Skype - telefonování, zasílání rychlých zpráv a videohovory přes internet zdarma

1. listopad 2020

   

Máte přístup k počítači s internetem? Pak můžete použít svůj počítač jako telefon a volat zadarmo ostatním lidem připojeným k internetu. Skype je nejznámější aplikaci určená pro volání a vytváření videokonferencí prostřednictvím internetu.

Co budete potřebovat?

K použití programu Skype je potřeba:

internet

Internetové připojení o minimální rychlosti 32 kb/s (oběma směry). Pokud rychlost svého připojení neznáte, můžete ji změřit na adrese www.rychlost.cz. Drtivá většina současných připojení však bohatě stačí. Pokud přesto zaznamenáte problémy s kvalitou hovoru, vypněte ostatní programy používající internetové připojení (např. internetový prohlížeč, e-mailový klient nebo i multimediální přehrávač s internetovým rádiem či televizí).


sluchátka

Dále budete potřebovat mikrofon a reproduktory. Mnohem lepší je ale náhlavní souprava, tvořená sluchátky s mikrofonem namířeným přímo před ústa. Tato souprava se dá sehnat již za sto korun. Zapojení sluchátek s mikrofonem je velmi jednoduché, koncovky kabelů mají stejnou barvu jako konektory na počítači – mikrofon má růžovou barvu a výstup na reproduktory nebo sluchátka barvu zelenou.


webová kamera

V případě, že budete chtít vytvářet i videokonference, musíte se vybavit webovou kamerou. Většina nových notebooků ji má zabudovanou nad lcd panelem již z výroby. Webové kamery májí mnohdy v sobě zabudovaný i mikrofón. Pokud Vás videokonference nelákají, stačí Vám k uskutečnění hovoru pouze sluchátka s mikrofónem.


Posledním potřebným článkem je nainstalovaný program Skype.
Reklama


Logo Skype

Instalace programu a registrace uživatele

Kromě běžných počítačů s operačním systémem Windows můžete Skype nainstalovat i pod operačními systémy Mac OS X, Linux nebo Windows Mobile, které naleznete v některých "chytrých telefonech". Navíc můžete použít i přenosnou (portable) verzi – svůj Skype s veškerým nastavením můžete mít uložen například na USB flash disku a telefonovat tak odkudkoliv.


Aktuální verzi programu naleznete vždy na webových stránkách společnosti Skype: www.skype.com. V nabídce vyberte " Pořídit si Skype " , vyberte svůj operační systém a stiskněte tlačítko " Stáhnout program Skype " . Před samotným stažením programu budete vyzváni k registraci:


Skype

Patrně jste Skype nikdy předtím nepoužívali, tudíž se musíte zaregistrovat. Povinné položky jsou označeny hvězdičkou, vyplnění ostatních pak záleží jen na vaší vůli. Na první obrazovce je potřeba zadat uživatelské jméno a dvakrát (stejné) heslo.

Je-li uživatelské jméno obsazeno, budete vyzváni ke zvolení jiného. Dále je třeba opsat text v poli a odsouhlasit licenční podmínky. Klikněte tedy na tlačítko " Souhlasím - pokračovat " . Program Skype se začne stahovat a instalovat.

Skype

Skype

Skype
Reklama

Voláme zdarma

Po dokončení instalace budete vyzváni k přihlášení do programu.

Skype

Po dvojitém kliknutí na ikonu Skype " Echo / Sound Test Service " (nebo po jednoduchém kliknutí na vnořenou ikonku se zeleným sluchátkem) – je zahájen hovor s testovacím automatem. Když uslyšíte mužský hlas, pak máte z půlky vyhráno. Po zaznění tónu máte deset sekund na nahrání nějakého zvuku. Promluvte tedy klidně do mikrofonu. Poté uslyšíte opět tón a nahraný vzkaz se přehraje. Pokud slyšíte to, co jste namluvili, jste na telefonování připraveni. V případě problému budete muset zkontrolovat zapojení konektorů, případně v nastavení zvuku (Start / Ovládací panely / Zvuk a zvuková zařízení) povolit mikrofon.

Skype

Nyní ještě musíte najít někoho, komu (zadarmo) zavoláte a komu se svým nově nainstalovaným Skypem pochlubíte. V hlavním okně tedy vyberte možnost " Kontakty " a vyberte " Hledat kontakt " . Do nově otevřeného okna můžete zadat buď uživatelské jméno hledaného (pokud jej znáte), nebo jeho jméno a příjmení, anebo věk, město a podobné údaje.

Skype

Po kliknutí na tlačítko " Přidat " začne vyhledávání a jeho průběžné výsledky vidíte ve spodní části okna. Nejste-li si jistí, zda nalezený člověk je opravdu ten kterého hledáte, klikněte na jméno profilu a zobrazí se karta zvoleného kontaktu.

Jakmile naleznete toho pravého člověka, klikněte na tlačítko " Přidat " , a daný člověk se objeví mezi kontakty. Dokud se daný uživatel nepřihlásí a nepřidá vás mezi své kontakty, uvidíte u něj pouze šedivou ikonku s otazníkem. Off-line (tedy nepřipojeného) uživatele symbolizuje šedivá ikonka s křížkem, on-line (připojeného) uživatele pak zelená ikonka. Kromě těchto základních stavů existují i další, například stav Nepřítomen, Nerušit atp. Ve výpisu kontaktů vidíte pouze malý řádek s touto stavovou ikonou. Po kliknutí na kontakt se seznam rozevře a v něm uvidíte podrobnější informace, mimo jiné i již známou ikonu zeleného telefonu. Stejnou funkci má i velké zelené tlačítko ve spodní části okna. Dávejte však pozor na to, který kontakt je vybrán. V dolní části okna vidíte i velké červené tlačítko, kterým můžete hovor kdykoliv ukončit.

Jak správně ukončit program

Program se překvapivě neukončuje pouhým kliknutím na křížek v pravé horní části hlavního okna. Po kliknutí na toto tlačítko zůstane program stále aktivní v oznamovací oblasti systému (vpravo dole vedle hodin) a spotřebovává výkon počítače i internetové připojení. Nevidíte-li v oznamovací oblasti zelenou ikonu programu Skype, musíte kliknutím na malou šipku lištu rozbalit. Poté klikněte na tuto ikonu pravým tlačítkem myši, vyberte příkaz Ukončit a svou volbu potvrďte.
Reklama


© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu