Jak zjistit z jakých komponent se počítač skládá – konfigurace PC

25. leden 2020 Autor: Bronislav

   

První možný způsob zjištění z jakých komponent se počítač skládá (Z čeho se skládá stolní počítač, Z čeho se skládá notebook) je vizuální prohlédnutí zařízení. U notebooků a značkových PC sestav hledáme hlavní štítek s popisem. Po nalezení hlavního štítku si můžeme informace o PC také vyhledat na internetu. U skládaných PC sestav hledáme štítky s popisem na jednotlivých komponentech.

jak_zjistit_z_jakych_komponent_se_pocitac_sklada_konfigurace_pc

Další možný způsob zjištění informace o PC, je využití nativních součástí operačního systému. Například spustíme:
C:\Windows\System32\msinfo32.exe

Ale pohodlnější a mnohdy i přehlednější je užití speciálního software k tomu určenému. Speciálního software, který po spuštění v PC vyhledá nejen jeho konfiguraci, ale i mnoho dalších podrobností.

Jestliže na PC není funkční operační systém, ze kterého bychom speciální utilitu na zjištění konfigurace spustili, můžeme utilitu spustit z bootovacího CD nebo flash disku.


Mezi nejznámější utility k identifikaci hardware patří:
Reklama
Zjištění konfigurace hardware na PC s funkčním operačním systém


HWiNFO

jak_zjistit_z_jakych_komponent_se_pocitac_sklada_konfigurace_pc

Program kromě přehledu všech zařízení a součástí počítače také dokáže zobrazovat informace získané ze senzorů, pokud jednotlivé součásti počítače nějaké senzory mají. Program také dovede provést některé testy výkonu komponent.

Testovací a diagnostické nástroje jsou povětšinou placeným softwarem. To v případě HWiNFO neplatí, protože tento prográmek je zdarma. Program je navíc stále vyvíjen a jsou přidávány i nové a aktuální počítačové komponenty tak, aby jejich rozpoznávání probíhalo bezproblémově.

Program si můžete stáhnout například ze stránek www.stahuj.cz nebo přímo od vývojářů. Je vytvořen v běžné verzi, která se instaluje i ve verzi, která se neinstaluje a stačí ji spustit například i z USB disku, tzv. Portable verzi. (Využijí ti, kteří nechtějí do operačního systému nic instalovat.)


Po spuštění (instalace neskrývá žádné záludnosti, proto ji popisovat nebudeme) programu se objeví toto uvítací okno. Pokud klikneme na tlačítko "Run", spustí se nám hlavní okno programu. Pokud ovšem chceme zobrazit hned stručný přehled komponent v našem počítači, zaškrtneme před tím ještě položku "Summary only".V případě již byla vydaná novější verze programu, budeme na tuto skutečnost upozorněni tímto oknem. Pokud chceme program aktualizovat, klikneme na tlačítko "Update". Pokud ne, klikneme na "Close".Zde vidíme hlavní okno programu. Když klikneme na volbu Summary, zobrazí se nám přehled komponent v našem počítači. Můžeme taktéž rozbalovat jednotlivé položky v levém podokně a prohlížet si údaje o jednotlivých komponentech.Tady již vidíme přehled s údaji o komponentech v našem počítači.
Reklama
AIDA64

jak_zjistit_z_jakych_komponent_se_pocitac_sklada_konfigurace_pc

Kdo by chtěl využít profesionální placený software, má možnost. Program AIDA64 je poskytován k 30 dennímu vyzkoušení zdarma. Některé diagnostické prvky nejsou ovšem dostupné, ale jinak můžeme vyzkoušet vše co tento testovací a diagnostický nástroj nabízí. AIDA64 je pokračovatelem již ukončeného projektu Everest, zobrazující podrobné systémové informace. Přichází s rozsáhlou databází informací pro CPU, základní desky, pevné disky, optické mechaniky, čipsety a další. Zjištěné informace lze tisknout i exportovat do HTML či jen do prostého text. Program nabídne řešení určitých problémů s hardwarem. Zároveň k nalezenému hardwaru zobrazí informace o výrobci včetně internetových adres, ovladačů, updatů a podobně. K tomu ještě analyzuje i operační systém.

Program si můžete stáhnout například ze stránek www.stahuj.cz nebo lépe přímo od vývojářů.


Hlavní okno programu AIDA64.Vyhledané údaje o čipové sadě na základní desce.Vyhledané údaje o adaptéru bezdrátové sítě: Hardware - Fyzická zařízení - Atheros.Vyhledané údaje o touchpad: Hardware - Vstupní zařízení - Synaptics.


Reklama
Zjištění konfigurace hardware na PC bez funkčního operačního systému

Jak již bylo řečeno, jestliže na PC není funkční operační systém, ze kterého bychom speciální utilitu na zjištění konfigurace spustili, můžeme utility spustit z bootovacího CD nebo flash disku.
Typ základní desky, procesoru, SATA zařízení lze vyčíst i v BIOSu: BIOS - jak pracovat se základním vstup/výstup systémem v počítači.
Takové a další utility nalezneme například na Ultimate Boot CD.

Stáhneme si tedy obraz tohoto disku a vypálíme na CD: Jak vypálit soubor ISO.

Nebo si vytvoříme bootovací flash disk: Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk.

Systém zavedeme do PC z tohoto CD: Zavedení systému z CD/DVD

Nebo z vytvořeného bootovacího flash disku: Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.

Ze zavedeného systému tedy spustíme některou z utilit na zjištění konfigurace PC.
(Pod nabídkou System.)


Ultimate Boot CD
AIDA16 spuštěná z Ultimate Boot CD


Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody