5. Nástroj Obnovení systému - návod pro Windows 8

Pokud Vám operační systém ještě naběhne, přeskočte sem: Spuštění Nástroje Obnovení systému. V opačném případě čtěte dále.

V případě, že již operační systém nenaběhne obvyklým způsobem a my přesto chceme využít nástroj Obnovení systému, máme ještě možnost operační systém spustit v tzv. Nouzovém režimu. Díky nouzovému režimu můžeme počítač spustit v minimální hardwarové konfiguraci. Tedy bez všech programů, které mohou zabraňovat obvyklému spuštění operačního systému.

Prostředí a nástroje pro opravu systému (ze kterého se nouzový režim spouští) by se měly automaticky spustit po chybě načítání systému. Prostředí ale můžeme také vyvolat ručně.

Jak opravit Windows 8

Prostředí a nástroje pro opravu systému

Stisknutím klávesové zkratky "Shift + F8" během startu operačního systému. V řadě případů ale Windows 8/8.1 startují tak rychle, že časové interval, do kterého se nutno trefit je pouhých 0,2s. Může se tedy stát, že touto kombinací kláves se Vám rozhraní pro opravy otevřít nepodaří.

Jestliže se Vám prostředí a nástroje pro opravu systém nepodaří vyvolat z pevného disku, využijte návodu: Jak opravit Windows 8 - Otevření rozhraní pro správu a opravy z instalačního DVD/flash disku.
Při spuštění Windows 8 z DVD nebo flash disku sice nemůžeme využít nouzový režim, ale Nástroj Obnovení systému ano: Jak opravit Windows 8 - Nástroj Obnovení systému.
Reklama
Spuštění nouzového režimu z rozhraní pro správu a opravy

Jak opravit Windows 8

Zde již máme rozhraní pro správu a opravu Windows 8/8.1 otevřené.


Jak opravit Windows 8

Postupujte podle průvodce.


Jak opravit Windows 8


Jak opravit Windows 8


Jak opravit Windows 8

Volbu je nutné v průvodci potvrdit stisknutím tlačítka Restartovat.


Jak opravit Windows 8

V této nabídce Vás budou zajímat volby "Povolit nouzový režim" a "Povolit nouzový režim se sítí" - obě jsou v podstatě stejné, jen nouzový režim se sítí vás pustí na Internet, protože aktivuje ovladače síťové karty.


Jak opravit Windows 8

Windows 8 spuštěný v nouzovém režimu. Teď máte možnost zbavit se například porouchaného antiviru či řešit libovolné jiné potíže.
ReklamaSpuštění Nástroje Obnovení systému

Ať už v operačním systému spuštěném obvyklým způsobem nebo v nouzovém režimu, nástroj Obnovení systému lze spustit více způsoby.
Jeho umístění je zpravidla: C:\Windows\System32\rstrui.exe
Tedy jedna možnost je, vyhledat například pomocí Průzkumníka tento soubor na disku a spustit jej dvojklikem.

Také můžeme například použít vyhledávací pole operačního systému a zadat slovní spojení: Obnovení systému a v seznamu výsledků kliknout na položku Obnovení systému.

Nebo stiskneme WinKey+I a vybereme položku Ovládací panely.


V otevřeném okně zvolíme položku: Systém.
Dále vybereme položku: Ochrana systému.
V okně Vlastnosti systému vybereme: Obnovení systému.

Reklama

Nástroj Vás v úvodním okně stručné poučí o své funkci a zdůrazní, že proces obnovy neovlivní vaše obrázky, dokumenty ani jiná osobní data, avšak může ovlivnit nainstalovaný či odinstalovaný software. Můžete také vybrat pro obnovu jiný bod obnovy než poslední doporučený.

Jestliže jste si vymazali body obnovy pomocí nějakého automatického čističe: CCleaner nebo nástrojem k vyčištění disku: Jak vyčistit disk - odstranění nepotřebných souborů, tak bohužel není možno nástroj Obnovení systému využít, neboť se není k žádným bodům možno vrátit.
Pokud chcete zobrazit i starší body, zaškrtněte volbu Zobrazit další body obnovení.
Z nabídky vyberte požadovaný bod obnovení. V ideálním případě by se mělo jednat o bod s co možná nejnovějším datem avšak současně dostatečným stářím, aby zachycoval ještě funkční stav systému. U každého z nich si pod tlačítkem Vyhledat ovlivněné programy můžete prohlédnout seznam programů, jež by mohly být návratem do předchozího stavu odstraněny nebo naopak obnoveny. Tento přehled je užitečný především v případě, kdy jste si vědomi, který konkrétní program zavinil nestabilní chod počítače, a pouze zjišťujete, jak daleko do historie se musíte vrátit. Současně se zde dozvíte, který další software budete muset později opětovně doinstalovat či odstranit. Pokračujte stiskem tlačítka Další.
Nástroj Vás v posledním kroku ještě varuje, že jakmile proces obnovy zahájíte, nelze jej již zastavit, a nabídne vám poslední možnost přerušení operace. Pokračujte stiskem tlačítka Dokončit. Počítač se následně restartuje.
Po příštím přihlášení do systému zobrazí nástroj Obnovení systému informační okno s hlášením, že obnovení systému proběhlo úspěšně nebo neúspěšně.

Jestliže nám nástroj Obnovení systému od problému nepomůže, tak je třeba provést opravu operačního systému Windows 8 jiným způsobem: Jak opravit Windows 8.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody