Jak převést GPT disk na MBR disk nebo opačně

23. říjen 2020 Autor: Prokop

   

Všechny verze operačního systému Windows jsou schopné bootování (zavádění) systému z disků s formátem MBR. Abyste mohli bootovat systém z disku s formátem GPT, tak musíte mít 64 bitovou verzi Windows, který toto podporuje (XP 64-bit, Vista 64-bit, Windows 7 64-bit, Windows 8 64-bit, Windows 10 64-bit) a také musíte mít UEFI BIOS a tento režim musí být v UEFI BIOSu povolen.
(Data na discích s formátem GPT jsou přístupná i jen 32 bitovému operačnímu systému, který je nainstalován na disku s formátem MBR.)

Jak převést GPT disk na MBR disk

Disk s formátem MBR podporuje maximálně 2TB. Disk s formátem GPT podporuje maximálně 256TB.

MBR podporuje maximálně 4 primární oddíly. GPT podporuje maximálně 128 primárních oddílů.Stejně jako u jiných akcí prováděných s diskem je vhodné na něm nemít žádné důležité data nebo mít tyto data zálohována: Jak a kam zálohovat data.

K převedení disku s formátem GPT na disk s formátem MBR, nebo i opačně, můžeme využít v operačním systému implementovaný nástroj: Správa disků.

Spusťte tedy nástroj Správa disků: Jak spustit nástroj Spravá disků.

Budu převádět formát disků pod operačním systémem Windows 7. Pro ostatní operační systémy Windows je postup téměř stejný.

Převedení je možno provést jen na disku bez svazků, tedy pokud na disku nějaký svazek, ten musíme nejdříve odstranit.Na vybraný svazek klikneme pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybereme "Odstranit svazek".
Reklama
Na vybraný disk klikneme pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vybereme "Převést na disk typu MBR".Pokud je již disk typu MBR, tak se zobrazí možnost "Převést na disk typu GPT".
Reklama

K převedení disku z formátu GPT na MBR, nebo opačně, lze také využít příkazový řádek: Jak pracovat s příkazovým řádkem.

Takto tedy můžeme nastavit formát disku dle svých preferencí.

Obyčejným formátováním tedy nelze informaci o tom, v jakém je disk formátu z disku odstranit. Pokud chceme odstranit i toto, tak musíme využít například utilitu KillDisk: Jak důkladně vymazat pevný disk.

Aby byl disk následně vidět i v Průzkumníku Windows (Okno "Tento počítač") musíme ještě samozřejmě provést jeho inicializaci: Jak přidat disk do stolního počítače - Inicializace nového disku.
Reklama


Související odkazy


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody