zmáčknout, mačkejte jí v celém průběhu spouštění počítače. Pomocí šipek na klávesnici vyberte položku Nouzový režim a stiskněte klávesu Enter.
Spuštění Nástroje Obnovení systému

Ať už v operačním systému spuštěném obvyklým způsobem nebo v nouzovém režimu, nástroj Obnovení systému lze spustit více způsoby.
Jeho umístění je zpravidla: C:\Windows\System32\rstrui.exe
Tedy jedna možnost je, vyhledat například pomocí Průzkumníka tento soubor na disku a spustit jej dvojklikem.

Nástroj Obnovení systému

Také můžeme například použít vyhledávací pole operačního systému a zadat slovní spojení: Obnovení systému a v seznamu výsledků kliknout na položku Obnovení systému.
Nástroj Obnovení systému

Nástroj Vás v úvodním okně stručné poučí o své funkci a zdůrazní, že proces obnovy neovlivní vaše obrázky, dokumenty ani jiná osobní data, avšak může ovlivnit nainstalovaný či odinstalovaný software. Můžete také vybrat pro obnovu jiný bod obnovy než poslední doporučený.

Jestliže jste si vymazali body obnovy pomocí nějakého automatického čističe: CCleaner nebo nástrojem k vyčištění disku: Jak vyčistit disk - odstranění nepotřebných souborů, tak bohužel není možno nástroj Obnovení systému využít, neboť se není k žádným bodům možno vrátit.

Reklama


Nástroj Obnovení systému

Pokud jste zvolili Vybrat jiný bod obnovy. Zde jej vyberete. Pokud chcete zobrazit i starší body, zaškrtněte volbu Zobrazit další body obnovení.
Nástroj Obnovení systému

Z nabídky vyberte požadovaný bod obnovení. V ideálním případě by se mělo jednat o bod s co možná nejnovějším datem avšak současně dostatečným stářím, aby zachycoval ještě funkční stav systému. U každého z nich si pod tlačítkem Vyhledat ovlivněné programy můžete prohlédnout seznam programů, jež by mohly být návratem do předchozího stavu odstraněny nebo naopak obnoveny. Tento přehled je užitečný především v případě, kdy jste si vědomi, který konkrétní program zavinil nestabilní chod počítače, a pouze zjišťujete, jak daleko do historie se musíte vrátit. Současně se zde dozvíte, který další software budete muset později opětovně doinstalovat či odstranit. Pokračujte stiskem tlačítka Další.
Nástroj Obnovení systému

Nástroj Vás v posledním kroku ještě varuje, že jakmile proces obnovy zahájíte, nelze jej již zastavit, a nabídne vám poslední možnost přerušení operace. Pokračujte stiskem tlačítka Dokončit. Počítač se následně restartuje.
Nástroj Obnovení systému

Po příštím přihlášení do systému zobrazí nástroj Obnovení systému informační okno s hlášením, že obnovení systému proběhlo úspěšně nebo neúspěšně.

Jestliže nám nástroj Obnovení systému od problému nepomůže, tak je třeba provést opravu operačního systému Windows 7 jiným způsobem: Jak opravit Windows 7.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody