Otestujte výkon svého počítače

25. leden 2020 Autor: Bronislav

   

Otestovat výkon počítače lze mnoha programy (benchmarky) například: PassMark, Cinebench, Catzilla, CrystalDiskMarkatd, NovaBench,.. K jedněm z nejlepších patří produkty od společnosti Futuremark jež mají své místo na trhu už řadu let. Od prvních verzí 3Dmark 99 a PCMark 2002 až po dnešní aktuální edice 3Dmark/PCMark a nově VRMark.
Kdo nechce svůj počítač vystavovat enormní zátěži při testování, ten může zjistit výkon svého počítače i bez spouštění benchmarků: Jak zjistit výkon počítače.

Futuremark

Programy 3DMark jsou určené k otestování výkonu vašeho počítače ve 3D aplikacích, tedy zejména ve hrách. VRMark ověří připravenost vašeho PC na virtuální realitu. Programy PCMark otestují váš počítač celý. Podrobné informace o programech společnosti Futuremark naleznete na jejich stránkách: www.futuremark.com.

Na uvedené adrese jsou k dispozici také edice programů ke stažení zdarma. Nejnovější 3DMark můžete například stáhnout jednoduše i ze serveru Techpowerup.com.
Stačí na uvedené stránce: www.futuremark.com vybrat konkrétní server a kliknout na tlačítko "Download from".
3DMark

Upozornění: Otestovat grafickou kartu, která podporuje pouze DirectX10 například programem 3DMark 11, který vyžaduje DirectX11, nelze.

Reklama


3DMark Vantage

Podrobněji si popíšeme například benchmark 3DMark Vantage. Celý benchmark se skládá ze čtyř majoritních testů. Dvou testů zaměřených na grafickou kartu, testu fyziky a umělé inteligence (AI). Náročnost testu na HW lze nastavit celkem dopodrobna od rozlišení až po metody post processingu. Program si stáhněte ze stránek výrobce: http://www.3dmark.com/3dmarkvantage/ (348 MB) kliknutím na tlačítko "Basic edition Free download" a výběrem konkrétního serveru.


Otestujte výkon svého počítače

Instalace 3DMarku Vantage a první spuštění

3DMark je dostupný pouze v angličtině, bohužel i včetně instalace, ta však v sobě neskrývá žádné záludnosti.

Otestujte výkon svého počítače

Pokud zvolíte vlastní instalaci, můžete tak rozhodnout, které součásti programu mají být instalovány.

Otestujte výkon svého počítače

Jak už bylo zmíněno, 3Dmark v jednom svém testu testuje fyziku. Použit byl i engine PhysX od společnosti AGEIA (dnes už nVidia), který v případě absence PhysX akcelerátoru či grafické karty nVidia s podporou PhysX může být akcelerován přes procesor.

Otestujte výkon svého počítače

Stačí už jen vyhledat a vložit licenční klíč. Na Googlu dejte vyhledat: "3Dmark Vantage cd key". Nebo se zaregistrujte na stránkách výrobce www.futuremark.com, jenž vám poté klíč na váš e-mail zašle.
ReklamaRozhraní aplikace

Rozhraní 3Dmarku je velmi pěkně graficky zpracováno. Ihned po spuštění 3Dmark automaticky detekuje funkci Aero operačního systému Windows Vista/7.

Otestujte výkon svého počítače

Na úvodní obrazovce lze rychle vybrat (zaškrtat) testy a ihned spustit benchmark bez zbytečného nastavování. K dispozici máte celkem čtyři předdefinované profily grafické náročnosti testu. Popřípadě si můžete upravit profil dle sebe pod položkou Options.

Otestujte výkon svého počítače

3Dmark mimo otestování počítače nabízí i velmi podrobnou analýzu vašeho hardwaru. 3Dmakr tak vygeneruje opravdu rozsáhlý podrobný XML soubor s informacemi o veškerém vašem hardwaru v počítači.

Otestujte výkon svého počítače

Mimo hlavních čtyř benchmarků 3Dmark nabízí navíc šestici specifických testů zaměřených na konkrétní vlastnost GPU, jako například výpočty, fyzika vlající vlajky, apod.

Otestujte výkon svého počítače

Po proběhnutí testu následuje bodové ohodnocení výkonu vašeho počítače. Výsledky můžete rovněž sdílet na internetu (www.hwbot.org) s ostatními uživateli. Případně doporučte otestování počítače svým známým a hned budete vědět, jak si stojí Váš počítač vůči jejim.

Výsledky jednotlivých grafických karet můžete také nalézt přímo na stránkách corporace FUTUREMART. Dozvíme se třeba podrobnosti o GeForce GTX 660 nebo jak si vede Radeon HD 7700 ve hrách.

Výsledky několika PC:


Tipy pro testování:
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody