Řadit podle: názvu | data | oblíbenosti
Ovládací panely jsou centrum pro nastavování vlastností operačního systému, komponent i periferií. Podrobnější vysvětlení k jednotlivým položkám obdržíme, když na ikonu najedeme myší a chvíli vyčkáme. Objeví se doprovodný text.
Program Průzkumník Windows pomáhá při správě souborů a složek. Umožňuje procházet jednotlivé složky a vybírat jednotlivé soubory nebo i skupiny souborů. Zkušenější uživatelé obvykle používají místo programu Průzkumník Windows jiné programy.
Jestliže hledáme v operačním systému Windows nějaký program, soubor nebo nástroj, může nám pomoci pole vyhledávání. Jeho umístění je u různých verzí Windows různé a proto si ukážeme, kde jej můžeme najít.
Na disku nebo oddíle, na kterém je nainstalován operační systém, bychom měli udržovat alespoň 10% volného místa. A to u typu HDD i SSD. Zejména u SSD dochází s úbytkem volné kapacity také ke zpomalení běhu operačního systému. Volný prostor můžeme získat různými způsoby.
Ať už máte v počítači operační systém nainstalován na disku typu HDD nebo SSD, tak na obou těchto typech funguje operační systém lépe - rychleji, když má k dispozici dostatek volného místa. I když jste disciplinovaní a neinstalujete do počítače kdejakou aplikaci ...
Ke klonování disků se přistupuje nejčastěji proto, že chcete vyměnit ve svém počítači disk a při tom nechcete provádět čistou instalaci operačního systému. Namísto toho si chcete ponechat stávající instalací systému se všemi osobními nastaveními.
Může nastat situace, že například po reinstalaci operačního systému Windows, bude Vašemu oddílu s daty přiřazeno písmeno E, protože písmeno D bylo přiřazeno například DVD mechanice. Přitom jste zvyklí, že data mate na disku označeném jaké D, a tedy chcete, aby oddíl s Vašimi daty...
Často uživatelé chtějí spojit dva oddíly na disku v případě, že jim již dochází volné místo na systémovém oddílu. Jestliže jste tedy například při instalaci operačního systému, disk rozdělili na více logických částí. Pomocí toho návodu je můžete zase prostřednictvím nástroje: Správa disků sloučit.
Je možné, že při instalování operačního systému Windows jste si nastavili heslo, které je nutno vždy zadat při startu operačního systému. Jestliže toto heslo již nechcete pokaždé vyplňovat, můžete nutnost jeho zadávání odstranit. Tento návod popisuje odstranění hesla v případě...
Pro správu disků existuje mnoho utilit třetích stran. My si ale představíme nástroj, který je přímo implementován u operačních systémů Windows. Jeho název je velmi trefný: Správa disků. Neoplývá nijak rozsáhlými funkcemi, ale například pro změnu velikosti oddílu, rozdělení fyzického disku...
Jestliže si chcete rozdělit disk a při instalaci jste tak neučinili, tak rozdělení lze provést také až v nainstalovaném operačním systému nástrojem: Správa disků. Dokonce lze rozdělit i disk, na kterém je nainstalován operační systém. A právě toto rozdělení systémového disku si ukážeme v tomto návodě.
Než začnete stolní počítač rozebírat, doporučujeme přečíst návod: Jak manipulovat s počítačovými komponenty - elektrostatický výboj. Vypneme stolní počítač a odpojíme od něj napájecí kabel. Nebo pokud je počítačový zdroj vybaven vypínačem, tak stačí vypnout tento vypínač.
Důvodů, proč je třeba disk z notebooků vyjmout může být mnoho. Například notebook nepracuje správně a my chceme ověřit, v jakém je disk stavu pomocí utility CrystalDiskInfo, když jej připojíme k jinému PC. V noteboocích bývají nejčastěji namontovány pevné disky o velikosti 2.5 palce.
Pokud chcete jen navýšit úložný prostor, tak je vhodné zakoupit klasický pevný disk. Tyto disky mají dobrý poměr cena/kapacita. Pro stolní počítače mají tyto disky v současné době standardní velikost 3,5 palce a rozhraní SATA. V tomto případě tedy získáte podobně rychlý disk, jaký už ...
Microsoft do svých operačních systémů Windows implementoval nástroj CHKDSK, který zkontroluje, zda je disk v pořádku a nevyskytují se na něm žádné chyby. Tuto kontrolu je doporučováno provádět pravidelně, aby byly včas odhaleny případné potíže ve funkčnosti disku...
Abychom zjistili, jakou verzi Windows obsahuje instalační soubor ISO, tak nemusíme nutně systém instalovat na počítač. Stačí instalační obraz připojit do virtuální mechaniky a verzi můžeme zjistit například pomocí příkazového řádku.
Při mazání souboru nebo složky v operačním systému Windows můžeme občas narazit na hlášky, že soubor nebo složka nejde z nějakého důvodu odstranit. Častým důvodem je, že soubor nebo složka je používána jiným programem.
Příkazový řádek není jen původní způsob ovládání operačních systémů od Microsoftu (MS-DOS) pomocí vepisování příkazů. Jedná se o výkonný nástroj pro opravy a správu i nových operačních systémů od Microsoftu.
Důvody proč je třeba do počítače zavést/nabootovat systém Linux můžou být různé. Například máte nějaké potíže se stávajícím operačním systémem Windows a chcete si ověřit, zda se bude chyba projevovat stejně i pod jiným operačním systémem.
Pokud jste zapomněli své přihlašovací heslo k Vašemu účtu, pomocí tohoto návodu jej můžete změnit a tak opět získáte přístup ke svým datům. Ke změně hesla potřebujeme na úvodní přihlašovací obrazovce aktivní příkazový řádek. Běžně jej zde nejde spustit...