6. Vytvoření souboru reg

Abychom nemuseli změny v registru Windows provádět vždy ručně, můžeme si vytvořit soubor s příponou reg. Vlastně jsme již takový soubor vytvořili při zálohování registrů. Naše vytvořené soubory můžeme také použít na jiném počítači. Můžeme tak velmi rychle provádět zněny v operačním systému dle svých představ.

Jak již bylo zmíněno v kapitole o zálohování registru Windows, soubor .reg stačí spustit dvojklikem (jako správce). Objeví se ještě dialogové okno, zda opravdu chcete nechat provést změny v registru Windows podle obsahu souboru.
Jestliže stáhneme nějaký soubor .reg z Internetu, je vhodné si před jeho spuštěním ověřit, zda opravdu obsahuje to, co slibuje zdroj, odkud jsme si soubor stáhli. Tedy klikneme na soubor pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybereme: Upravit. V okně Upozornění zabezpečení následně klikneme na tlačítko: Spustit.

Jedná se o obyčejný textový soubor. Tedy nepotřebujeme žádný speciální editor. Stačí obyčejný Poznámkový blok, který je součástí Windows.

Tedy si otevřeme Poznámkový blok.
Jeho umístění je zpravidla: C:\Windows\notepad.exe
Tedy jedna možnost je, vyhledat například pomocí Průzkumníka tento soubor na disku a spustit jej dvojklikem.
Také můžeme například použít vyhledávací pole operačního systému a zadat slovní spojení: Poznámkový blok a v seznamu výsledků kliknout na položku Poznámkový blok.

Základní systaxe souborů registru je:


    Windows Registry Editor Version 5.00
    volný řádek
    [Cesta ke klíči]
    "Název"="Typ dat:Hodnota"
    volný řádekDo Poznámkového bloku vepíšeme například:


    Windows Registry Editor Version 5.00

    [HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Winrar\command]
    @="\"C:\\Program Files (x86)\\winrar\\winrar.exe\""Odstranění existující hodnoty dosáhneme tak, že za rovnítko umístíme symbol "-".


    Windows Registry Editor Version 5.00

    [HKEY_CURRENT_USER\pokus]
    "název"=-Také při odstraňování celého klíče se používá symbol "-". Ten ale musíme umístit mezi levou hranatou závorku a název klíče.


    Windows Registry Editor Version 5.00

    [-HKEY_CURRENT_USER\pokus2]
    "nazev"="12345"

ReklamaRegistr Windows

Nyní je třeba vytvořený soubor uložit. Tedy z nabídky "Soubor" vybereme volbu "Uložit".

Registr Windows

Soubor pojmenujeme například nazev.reg. Musíme ale ještě tento název dát do uvozovek. Jinak by vznik soubor nazev.reg.txt, tedy pouze textový soubor s příponou txt a my chceme soubor registru s příponou reg.

Je vhodné si tedy nechat zobrazit v Průzkumníku u souborů i jejich přípony, abychom měli jistotu, jaký typ souboru jsme opravdu vytvořili.
To můžeme provést například přes: Ovládací panely --> Možnosti složky --> Zobrazení --> Skrýt příponu souborů známých typů.Registr Windows

Zrušíme tedy zaškrtnutí u položky: Skrýt příponu souborů známých typů.
Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2022   Hardware - Software - Návody