Návod jak vyčistit vnitřek počítačové skříně od prachu

1. listopad 2020

   

V případě, že se rozhodnete vyčistit si vnitřek PC skříně svépomocí, nezapomeňte nejdříve odpojit napájecí kabel od zásuvky 230V. Nesplněním této podmínky riskujete úraz elektrickým proudem.


Bezpečnostní opatření

PC zdroj

Vnitřek počítače je bezpečný až na jednu výjimku a tím je počítačový zdroj. Zdroj je umístěn ve svém vlastním krytě. Tento kryt se raději nikdy nepokoušejte rozebrat, neboť na kondenzátorech v něm umístěném zůstává nebezpečné napětí i po odpojení zdroje od zásuvky s elektrickým proudem. Neopatrnou manipulací by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem. Rozebírat a opravovat zdroje mohou oficiálně pouze elektrotechnici s příslušnou kvalifikací. (Vyhláška č.50/1978 Sb.)




Elektrostatický výboj

Elektrostatický výboj

Váš oděv i vy samotní můžete způsobit elektrostatický výboj, který působí na součástky počítače destruktivně, proto je třeba zajistit, aby k tomuto jevu nedošlo.

Elektrostatická náboj se tvoří hlavně v suchém počasí a ve spojení se syntetickými koberci nebo oblečením. Polyesterový svetr by byl tedy velmi špatnou volbou pro tuto práci. Mnohem lepší variantou je bavlněné tričko a kalhoty.



Antistatický náramek

Nejlepší způsob jak bojovat s antistatickým nábojem je použít antistatický náramek a antistatickou podložku a ty spojit s uzemněnou části budovy. Pokud si nechcete pořizovat toto vybavení je třeba se před samotným čištěním dotknout uzemněné části budovy a pak se snažit pohybovat co nejméně, aby nedošlo k opětovnému nabití elektrostatickým nábojem.





Reklama


Elektrostatický výboj

Možná Vás napadlo, že by šlo vyčistit vnitřek PC od prachu stejným způsobem, jako váš byt. Prostě vezmete vysavač a prach s ním vysajete. Ovšem po tomto způsobu čištění už by váš počítač nemusel fungovat, neboť na hubici běžného vysavače se při vysávání prachu vytváří také elektrostatický náboj a pokud by jste se s ní dotkli některé součástky, mohlo by dojít k jejímu zničení elektrostatickým výbojem. Proto běžný vysavač nelze k čištění PC doporučit. Nehledě na to, že tento typ čištění je u počítačové skříně neúčinný. Mnohem efektivnější je použít sprej se stlačeným vzduchem nebo kompresor. (Pokud nedisponujete ani jedním, můžete se samozřejmě pokusit vyfoukat prach pumpičkou na kola nebo dokonce ústy. Tímto způsobem však PC zbavíte prachu jen částečně.)




Nástroje potřebné k vyčištění PC

Sprej se stlačeným vzduchem






Samotný postup čištění

PC skříň


Bezprostředně po vyčištění počítače jej ihned nezapínejte. Při výstupu vysoce stlačeného vzduchu dýzou (tryskou) dochází k termodynamickému jevu, jehož následkem je zkapalnění vzdušné vlhkosti, která je ve formě "vodní mlhy" unášena ve směru foukání trysky, tedy i na komponenty. Vyčkejte tedy několik minut, než se vlhkost odpaří.



Tento návod můžete také použít pro vyčištění notebooku. Ovšem dostat se k ventilátoru a chladiči u notebooku je často mnohem obtížnější než u PC sestavy. Postup rozebrání vašeho notebooku hledejte například na stránkách výrobce.




Reklama


© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu