5. Připojení ventilátorů

Na základní desce naleznete většinou 2 až 4 konektory pro připojení ventilátorů. Novější desky obsahují minimálně jeden čtyřpinový konektor, umožňující PWM (pulsně šířková modulace) regulaci. Ostatní třípinové konektory mají pouze monitorování otáček ventilátoru. Základní desky také obsahují teplotní čidla a otáčky lze regulovat softwarově v závislosti na aktuální teplotě. To je možné v BIOSu nebo nějakým externím programem (např. SpeedFan). Takové řešení je vhodné zejména pro chlazení procesoru.Mohu připojit 3-vodičový ventilátor do 4-pinovému konektoru?

Ano můžete. Pokud jste četli pozorně, určitě jste si všimli, že zapojení prvních tří vodičů je stejné jak pro 3-vodičové ventilátory tak i pro 4-vodičové. Po tomto zapojení nebude pouze na 4-vodičovém konektoru využit pin pro PWM a ventilátor stále poběží na maximální otáčky. Odečítání otáček základní deskou bude probíhat normálně.

Reklama


Mohu připojit 4-vodičový ventilátor do 3-pinovému konektoru?

Ano můžete. Přestože konektor u ventilátoru je větší než na základní desce, zobáčky jsou ve stejné vzdálenosti a tudiž jej lze do základní desky zasunout. Pouze vodič PWM od ventilátoru bude ve vzduchu (viz. obrázek) a tudiž ventilátor poběží stále na maximální otáčky. U většiny základních desek také není problém s odečítáním rychlosti otáček.Hlavním důvodem pro regulaci nebo snížení otáček ventilátoru je dosažení co nejnižší hlučnosti počítače při zachování nízké teploty. Obecně platí, že výhodnější je použít ventilátor většího rozměru, který dosáhne stejného průtoku vzduchu při nižších otáčkách a tím i hlučnosti.

Moderní počítačové skříně umožňují montáž většího počtu ventilátorů, které mají zabezpečit co nejlepší chlazení. Problém může nastat v tom, jak ventilátory připojit, když máme nedostatek konektorů na základní desce.Použít lze kabelové redukce, která rozbočí klasický napájecí konektor MOLEX na více ventilátorů ovšem bez možnosti plynulé regulace otáček. Pokud připojíte ventilátor na 12V větev (žlutou), bude se otáčet maximálními otáčkami. Pokud jej připojíte na 5V větev (červenou), bude se otáčet přibližně polovičními otáčkami.


Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklama


Související odkazy


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody