Jak klonovat disk

5. říjen 2020 Autor: Tibor

   
Jak klonovat disk
Seznam kapitol
1. Příprava před klonováním
2. Acronis True Image - spuštění
3. Acronis True Image - klonováni


1. Příprava před klonováním

Ke klonování disků se přistupuje nejčastěji proto, že chceme vyměnit ve svém počítači systémový disk a pouhým kopírováním nelze operační systém přenést na jiný. Zároveň si chceme ponechat stávající instalací systému se všemi osobními nastaveními. Samozřejmě lze na nový disk provést čistou instalaci operačního systému: Jak reinstalovat Windows a také je to namísto klonování z důvodu následné stability operačního sytému doporučováno, ale pak je třeba znovu nainstalovat pro nás všechny potřebné aplikace a provést veškerá nastavení systému znovu. Každý si tedy musí vybrat sám, kterou cestou se vydá. Ono čistou reinstalaci lze provést vždy, tak proč nezkusit nejdříve to klonování.

Je nutno upozornit, že nový disk by měl být lépe minimálně stejné velikosti jako ten, který chceme na něj klonovat. Klonuje se prostě celý obsah a to včetně případných dalších logických oddílů. Toto může být problém, pokud máme systémový oddíl třeba jen 150GB, ale tento oddíl je umístěn na 1TB disku a chceme si pořídit SSD. Ano bylo by nutné pořídit 1TB SSD disk a ty jsou dosti drahé. Některé klonovací programy umožnují klonovat dokonce i na disk menší, nicméně je třeba počítat s tím, aby se na něj všechna data fyzicky vešla. Před začátkem klonování je tedy vhodné provést údržbu operačního sytému: Jak udržet nebo vrátit operační systém do dobré kondice. Klonovat neudržovaný zanešený operační systém nemá moc význam. A už vůbec ne systém napadený malwarem: Jak odvirovat počítač. To je pak lépe rovnou provést tu čistou reinstalaci.


Pokud si nechceme pořizovat disk minimálně stejné kapacity, existuje ještě vedle možnosti užití klonovacího software, který zvládne klonování i na menší disk, a to že si vytvoříme jen zálohu oddílu se systémem - Jak zálohovat systémový disk - bitová kopie operačního systému a tedy stačí pořídit SSD disk jen o kapacitě například 240GB a zálohu následně obnovit na něj.

Dalším předpokladem pro úspěšné naklonování disku je spolehlivý klonovací software. K některým SSD diskům je takový software přibalován zdarma. Jeho spolehlivost je ale různá, proto doporučíme použít odzkoušený velmi kvalitní software: Acronis True Image:
dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2020.iso
(starší verze: 2017, 2018, 2019)
Zvládne klonování i na menší disk a také i automaticky zarovnání.
(Pokud byste chtěli software od Acronis nainstalovat do operačního systému, tak bude vyžadováno sériové číslo k aktivaci produktu. Při zavedení z CD/DVD/flash disku není použití Acronis omezeno.)

Reklama


Klonování lze provádět i z běžícího operačního systému, ale z důvodu spolehlivosti provedení klonu je doporučováno spustit klonovací software z CD nebo flash disku.

Předpokládáme, že správně vypálit zaváděcí CD s Acronis True Image zvládnete, ale pro jistotu přikládáme odkaz na návod: Jak vypálit soubor ISO.
Také je možno vytvořit namísto CD zaváděcí USB flash disk s Acronis True Image: Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk.

Taktéž předpokládáme, že zavést do počítače aplikaci z CD nebo USB flash disku zvládnete, ale pro jistotu: Zavedení systému z CD/DVD nebo Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.


S připojením dalšího disku k PC sestavě pravděpodobně problém mít nebudete: Jak přidat disk do stolního počítače. U notebooku další pozice pro disk bývají jen zřídka. Je tedy třeba využít redukce nebo rámeček pro připojení disku přes USB, případně rámeček k umístění místo DVD mechaniky.


Přes redukci nebo rámeček se doporučuje připojit disk, který bude klonován. Tedy nové disk je třeba vložit do notebooku již před klonováním. Podrobněji v návodě: Jak přidat/vyměnit disk v notebooku.

Na závěr této kapitoly ještě nutno upozornit, že vytvořený klon lze běžným způsobem použít pouze opět na tom samém nebo identickém hardware (notebooku, stolním počítači).

Disky tedy máme připojené, klonovací software Acronis True Image nachystaný, můžeme se tedy v další kapitole pustit do spuštění klonovacího software.


Další kapitola DalšíReklama


Související články:

Jak stahovat

Jak stahovat

Pokud jste například poškodili své originální CD/DVD/BD s hrou, programem nebo filmem a žádnou zálohu nemáte vytvořenou, je technicky možné ztracený obsah stáhnout z neoficiálních zdrojů prostřednictvím internetu.


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody