30. říjen 2020 Autor: Tibor
Z důvodu nedostatku místa na disku většinou není třeba disk měnit nebo přidávat. Stačí provést údržbu: Jak uvolnit místo na disku. Mnoho uživatelů ale touží po rychlejším běhu operačního systému a v tom případě je opravdu vhodné pořídit si do notebooku (netbooku, ultrabooku) disk typu SSD.
SSD dosahují dobrých výsledků zejména co se poměru cena/rychlost týče (také mají nižší spotřebu = baterie Vám vydrží déle). Výměna systémového disku v notebooku neznamená, že byste se museli rozloučit se stávající instalací operačního sytému. Můžete si původní instalaci operačního systému přenést na nový disk: Jak klonovat disk.
Některé notebooky umožňují připojit interně více než pouze jeden disk. Tedy původní nemusíme demontovat. Další disk prostě do notebooku přidáme do volné pozice:
Pokud takto chceme přidat jen disk na další data a nikoliv systém, tak je třeba tento nový disk v systému následně inicializovat - Inicializace nového disku.
Majitelé notebooků, které mají pozici pouze pro jeden disk, mohou další disk umístit do speciálního rámečku a ten umístit namísto DVD mechaniky (podle tloušťky mechaniky se pořizuje 9,5 mm nebo 12,5mm box).
Většinou se do tohoto rámečku umisťuje z dvojice pomalejší disk. Tedy pokud je novější disk rychlejší (což většinou je), tak se tento nový disk umístí v notebook do pozice určené pro disk a do speciálního rámečku do pozice, kde byla DVD mechanika, se umístí původní starý disk z notebooku:
Co s původní interní mechanikou? Lze pouze prodat/vyhodit? Nikoli. Lze zakoupit i na tuto interní mechaniku box, a ten lze připojit k jakémukoliv počítači přes USB port. Vznikne Vám tak externí mechanika.
Jestliže máte notebook pouze s jednou interní pozicí pro disk a pozicí pro DVD mechanikou už notebook nedisponuje (zejména tomu tak je u typů notebooků: netbook nebo ultrabook), tak Vy nemůžete do notebooku disk přidat, Vy jej můžete pouze vyměnit:
Na původní je možno zakoupit speciální rámeček a disk připojíte přes USB port. Vznikne Vám tak z interního disku externí disk:
Připojení původního disku přes USB rámeček mohou využít také ti, kterým se nepodaří sehnat kompatibilní box do pozice DVD mechaniky. V některých případech se totiž stává, že disk umístěný do speciálního boxu, který se montuje místo DVD mechaniky, prostě notebook v tomto boxu nedetekuje. Občas pomůže aktualizace BIOSu/UEFI: Jak aktualizovat BIOS/UEFI - Update.
S disky umístěnými ve speciálním rámečku, který se připojuje k notebooku přes USB port, totiž není problém téměř nikdy. Kompatibilita mezi zařízeními je daleko lepší, než když je disk v rámečku, který je určen do DVD pozice notebooku.
Jak ale zjistit, jestli můj notebook disponuje volnou pozicí pro další disk nebo dokonce disky? Odpověď na otázku zjistíte v manuálu ke svému notebooku (netbooku, ultrabooku): Jak vyhledat a stáhnout manuál. Nebo můžete notebook začít rozebírat a tak zjistíte jaké máte možnosti, případně si ověříte, zda údaje souhlasí s těmi v manuálu: Jak rozebrat notebook.
Tedy jak obtížně půjde disk přidat nebo vyměnit závisí hlavně na konstrukci notebooku.
Jestliže je v notebook pozice na 7mm SATA 2,5" disk, tak 9mm SATA 2,5" disk do této pozice většinou neumístíme (pokud koupíte 7mm a v notebooku je pozice pro 9mm, tak je disk většinou dodáván s vložkou k vypodložení, tedy není problém), tedy na tento fakt je nutno si dát při koupi také pozor. V návodě: Jak rozebrat notebook jste měli možnost v pod-návodě: Z čeho se skládá notebook zjistit, že pro připojení disků se v současné době používá hlavně rozhraní SATA, mSATA, M.2 SATA a tedy je nutno zakoupit disk se správným rozhraním pro Váš notebook. Tedy sdělte prodejci typ svého notebooku a ať Vám poradí (ověříte si správnost svého výběru). Pokud poradí špatně, tak by měl pak být více ochoten Vám disk vyměnit za správný kompatibilní typ:
Jakmile budete mít v notebooku disk přidán nebo vyměněn za původní a ten původní připojený přes rámeček (buď v pozici pro DVD mechaniku, nebo v externím rámečku USB), můžete se pustit do přenesení původní instalace operačního systému na nový disk: Jak klonovat disk.