Řadit podle: názvu | data | oblíbenosti

Návody

Ovládací panely Windows

Ovládací panely Windows

Ovládací panely jsou centrum pro nastavování vlastností operačního systému, komponent i periferií. Podrobnější vysvětlení k jednotlivým položkám obdržíme, když na ikonu najedeme myší a chvíli vyčkáme. Objeví se doprovodný text.


Průzkumník Windows

Průzkumník Windows

Program Průzkumník Windows pomáhá při správě souborů a složek. Umožňuje procházet jednotlivé složky a vybírat jednotlivé soubory nebo i skupiny souborů. Zkušenější uživatelé obvykle používají místo programu Průzkumník Windows jiné programy.


Vyhledávací pole operačního systému Windows

Vyhledávací pole operačního systému Windows

Jestliže hledáme v operačním systému Windows nějaký program, soubor nebo nástroj, může nám pomoci pole vyhledávání. Jeho umístění je u různých verzí Windows různé a proto si ukážeme, kde jej můžeme najít.


Jak uvolnit místo na disku

Jak uvolnit místo na disku

Na disku nebo oddíle, na kterém je nainstalován operační systém, bychom měli udržovat alespoň 10% volného místa. A to u typu HDD i SSD. Zejména u SSD dochází s úbytkem volné kapacity také ke zpomalení běhu operačního systému. Volný prostor můžeme získat různými způsoby.


Jak vyčistit disk - odstranění nepotřebných souborů

Jak vyčistit disk - odstranění nepotřebných souborů

Ať už máte v počítači operační systém nainstalován na disku typu HDD nebo SSD, tak na obou těchto typech funguje operační systém lépe - rychleji, když má k dispozici dostatek volného místa. I když jste disciplinovaní a neinstalujete do počítače kdejakou aplikaci ...


Jak klonovat disk

Jak klonovat disk

Ke klonování disků se přistupuje nejčastěji proto, že chcete vyměnit ve svém počítači disk a při tom nechcete provádět čistou instalaci operačního systému. Namísto toho si chcete ponechat stávající instalací systému se všemi osobními nastaveními.


jak_zmenit_pismeno_disku

Jak změnit nebo odebrat písmeno disku

Může nastat situace, že například po reinstalaci operačního systému Windows, bude Vašemu oddílu s daty přiřazeno písmeno E, protože písmeno D bylo přiřazeno například DVD mechanice. Přitom jste zvyklí, že data mate na disku označeném jaké D, a tedy chcete, aby oddíl s Vašimi daty...


jak_spojit_dva_oddily_na_disku

Jak spojit dva oddíly na disku

Často uživatelé chtějí spojit dva oddíly na disku v případě, že jim již dochází volné místo na systémovém oddílu. Jestliže jste tedy například při instalaci operačního systému, disk rozdělili na více logických částí. Pomocí toho návodu je můžete zase prostřednictvím nástroje: Správa disků sloučit.


jak_odstranit_heslo_pri_startu_pc_windows_10

Jak odstranit heslo při startu PC - Windows Vista, 7, 8 a 10

Je možné, že při instalování operačního systému Windows jste si nastavili heslo, které je nutno vždy zadat při startu operačního systému. Jestliže toto heslo již nechcete pokaždé vyplňovat, můžete nutnost jeho zadávání odstranit. Tento návod popisuje odstranění hesla v případě...


sprava_disku

Správa disků

Pro správu disků existuje mnoho utilit třetích stran. My si ale představíme nástroj, který je přímo implementován u operačních systémů Windows. Jeho název je velmi trefný: Správa disků. Neoplývá nijak rozsáhlými funkcemi, ale například pro změnu velikosti oddílu, rozdělení fyzického disku...

Reklamajak_rozdelit_disk

Jak rozdělit disk

Jestliže si chcete rozdělit disk a při instalaci jste tak neučinili, tak rozdělení lze provést také až v nainstalovaném operačním systému nástrojem: Správa disků. Dokonce lze rozdělit i disk, na kterém je nainstalován operační systém. A právě toto rozdělení systémového disku si ukážeme v tomto návodě.


jak_vyndat_disk_ze_stolniho_pocitace

Jak vyndat disk ze stolního počítače a připojit jej k jinému počítači

Než začnete stolní počítač rozebírat, doporučujeme přečíst návod: Jak manipulovat s počítačovými komponenty - elektrostatický výboj. Vypneme stolní počítač a odpojíme od něj napájecí kabel. Nebo pokud je počítačový zdroj vybaven vypínačem, tak stačí vypnout tento vypínač.


jak_vyndat_disk_z_notebooku

Jak vyndat disk z notebooku a připojit jej k jinému počítači

Důvodů, proč je třeba disk z notebooků vyjmout může být mnoho. Například notebook nepracuje správně a my chceme ověřit, v jakém je disk stavu pomocí utility CrystalDiskInfo, když jej připojíme k jinému PC. V noteboocích bývají nejčastěji namontovány pevné disky o velikosti 2.5 palce.


jak_pridat_disk_do_stolniho_pocitace

Jak přidat disk do stolního počítače

Pokud chcete jen navýšit úložný prostor, tak je vhodné zakoupit klasický pevný disk. Tyto disky mají dobrý poměr cena/kapacita. Pro stolní počítače mají tyto disky v současné době standardní velikost 3,5 palce a rozhraní SATA. V tomto případě tedy získáte podobně rychlý disk, jaký už ...


jak_zkontrolovat_disk

Jak zkontrolovat disk

Microsoft do svých operačních systémů Windows implementoval nástroj CHKDSK, který zkontroluje, zda je disk v pořádku a nevyskytují se na něm žádné chyby. Tuto kontrolu je doporučováno provádět pravidelně, aby byly včas odhaleny případné potíže ve funkčnosti disku...


jak_zjistit_verzi_windows_v_instalacnim_souboru_iso

Jak zjistit verzi Windows v instalačním souboru iso

Abychom zjistili, jakou verzi Windows obsahuje instalační soubor ISO, tak nemusíme nutně systém instalovat na počítač. Stačí instalační obraz připojit do virtuální mechaniky a verzi můžeme zjistit například pomocí příkazového řádku.


jak_smazat_soubor_slozku_ktera_nejde_odstranit

Jak smazat soubor nebo složku která nejde odstranit

Při mazání souboru nebo složky v operačním systému Windows můžeme občas narazit na hlášky, že soubor nebo složka nejde z nějakého důvodu odstranit. Častým důvodem je, že soubor nebo složka je používána jiným programem.


jak_pracovat_s_prikazovym_radkem

Jak pracovat s příkazovým řádkem

Příkazový řádek není jen původní způsob ovládání operačních systémů od Microsoftu (MS-DOS) pomocí vepisování příkazů. Jedná se o výkonný nástroj pro opravy a správu i nových operačních systémů od Microsoftu.


jak_zavest_nabootovat_do_pocitace_system_linux

Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux

Důvody proč je třeba do počítače zavést/nabootovat systém Linux můžou být různé. Například máte nějaké potíže se stávajícím operačním systémem Windows a chcete si ověřit, zda se bude chyba projevovat stejně i pod jiným operačním systémem.


jak_resetovat_zmenit_zapomenute_heslo_windows_vista_7_8_10

Jak resetovat/změnit zapomenuté heslo Windows Vista/7/8/10

Pokud jste zapomněli své přihlašovací heslo k Vašemu účtu, pomocí tohoto návodu jej můžete změnit a tak opět získáte přístup ke svým datům. Ke změně hesla potřebujeme na úvodní přihlašovací obrazovce aktivní příkazový řádek. Běžně jej zde nejde spustit...Předchozí Novější Starší DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2022   Hardware - Software - Návody