Možnosti on-line zálohování - cloud

1. listopad 2020

   

Remote Backup

Aplikace, které si představíme, Vám umožní zdarma nebo za mírný poplatek plánovat či přímo provádět zálohu vašich dat na vzdálený server.

Většina on-line zálohovacích nástrojů se ovládá pomocí aplikace nainstalované lokálně na PC, ze kterého má být záloha provedena. Tato aplikace se většinou stará o plánování, šifrování, komprimaci a odesílání dat. Aplikace samozřejmě umožňuje i obnovování dat ze zálohy.

V dnešní době, kdy kvalitní internetová konektivita není už takový problém, je tzv. Remote Backup jednou z nejlepších voleb. Většina služeb data šifruje, pokročilejší nástroje umožňují dokonce i zálohování v reálném čase, na druhou stranu nemáte nad daty takovou kontrolu, jako když zálohu provádíte vlastními silami.
Služby zdarma mají také velmi omezenou kapacitu pro ukládání.

Nikdo také nezaručuje, jak dlouho ještě bude služba fungovat, než ji provozovatel zruší. Jak se říká: Žádný cloud neexistuje, jsou to jenom počítače, které patří někomu jinému.

Minimálně tyto aspekty je třeba při výběru zvážit.

Reklama

Mozy

Mozy

Mozy je služba, která slouží čistě pro zálohování, pomocí apliace šifrujete a zálohujete vybrané soubory, které pak nahráváte na server, k dispozici máte zdarma 10GB místa, další služby jsou za příplatek. Klientská aplikace je dostupná pro Windows, Mac a nově taky pro mobilní platformy iPhone a Android. Ještě by bylo dobré podotknout, že ke svým datům se nedostanete jinak než přes klientskou aplikaci, to znamená že to není možné ani on-line například přes webovou službu.


Synplicity

Synplicity

Velice sympatickou službou je Synplicity. Mimo klasického zálohování nabízí i možnost synchronizace dat mezi více počítači, tedy něco obdobného jako nabízejí Roaming profiles v doméně Windows Server, nebo cloudový operační systém. Podporován je Windows i Mac, zdarma je nabízeno opět 10GB prostoru, další služby jsou již za příplatek.


One Drive

Windows Live Sky Drive

Poslední nástroj, který se dnes představíme, se nazývá One Drive (dříve Sky Drive) a na svědomí ho má Microsoft, oproti předchozím dvěma soupeřům ovšem nenabízí zdaleka takové možnosti v oblasti plánování a provádění záloh. Jeho síla je především v možnosti řízení sdílení souborů mezi ostatními uživateli služby Windows Live, to umožňuje například snadné sdílení fotografií, nebo dokumentů. Dostupný je ne-překvapivě pouze pro OS Windows. Velkým bonusem je fakt, že ovládací rozhraní je kompletně v češtině. Zdarma můžete využívat až 15GB datového prostoru. (Hodnota 15GB platí k datu uvedení článku, podmínky jsou provozovatelem často měněny.)Cloudových úložišť je nepřeberné množství. Neměli bychom také opomenout:
Dropbox a Google Drive.
Reklama


© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu