Jak vyhledat, stáhnout a nainstalovat ovladače

Jak stáhnout a nainstalovat ovladače
Seznam kapitol
1. Vizuální prohlédnutí zařízení a vyhledání označení
2. Software pro zjištění informací o hardwaru
3. Zjištění ID hardwaru a vyhledání zařízení v databázi
4. Jak ovladače na internetu hledat
5. Instalujeme stažené ovladače
6. Odinstalování ovladače4. Jak ovladače na internetu hledat

Pokud již víme, pro jaké zařízení nebo komponent ovladače potřebujeme, můžeme začít s hledáním na internetu. Nejjednodušším způsobem je zadat do vyhledávače od Googlu (ne seznam) právě název notebooku, značkové PC sestavy nebo komponentu a za název dopsat "drivers". Google většinou nabídne hned mezi prvními odkaz na oficiální stránky výrobce, kde se stačí proklikat do sekce ovladačů (drivers).


Notebook

Vepíšeme tedy do vyhledávače googlu "Asus K72DR drivers". (Nikoli tedy pouze Asus K72D, ale jelikož je uvedena na notebooku také verze základní desky, vepisujeme rovnou toto přesnější označení.) Našli jsme tedy stránky výrobce pro tento notebook. Můžeme si přečíst informace a technické specifikace tohoto notebooku, ale hlavně nás teď zajímá záložka: "Support" ("podpora"). Na tu klikneme a vybereme "Driver & Tools". Vybereme svou verzi operačního systému. Poté již můžeme stahovat jednotlivé ovladače, utilitky, manuály a vše ostatní co výrobce na stránky pro tento notebook umístil.
Pokud nalezneme například v záložce AUDIO hned tři ovladače pro zvukový čip, stáhneme si ten, který je nejnovější. Orientujeme se podle data nebo nejvyššího čísla verze ovladače. U nejnovějšího ovladače je největší pravděpodobnost správné kompatibility. Jestliže nepracuje správně, stáhneme se a nainstalujeme starší verzi ovladače. Nejnovější vždy neznamená nejlepší. Nejlepší je ten ovladač, který pracuje s naším PC nestabilněji.

Internetová stránka výrobce pro notebook Asus K72DR.


V záložce SÍŤ můžeme také narazit na ovladače více výrobců adaptérů bezdrátové sítě. Který ale stáhnout a nainstalovat? (Ovladač pro LAN je k dispozici jenom jeden, tedy pro kabelové připojení stáhneme ten.)


Tady nám právě může pomoci například aplikace AIDA64. S její pomocí si můžeme vyhledat, který adaptér máme v notebooku. Záložka: Hardware - Fyzická zařízení


Vidíme, že tento notebook byl vybaven adaptérem bezdrátové sítě od výrobce Atheros a tedy si stáhneme ovladač pro Atheros.


Podobně postupoujeme v případě touchpadu: Hardware - Vstupní zařízení - Synaptics.
Reklama
PC sestava

U značkových PC sestav postupujeme při hledání stejně jako u notebooků. Hledáme stránky výrobce sestavy nikoliv stránky výrobců jednotlivý komponent.

Obdobným způsobem postupujeme při vyhledání ovladačů pro jednotlivé komponenty. Vepíšeme tedy do vyhledávače googlu "ASUS P8Z77-M PRO drivers". Našli jsme tedy stránky výrobce pro tuto základní desku a záložku: "Support" odkud si po vybrání další záložky: "Driver & Tools" a vyplnění našeho operačního systému potřebné ovladače můžeme stáhnout.
A stejně jako u notebooků, pokud nalezneme například v záložce AUDIO hned tři ovladače pro zvukový čip, stáhneme si ten, který je nejnovější. Orientujeme se podle data nebo nejvyššího čísla verze. U nejnovějšího ovladače je největší pravděpodobnost správné kompatibility. Jestliže nepracuje správně, stáhneme se a nainstalujeme starší verzi ovladače. Nejnovější vždy neznamená nejlepší. Nejlepší je ten ovladač, který pracuje s naším PC nestabilněji.

Internetová stránka výrobce pro základní desku ASUS P8Z77-M PRO.


Totožným způsobem bychom taktéž našli ovladač pro grafickou kartu Gigabyte GV-N660OC-2GD.
Reklama
Hledáme ovladače přímo na stránkách výrobců čipů

Jelikož ale výrobci komponent své stránky někdy neaktualizují (zejména výrobci grafických karet), je možno vyhledat nejnovější ovladač přímo na stránkách výrobců čipů. Pro základní desky většinou stačí ovladač na stránkách výrobce. U grafických karet je ale vhodné si vyhledat ovladač přímo na stránkách výrobce čipů. Jak bylo ale již zmíněno v první kapitole, doporučuje se na zařízení provozovat pouze pro ten operační systém, který je výrobcem zařízení oficiálně podporován.


Grafické karty

Pro grafické karty s čipy nVidia je to stránka www.nvidia.com/Drivers a pro grafické karty s čipy AMD (dříve ATI) je to https://www.amd.com/en/support. Vyplníme tedy do kolonek naší grafickou kartu a stáhneme pro ní nejnovější ovladač.

Internetová stránka výrobce nVIDIA.


Základní desky

Ovladače pro čipy (chipset) jež se nacházejí na základních deskách si můžete stáhnou ze stránek těchto nejznámější výrovci čipů: AMD, INTEL, NVIDIA, VIA, Realtek.

Internetová stránka výrobce AMD.

Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklamaPokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody