Který antivirový program vybrat - jak nepustit viry do počítače

8. říjen 2020

   

Často se mě lidé ptají: Který antivirový program je nejlepší? Který používáte?
Pro každého je nejlepší jiný antivirový program. Záleží, jakým počítačem uživatel disponuje. Jaké má na antivirový program požadavky. V jaké míře je schopen dodržovat pravidla prevence. A v neposlední řadě, jestli je ochoten investovat finanční prostředky.
Například někdo se zánovním herním stolním počítačem, který má výkon jako čtyři standardní notebooky si může naistalovat například velmi kvalitní, ale na systémové prostředky (výkon) náročný ESET Family Security a nechat běžet všechny možné štíty = bude kvalitně chráněn a při tom žádné markantní zpomalení počítače nepocítí. Nesmí ale počítač s tím, bude chráněn na 100%. Žádný antivirový program na světě nezachytí všechny útoky.
Někomu s nevýkonným netbookem nebo starším počítačem (cca 7 let, pomalý pevný disk, slabý procesor, málo operační paměti) toto doporučit nelze, neboť by došlo k citelnému zpomalení počítače: Co vytěžuje počítač. V případech, kdy dojde dokonce k nedostatku fyzické operační paměti = stránkování na disk, se stává počítač (s HDD) v důsledku prodlev prakticky nepoužitelný.
Pro slabší počítače je vhodný Microsoft Security Essentials pro Windows Vista/7. Součástí Windows 8/8.1/10 je jeho následovník Windows Defender, který je nenáročný na systémové prostředky, ovšem zase neoslní kvalitou detekce hrozeb.
Pokud má zůstat operační systém bez nákazy, je vyžadována spolupráce uživatele v podobě alespoň snahy dodržovat základní pravidla prevence. Některé hrozby rozpoznáte Vy, některé antivirový program a tak společnými silami máte největší šanci PC ubránit.



Pravidla prevence:

Antivirové programy - který si vybrat?




Reklama



Pokud budete dodržovat tyto pravidla prevence, tak žádný antivirový program instalovat nemusíte. (I Windows Defender můžete deaktivovat: Jak vypnout Windows Defender.) Pravděpodobnost nákazy snížíte mnohonásobně více, než kdybyste měli nainstalován výkonný antivir a pravidla nedodržovali. Nebudete muset trpět zatěžování procesoru, pamětí ani pevného disku antivirovým programem. Také Vás nebudou obtěžovat falešné poplachy antivirového programu. (I když aplikace nedělají nic škodlivého, mohou být zavírány do karantény, protože antivir se domnívá, že jejich chování není typické.)

Kdo má pocit, že pravidla prevence bohužel nebude schopen dodržovat, tomu doporučuji vybrat si antivirový program dle svých preferencí: kvality detekce, ceny, četnosti výskytu falešných poplachů, vzhledu uživatelského rozhraní, rozmístění ovladacích prvků, přehlednosti nastavení, nároků na systémové prostředky (každý samozřejmě může pociťovat nároky antivirového programu jinak, co je pro jednoho jedince snesitelné je pro jiného nesnesitelné) ... a ten nainstalovat.


Recenze antivirových programů:




Reklama



Doporučení pro různé uživatele:


Antivirový program s perfektní detekcí hrozeb a zároveň s minimálními nároky na systémové prostředky bohužel nenaleznete. Stejně jako nenaleznete automobil vybavený jen motorem na fosilní paliva, který zvládne jet 300Km/h a při této rychlosti mít spotřebu 4l/100Km.
Při výběru také musíme vzít v potaz, že na různých zařízeních můžou různé antivirové programy dosahovat jiné stability. Tedy volíme ten antivirový program, který nezpůsobuje systému problémy. Ano, možno odzkoušet pouze metodou pokus/omyl. Také proto je většina placených antivirových programů k dispozici na několik prvních dní (většinou 30) k vyzkoušení zdarma.

Na počítači mějte nainstalován vždy pouze jeden klasický antivirový program. Pokud chcete vyzkoušet jiný, nejdříve původní odinstalujte. Stejně jako dva kohouti na jednom smetišti tak i dva antivirové programy na jednom počítači působí potíže.
(O soubor, který potřebuje operační systém pro svůj běh, se v jeden okamžik přetahují navíc ještě dva antivirové programy. Oba ho chtějí zrovna teď zkontrolovat. Soubor je následně trvale uzamknut, a tedy bude nedosažitelný. Operační systém nemůže bez souboru správně pracovat. Při zavádění operačního systému, jakmile se nastartují rezidentní štíty, nastává doslova pohroma. Systém nedostane data, která potřebuje zpracovat, protože permanentně čekají na kontrolu. V lepším případě dojde k velmi citelnému zpomalení počítače, v horším k nekorektní nefunkčnosti operačního systému.)

Antivirový program Windows Defender, který je součástí operačního systému Windows 8 a Windows 10 se umí deaktivovat většinou automaticky, tedy ten není před instalací jiného antivirového programu nutné z počítače odinstalovat. Ono to vlastně ani nelze, Windows Defender je možné pouze deaktivovat: Jak vypnout Windows Defender.

Pro kontrolu proti Spyware a Adware, proti kterým nejsou klasické antivirové programy příliš účinné, doporučuji občas počítač oskenovat programy Malwarebytes nebo Adwcleaner.

Jaká je tedy moje odpověď na to, když se mně lidé zeptají, jaký antivirový program používám? Snažím se vyhnout odpovědi, protože bych musel říci, že žádný. (Instalace antivirového programu do PC by mi přinesla více nevýhod než výhod a proto služeb žádného antivirového programu nevyžívám.) A to bych byl často automaticky zařazen mezi nezodpovědné blázny, protože uživatelé PC ze všech stran slyší, že mají všichni používat kvalitní aktualizovaný antivirový program a že bez něj prostě nejde žít. Takže se snažím zjistit, jaký má uživatel počítač, jaké má na antivirový program požadavky, proti jakým útokům se chce bránit a jaké pravidla prevence je schopen dodržovat a podle toho poradím co vybrat.
Nějakým škodlivým kódem si PC dříve či později nakazí každý (mně nevyjímaje). Jde tedy o snížení pravděpodobnosti a škod na minimum až se tak stane. Aby problémy s virovou nákazou svého PC člověk řešil jednou za 10 let a s minimálními následky. A ne co půl roku a s citelnou ztrátou dat nebo přístupu ke svým internetovým profilům. Kdo je připraven, není překvapen.




Reklama


Související odkazy



© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu