1. listopad 2020
Co vás může potkat při bouřce a jak si ochránit výpočetní techniku před shořením v důsledku elektrického výboje.
Čas od času se v našich zeměpisných šířkách přihodí ta nemilá věc (z hlediska informačních technologií), že přijde bouřka a s ní související nebezpečí blesků .
Na první pohled by se zdálo, že když máme na domě bleskosvod a v elektrorozvodu chránič, nemusíme se již ničeho obávát. Tato iluze bezpečí je však mylná a při nejbližší bouřce byste mohli být krutě vyvedeni z omylu, čemuž se snažíme v tomto článku předejít.
Blesk je totiž elektrický výboj, který se počítá v desítkách tisíc voltů, což znamená že
může putovat vším, co je vodivé a na velké vzdálenosti.
Základní a dnes už naštěstí i poměrně rozšířenou metodu obrany je přepěťová ochrana. Ta se prodává jak ve variantách pro ochranu elektroniky, tak i pro telefonní linku – což se vám hodí zejména v případě, pokud jste připojeni na internet přes ADSL (typicky od O2). Přepětí totiž může stejně dobře jako sítí putovat i telefonním kabelem.
Stoprocentní jistotou však jakákoliv tato ochrana není – protože blesk je přírodní jev, který člověk nemůže ovlivnit, tak se prostě může stát to, že přijde něco většího, než na co je ochrana stavěna (většinou se to tedy nestane, ale tahle možnost tu prostě vždy existuje).
Jedinou dokonalou ochranou je proto odpojit při bouřce veškeré počítače, na notebooku přejít z napájení v síti na baterky, modem odpojit. Taková je bohužel daň za stoprocentní jistotu toho, že po tomto vybouření bude fungovat všechno co má.
© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu