14. Jak dále spravovat aktualizace Windows 10

Oproti předchozím verzím Windows již u Windows 10 není služba Windows Update dostupná v Ovládacích panelech. Nyní se k aktualizacím a jejich nastavení dostaneme přes "Nastavení" v nabídce START.
START --> Nastavení --> Aktualizace a zabezpečení --> Windows UpdateVyberte položku: "Nastavení".Dále klikněte na "Aktualizace a zabezpečení".

Také můžeme například použít vyhledávací pole operačního systému a zadat slovní spojení: "Windows Update" a v seznamu výsledků kliknout na položku "Windows Update".Zobrazí se nám základní položky pro správu aktualizací Windows 10:
Reklama

Vyhledat aktualizace

Aktualizace můžeme vyhledat dříve, než je naplánováno automaticky.


Klikneme na položku: Vyhledat aktualizace.Vyhledání aktualizací může trvat i několik hodin.Nalezené aktualizace se začnou automaticky stahovat.Po stažení začne příprava instalace aktualizací.Jeli k nainstalování aktualizací nutné restartovat počítač. Aktualizace se nainstalují až při příštím restartování počítače. Počítač můžete také ihned restartovat kliknutím na tlačítko: "Restartovat nyní".Možnosti restartování

U Windows 10 byla možnost výběru způsobu instalování aktualizací odebrána. Můžeme alespoň oddálit nutnost restartování počítače.

Možnost vypnout celou službu Windows Update ale naštěstí zůstala:
Jak vypnout službu Windows Update u Windows 10

Kdo chce pozastavit jen instalování aktualizací ovladačů: Zrušení automatického instalování aktualizací ovladačů.

Chceme-li oddálit nutnost restartování počítače, klikneme na položku: "Upřesnit možnosti".Na výběr máme z těchto možností:

Jak již bylo uvedeno, možnost vypnout celou službu Windows Update ale naštěstí zůstala:
Jak vypnout službu Windows Update u Windows 10

Stejně tak: Zrušení automatického instalování aktualizací ovladačů.
Reklama
Zobrazit historii aktualizací

Můžeme překontrolovat historii aktualizací.

Klikneme na položku: Historii aktualizací.Podrobnosti zobrazíme po kliknutí na vybranou aktualizací tlačítkem myší.Zobrazené podrobnosti.
Reklama
Nainstalované aktualizace - Odinstalovat aktualizaci

Pod touto položkou nalezneme všechny v operačním systému nainstalované aktualizace. Pokud například nějaká aktualizace působí v systému potíže, můžeme ji odinstalovat.V okně Historie aktualizací klikneme na položku: Odinstalovat aktualizace.

Dojde k otevření Ovládacích panelů.

Okno také můžeme otevřít přes Ovládací panely.
START --> Ovládací panely --> Programy --> Programy a funkce --> Nainstalované aktualizacePokud známe označení aktualizace, například KB3194496, tak rychle ji můžeme vyhledat pomocí vyhledávacího pole vpravo nahoře.

Na vybranou aktualizaci klikneme pravým tlačítkem myši a klikneme na tlačítko: "Odinstalovat". Budeme vyzváni k potvrzení naší volby. Po odsouhlasení, že chceme aktualizaci opravu odebrat, bude aktualizace odinstalována.Jestliže známe označení aktualizace, tak k odinstalování aktualizace můžeme také použít příkazový řádek: Jak pracovat s příkazovým řádkem. Použijeme příkaz "wusa", tedy například:

    wusa /uninstall /kb:971033 /quiet /norestart


Ke hromadnému odinstalování můžeme využít dávkové soubory: Jak pracovat s dávkovými soubory.


Skrytí nechtěných aktualizaci

Odinstalování některé aktualizace neznamená, že ta nebude znovu službou Windows Update vyhledána a nainstalována. Skrytí nechtěné aktualizace, jak to bylo možné u Windows Vista, 7 a 8 nelze v samotném operačním systému Windows 10 provést. Microsoft ale poskytuje ke stažení nástroj, který to umožňuje.

Stáhněte si a spusťte: “Show or hide updates” troubleshooter for Windows 10 (přímý odkaz).Když spustíte tento "troubleshooter", můžete vyhledat dostupné aktualizace.Kliknutím na položku: "Hide updates" se Vám zobrazí seznam aktualizací, které můžete skrýt.Označíte tedy aktualizace, které chcete skrýt a kliknete na tlačítko: Další.Proběhne skrytí aktualizací.Podobně můžete skrytí zrušit. Kliknutím na položku: "Show hidden updates" se Vám zobrazí seznam aktualizací, u kterých můžete skrytí zrušit.Označíte tedy aktualizace, u kterých chcete skrytí zrušit a kliknete na tlačítko: Další.

Tato aktualizace bude službou Windows Update znovu vyhledána a nainstalována.
Zrušení automatického instalování aktualizací ovladačů

Oproti Windows Vista/7/8 se u operačního systému Windows 10 automatický vyhledávají a instalují aktualizace ovladačů (Jak vyhledat, stáhnout a nainstalovat ovladače). U notebooků s Windows 10 jsou tedy automaticky instalovány například ovladače pro Touchpad/Wi-Fi/,... Proto po automatickém nainstalování nových aktualizací operačního systému Windows 10 přestávají některým lidem na noteboocích fungovat Touchpady/Wi-Fi/,... (nově nainstalovaný ovladač byl zrovna nekompatibilní). Toto výchozí nastavení ve Windows 10 lze přepnout do stejného výchozího nastavení jako je ve Windows Vista/7/8, tedy že ovladače se automaticky instalovat nebudou.
V případě potřeby si můžeme novější ovladače nainstalovat stejně tak (Jak vyhledat, stáhnout a nainstalovat ovladače), jak se to provádí po reinstalaci systému: Jak reinstalovat Windows.

Otevřete si Ovládací panely:
START --> Ovládací panely --> Systém a zabezpečení --> SystémKlikněte na možnost: "Nastavení vzdáleného přístupu".Přepněte se na záložku: "Hardware".Vidíme, že výchozí nastavení je na "Ano".Tedy zaškrtneme možnost "Ne" a klikneme na tlačítko "Uložit změny".

Restartujte počítač.

Aktualizace ovladačů již nebudou instalovány automaticky.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody