16. leden 2019 Autor: Tibor
Pravděpodobně nejoblíbenější a nejrozšířenější souborový manažer, který vyniká širokým spektrem funkcí, ale stále si zachovává přehlednost, jednoduchost a rychlost.
Věříme, že většina z vás se už setkala se souborovým manažerem Total Commander nebo alespoň o něm slyšela. Pokud stále ještě používáte klasický Průzkumník Windows a zdá se vám, že vaše práce není efektivní, pak doporučujeme právě Total Commander.
Instalační soubor Total Commanderu si můžete stáhnout z jeho domovské stránky www.ghisler.com nebo ze stránek www.stahuj.cz. Samozřejmostí je přítomnost češtiny. Asi největší výhodou programu je to, že Total Commander Vám bude fungovat i po uplynutí 30 dnů za cenu toho, že Vás program zdrží asi 1 sekundu při startu programu, kdy se objeví varování, že je program shareware, a že byste si jej měli již zakoupit. Pokud ale klikne na správné tlačítko ze tří, tak můžete i nadále Total Commander plně využívat.
Program obsahuje dvě okna, což je základ souborového manažeru. Nad každým oknem vidíte všechny své dostupné disky a mechaniky (i virtuální: Co je to virtuální mechanika) a můžete přistupovat na okolní počítače, popř. na připojené síťové jednotky.
Pod těmito jednotkami je popis disku (nebo jiné jednotky), maximální velikost jednotky a volné místo. Pokud jde o
konfiguraci celého programu, tak vše nastavíte v: Konfigurace › Nastavení.
Tam nastavíte skutečně mnoho. Doporučujeme
si to nastavení důkladně projít, věřte, že najdete mnoho užitečného. Vyzdvihneme hlavně funkci odkazu na externí
archivátory, jako např. na WinRAR, díky čemuž můžete rozbalovat a komprimovat RAR soubory. Samozřejmě si můžete zadat
cestu k dalším externím programům a to dokonce tak, že každé příponě lze nadefinovat specifický program na prohlížení
i editaci.
Nad disky je umístěna paleta tlačítek, která je plně konfigurovatelná a to tak, že na volné místo kliknete pravým tlačítkem a kliknete na: Změnit… a můžete si vytvořit odkaz, kterým si spustíte libovolný program nebo vyberete nějakou interní funkci programu. Doporučujeme si vytvořit tlačítko, díky kterému se budete přepínat mezi zobrazováním skrytých souborů.
Ve spodní části okna programu je příkazový řádek a nejpoužívanější funkce, které fungují jednak jako tlačítko a zároveň jako nápověda pro zkratku, kterou voláte tuto funkci. K pohodlné práci v programu potřebujete znát několik nejpoužívanějších zkratek.
Total Commander také umožňuje přístup na FTP servery a plnohodnotnou práci s nimi, včetně kopírování na pozadí a porovnání obsahu adresářů. Celkově lze říci, že umí téměř vše, co prostě požadujete. A pokud to program neumí standardně, skoro jistě existuje plugin, kterých je na stránkách výrobce více než dost. Zmíníme pár opravdu zajímavých › prohlížení dokumentů Microsoft Word, Excel přímo z okna Total Commanderu (pomocí klávesy F3); přístup na linuxový souborový systém RaiserFS a EXT2; přímé vypalování v programu; přístup na flash kartu foťáků značky Canon, jež nepodporují Mass Storage; katalogizace CD a DVD disků, disket, ZIP disků, HDD, FTP…; vytváření image souborů; čtení instalačních MSI souborů; obnovení smazaných souborů; přístup k registrům; přístup k telefonům podporujícím Symbian; prohlížení souborů AutoCAD, DBF, SWF, OGG, MP3 (ID3 tagy)...; zvýraznění syntaxe pro zdrojové kódy HTML, PHP, C++, Visual Basic…;
Zkrátka a jednoduše, hledejte, určitě najdete to, co potřebujete. Instalace pluginů v drtivé většině probíhá automaticky a to tak, že po stažení pluginu, který je běžně ZIPován, a jeho otevření přímo v Total Commanderu se sám po odsouhlasení nainstaluje. Pokud se nenainstaluje, pak je v ZIPu přiložen návod, jak vše správně nainstalovat.
Jako souborový manažer je Total Commander špička a nezbývá nám, než Vám jej ještě jednou doporučit. Vzhledem k tomu, že program je česky, věříme, že pro Vás nebude problém vše nastavit k obrazu svému. A pokud se naučíte používat těch několik zkratek, pak Vaše práce se soubory bude velmi efektivní.