25. leden 2020 Autor: Bronislav
Jestliže chceme zjistit přesný výkon svého počítače nebo počítače ke kterému máme oprávněný přístup, můžeme použít některé testovací programy (benchmarky): Otestujte výkon svého počítače.
Pokud víme hardware konfiguraci počítače (Jak zjistit z jakých komponent se počítač skládá – konfigurace PC), můžeme na internetu dohledat, jakých konkrétních výsledků, v různých benchmark určité komponenty dosáhly, když je testoval někdo jiný. Užitečné zejména ve chvíli, kdy si chcete zakoupit nějaký jiný počítač a zajímá Vás jaký je schopen podat výkon.
K získání rychlého přehledu o přibližném výkonu daného komponentu můžete využít stránek passmark.com. Do vyhledávače google napište název komponentu, například I5 4670K a připište passmark. Zjistíte, jak si stojí procesor I5 4670K v tomto benchmarku oproti například procesoru G2020. (Bodové ohodnocení je lineární.) Obdobně můžete srovnat grafické karty, pevné disky a operační paměti.
Co se grafických karet týče, pokud jsme již využívali výpočetní výkon nebo například hráli hry na nějaké grafické kartě, která měla například bodové ohodnocení cca 2000 a nyní si pořídíte grafikou kartu, která má bodové ohodnocení cca 4000, znamená to, že si polepšíte přibližně dvojnásobně. Dosahované FPS ve hrách bude přibližně dvakrát vyšší než na původní grafické kartě. (při stejném nastavení rozlišení, detailů, atd.)
Jestliže zjistíme, že grafická karta dosahuje pouze 1000 bodů, znamená to, že hry na ní pojedou přibližně dvakrát hůře.
Pokud máte například ve svém starším počítači procesor E8400 a chcete vědět, o kolik si polepšíte, když si zakoupíte například I5 4670K, zavítejte na stránky anandtech.com. Po vyplnění se Vám zobrazí přehledného srovnání hned v několika benchmarks.
Obdobné srovnání grafických karet nabízí také portál gpuboss.com.
Také můžeme využít stránek Techpowerup. Na těchto stránkách lze většinou například ke každé grafické kartě nalézt, kolik snímků za vteřinu je při určitém nastavení schopná zobrazit.
Vepíšeme tedy do vyhledávače od Googlu název grafické karty a připíšeme "techpowerup review":
Nvidia GeForce GTX660 techpowerup review
Nalezneme tedy recenzi této grafické karty. (V tomto případě od výrobce MSI. Všichni výrobci jsou schopni se stejným čipem vyrobit přibližně stejně výkonnou kartu.):
(dole na stránce Techpowerup si můžete nechat zobrazit výkon karty v dalších hrách)
Zjistíme tedy, jak si karta vede v několika desítkách her.
Každý vyžaduji při hraní her jiný počet snímků za vteřinu - FPS. Někdo se spokojí s 20, někdo vyžaduje, aby FPS vůbec neklesaly pod 40, a tedy raději nastaví kvalitu hry na minimum. Toto je individuální, doporučuje se alespoň 30FPS. To je hranice, u které lidské oko přestává zaznamenávat sekání obrazu.
Jak ale zjistit, kolik FPS grafická karta zobrazí ve hře, která není ani na Techpowerup v seznamu? Vepíšeme do vyhledávače od Googlu název grafické karty a připíšeme název hry. Když budeme mít štěstí, nalezneme nějakou recenzi, ve které bude daná karta použita při hraní námi zvolené hry. A tedy se dovíme, kolik FPS v dané hře dosahuje.
Tedy na portále Passmark nalezneme téměř veškeré komponenty, ale srovnání je pouze přibližné.
Anandtech a Gpuboss nabízí srovnání hned v několika benchmarks, ale může se stát, že zrovna komponent o který se zajímáme, netestovali.
Na portále Techpowerup je to již s přesností lepší, ale může se stát, že zrovna komponent, který Vás zajímá, nerecenzovali dle metodiky, kterou preferujete.
Nepřesnějších hodnot naleznete v recenzi komponenty, která byla provedena dle vašich požadavků. Ovšem takovou bude zase problém najít. Zkuste, uvidíte, třeba budete mít štěstí: Google.