Winrar - archivační program

16. leden 2019 Autor: Tibor

   

Implementace RARu pro Windows se jmenuje WINRAR a kromě vlastního RAR formátu umí vytvářet i archivy v nejrozšířenějším formátu ZIP a číst archivy dalších publikovaných formátů: ARJ, LZH, ACE, CAB, TAR, GZ, UUE, BZ2, JAR.

Winrar

Možná se vám zdá hloupé psát o programu WinRAR, protože jej většina z vás asi zná. Přesto se neustále setkáváme s dotazy typu, jak rozbalit právě soubor RAR. Samozřejmě existují různé alternativy, ale není jednoduššího způsobu než použít samotný program WinRAR v češtině.
Instalace programu

Program Winrar si můžete zdarma stáhnout ze stránky www.winrar.cz nebo ze stránek www.stahuj.cz. Winrar je sice distribuován jako shareware, ale zůstává funkční i po uplynutí zkušební doby. Vyberte si nejnovější českou verzi a klikněte na odkaz. Ukáže se Vám nabídka, kam chcete program na Vašem disku uložit.

Najděte na Svém disku onen soubor a spusťte ho.Zobrazí se Vám nabídka, z té si vyberete, kam program chcete nainstalovat (je tam přednastavený adresář C:/Program Files/WinRAR), a potvrďte tlačítkem INSTALOVAT.Program se začne instalovat a zobrazí se další nabídka. Zde můžete přidat ikonky programu na plochu nebo do nabídky START (dvě volby úplně vpravo nahoře). Pokračujte stisknutím tlačítka OK.

Zobrazí se okno s nápisem: Instalace byla úspěšně dokončena. Pokračujte stisknutím tlačítka Dokončit.Na obrazovce vám vyskočí okno adresáře programu. V našem případě byl program nainstalován do C:\Program Files\WinRAR. Odtud jej tedy můžete spouštět. Případně si můžete udělat zástupce na plochu.
ReklamaRozbalení zabelených souborů s programem WinRar

Program Winrar se při instalaci implementuje přímo do systému Windows. Stačí tedy kliknout na soubor archivu, který chcete rozbalit pravým tlačítkem myši a dát Extrahovat do příslušného adresáře. Pokud archiv obsahuje více souborů, musíte mít všechny k dispozici v jednom adresáři a začít rozbalovat od prvního z nich. Takto můžete například získat soubor ISO, který musel být rozdělen a zabalen na víc částí. Soubor ISO již dále nerozbalujeme, ten můžeme například připojit k virtuální mechanice: Co je to virtuální mechanika nebo použít k vytvoření bootovacího DVD disku nebo USB flash disku.

Další možnost jak rozbalit archiv je přímo z programu Winrar. Spusťte jej buď ikonkou na ploše, nebo z menu START - PROGRAMY, případně přímo z adresáře, kam jste program nainstalovali kliknutím na soubor WinRAR.exe.

Zobrazí se Vám okno programu. Najděte v něm zabalený soubor nebo soubory, který chcete rozbalit (stejně jako třeba v Průzkumníkovi z Windows). Pokud je archiv složen z více částí, musíte mít k dispozici všechny jeho části v jednom adresáři.

Začněte rozbalovat od prvního souboru archivu. Klikněte na ikonku EXTRAHOVAT DO nebo použijte klávesovou zkratku ALT +E. Zobrazí se okno, v něm vyberete, kde chcete daný balíček rozbalit. Pokud jen potvrdíte tlačítkem OK nebo stisknutím klávesy ENTER, vytvoří se nový adresář s názvem původních zabalených souborů přímo tam, kde máte uložený zabalené soubory, a do něj se balíček rozbalí.
Reklama


Zabalení souborů s programem Winrar

Pro vytvoření RAR archivu stačí označit soubory, jež chcete sbalit (stejně jako v Průzkumníku Windows) a pak kliknout na tlačítko Přidat. Objeví se okno s možností nastavení dalších parametrů jako je např. jméno souboru, metoda komprese, formát komprese (RAR nebo ZIP), rozdělení souboru do archivů, vytvoření samorozbalovacího souboru, který se hodí pro případ, že data chcete poslat někomu, kdo nemá nainstalovaný WinRAR, a tak dále. V záložce Pokročilé / Přidat heslo můžete nastavit heslo pro zamezení neoprávněného otevření souboru. To jsou asi nejpotřebnější parametry, které můžete ve WinRARu nastavovat. Pak stačí kliknout na OK a soubory se začnou komprimovat.

Během procesu komprimace vidíte, kolik zbývá času do konce procesu a také graficky vidíte kompresní poměr.

Velmi se vám také může hodit odhadovaná velikost souboru po kompresi, aniž byste něco skutečně sbalili. Tohle zjistíte tak, že opět označíte soubory, u nichž chcete zjistit odhadovanou velikost po kompresi a kliknete na Informace / Odhadnout.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody