Jak zálohovat systémový disk - bitová kopie operačního systému

5. říjen 2020 Autor: Tibor

   

Tento návod obsahuje veliké obrázky. Ke komfortnímu zobrazení obrázků využijte raději stolní počítač nebo notebook. Na mobilním zařízení bude prohlížení takto velkých obrázků nepohodlné.

Jak zálohovat systémový disk - bitová kopie operačního systému
Seznam kapitol
1. Předmluva
2. Norton Ghost 15 - spuštění
3. Norton Ghost 15 - vytvoření obrazu systémového disku
4. Norton Ghost 15 - obnovení z obrazu systémové disku
5. Norton Ghost 15 - obnovení z obrazu syst. disku na jiný disk
6. Acronis True Image - spuštění
7. Acronis True Image - vytvoření obrazu systémového disku
8. Acronis True Image - obnovení z obrazu systémové disku
9. Acronis True Image - obnovení z obrazu syst. disku na jiný disk


1. Předmluva

Pokud jste již někdy reinstalovali operační systém, instalovali všechny potřebné ovladače, prováděli nastavení nově nainstalovaného operačního systému, instalovali všechny pro Vás potřebné aplikace, jistě Vás napadlo, zda je možné všechnu tuto práci nějak zálohovat, aby jste ji příště nemuseli dělat celou znova. Máme pro Vás dobrou zprávu: Jde to.

Pokud máte například operační systém Windows 7 (8/10) Home Premium, tak i on umožňuje provést zálohu sebe sama - Jak opravit Windows 7 - Obnovení bitové kopie systému. Bohužel mnoho uživatelů má s tímto nástrojem špatné zkušenosti, proto si raději představíme aplikace, které se na různé možnosti zálohování přímo soustřední. Takových aplikací existuje mnoho: The Best Disk Imaging Software. Aplikace, které nabízí vyspělé zálohování: Plánují automatické zálohování. Zálohují soubory vybraného typu. Vytváří přírůstkové zálohy. Zálohují při důležitých událostech a mnoho dalších funkcí. Nás bude zajímat funkce:
Úplná záloha operačního sytému, tzv. Bitová kopii - obraz disku (disk image)

Pro využití této funkce (vytvoření zálohy i obnovení ze zálohy) se aplikace neinstalují do operačního sytému, ale spouští se například z CD/DVD nebo flash disku.
Reklama


My si představíme dvě v našich končinách nejznámější. A o kterých dvou profesionálních aplikacích bude tedy řeč?

Noron Ghost

Noron Ghost

Acronis True Image

Acronis True Image

Obě zvládají vytvořit úplnou zálohu operačního systému, a tedy jsou použitelné obě. Zálohu funkčního operačního systému (bitovou kopii) možno uložit například na jiný oddíl disku (Správa disků) nebo na externí disk.

Edit: Vývoj aplikace Noron Ghost byl již ukončen, doporučujeme tedy zaměřit se raději rovnou na Acronis True Image:

dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2020.iso
Starší verze: 2017, 2018, 2019.
(Pokud byste chtěli software od Acronis nainstalovat do operačního systému, tak bude vyžadováno sériové číslo k aktivaci produktu. Při zavedení z CD/DVD/flash disku pro vytvoření zálohy nebo obnovení ze zálohy není použití Acronis omezeno.)

Předpokládáme, že správně vypálit zaváděcí CD s Acronis True Image zvládnete, ale pro jistotu přikládáme odkaz na návod: Jak vypálit soubor ISO.
Také je možno vytvořit namísto CD zaváděcí USB flash disk s Acronis True Image: Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk, RUFUS. (Norton Ghost 15 - Recovery BootCD na USB disk)

Taktéž předpokládáme, že zavést do počítače aplikaci z CD nebo USB flash disku zvládnete, ale pro jistotu: Zavedení systému z CD/DVD nebo Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.

Na závěr této kapitoly ještě nutno upozornit, že vytvořenou zálohu lze použít pouze opět na tom samém nebo identickém hardware (notebooku, stolním počítači) na kterém byla vytvořena. Pokud bychom například bitovou kopii vytvořenou na nějakém notebooku chtěli použít k obnovení systému na jiném notebooku, tak to bohužel běžně nelze. Každý notebook používá jiné součásti, a tedy bitová kopie musí obsahovat také jiné ovladače atd. (Například Acronis poskytuje doplněk Acronis Universal Restore, který umožňuje při obnově zálohy vyměnit ovladače hardware. Systém tedy je pak možno spustit a používat.)


Další kapitola Další
ReklamaSouvisející články:

Jak stahovat

Jak stahovat

Pokud jste například poškodili své originální CD/DVD/BD s hrou, programem nebo filmem a žádnou zálohu nemáte vytvořenou, je technicky možné ztracený obsah stáhnout z neoficiálních zdrojů prostřednictvím internetu.


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody