Odvirovaní počítače

Nebezpečí zavirování počítače na nás nejen na internetu číhá dnes a denně. Neustále se dočítáme o nových hrozbách: csirt.cz.


Co se mi může přihodit, když chytím vir?

Odvirovaní počítačeJaká jsou řešení?

Při nákaze počítačovým virem lze postupovat několika způsoby. Pokud lze virus odstranit použitím některého z antivirových programů (v nouzovém režimu), záchranných bootovacích disků či USB flash disků, přistoupí se k odvirování počítače. V případě, že virus poškodil operační systém, je nutná oprava či reinstalace operačního systému. (Tuto možnost doporučuji vybrat také v případech, kdy je požadována 100% čistota operačního systému od škodlivého kódu. Žádným antivirovým program totiž nedetekuje všechny hrozby.)

Nejlepší je samozřejmě prevence: Jak nepustit viry do počítače.Kdysi se počítačové viry šířily hlavně pomocí přenosných médií. Dnes? Ano, Internet. Mohou být přibaleny k nějakému neoriginálnímu instalačnímu souboru.Typy škodlivého kódu

Obecné označení jakéhokoliv škodlivého kódu je malware. Toto označení zahrnuje spyware, adware, ransomware, trojské koně, klasické počítačové viry a další. Často jsou přibaleny k nějakému neoriginálnímu instalačnímu souboru nebo jako příloha v e-mailu (Jak nepustit viry do počítače).

Běžně se obecně jako viry (nesprávně) označují i například spyware, adware, ransomware a jiné druhy malwaru.


Spyware

Odvirovaní počítače

Pokud toto slovíčko vložíme do překladače od Googlu, dovíme se, že překlad je: špión. Tento škodlivý kód tedy slouží ke špehování uživatele a sledování jeho činnosti na počítači.

Tyto programy si často uživatel nainstaluje do operačního systému sám, neboť se maskují jako potřebné kodeky, doplňky pro prohlížeč. Nezkušení uživatelé si je tedy v dobré víře instalují dobrovolně.

Většinou nepoškozuje data uživatele. Jeho hlavním záměrem se shromažďovat všemožná data o uživateli a následně je posílá tvůrci. Často útočníky zajímá Vaše chování na Internetu - které stránky pravidelně navštěvujete. Může také změnit výchozí nastavení prohlížeče - změní vaši domovskou stránku.


Adware

Odvirovaní počítače

Znovu můžeme použít překladač od Googlu. Výsledek bude: reklama.

A opět se do operačního systému uživatele dostane podobnými triky jako je tomu u spyware.

Na rozdíl od spyware nedochází ke sledování, ale k otravnému zobrazování nejrůznějších dalších oken s reklamou.

Adware a spyware spolu často spolupracují. Nejdříve je zjištěno, co máte v oblibě a pak dojde k zobrazování oken s tematickou reklamou.Ransomware

Odvirovaní počítače

Ransomware zablokuje uživateli používání operačního systému nebo zašifruje jeho data (na lokálních discích, USB i síťových). Ke zpřístupnění požaduje zaplacení výkupného.

Pokud dojde k infikaci operačního systému ransomwarem, tak se nedoporučuje platit výkupné - nepodporovat tak útočníky v další činnosti. (Často není přístup obnoven ani po zaplacení výkupného. Útočníci neposkytnou správný klíč.)

Ransomware (CryptoLocker) je třeba nejdříve z PC odstranit a až poté si může uživatel obnovit data ze zálohy. (V jiném případě muže dojít k zašifrování i záložních dat.)

Jestliže neměl uživatel data zálohována, tak by měl tuto ztrátu brát jako ponaučení pro příště a začít svá data už konečně zálohovat: Jak a kam zálohovat data.
(Jediný možný způsob k odšifrování dat CryptoLockerem je získání správného klíče. Některé klíče, které CryptoLockery používají, byly již zveřejněny: Google. Ovšem, pravděpodobnost, že se Vám podaří najít správný klíč je velmi malá.)
Trojský kůň

Odvirovaní počítače

Primární funkce trojského koně není mazání, i když k tomu při jeho funkci může docházet. Jeho účelem je vytvořit tzv. back door (zadní dvířka), které umožní hackerovi vzdáleně přistoupit do vašeho operačního systému. Často při tomto procesu vyřadí z provozu ochranu počítače: antivir, firewall.

Útočník pak může sledovat a zaznamenávat citlivá data o oběti. Například může vidět, jaká hesla zadáváte na konkrétních webových stránkách. Zjistí tak Vaše přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví: Jak bezpečně používat internetové bankovnictví.Klasický počítačový vir

Odvirovaní počítače

První typ virů. V dobách kdy ještě nešlo útočníkům hlavně o finanční prospěch byla jejich motivace způsobit jinému uživateli alespoň nějaké potíže s jeho PC.

Byl tedy vytvořen, aby se sám replikoval (množil) a způsoboval v operačním systému co největší škody - většinou mazal na co přijde.

Obvykle nejdříve napadá antivirový program a snaží se jej vyřadit z činnosti. Také zabraňuje nainstalovat nový antivirový program.
© 2012 - 2023   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu