Řadit podle: názvu | data | oblíbenosti
Většina uživatelů si raději vytváří bootovací flash disky pomocí některé utility: Windows USB/DVD download tool, Rufus, YUMI, ... Kdo nechce využít služeb těchto utilit, může k vytvoření bootovací flash disky využít Příkazový řádek.
Dákové soubory jsou programy, které jsou napsány ve skriptovacím jazyku "Batch". Tento skriptovací jazyk byl vyvinutý pro operační systémy od Microsoftu. (MS-DOS, Windows). Jedná se o obyčejné textové soubory s příponou .bat. Tyto dávkové soubory můžeme spustit na kterékoliv...
Může nastat situace, že například po reinstalaci operačního systému Windows, bude Vašemu oddílu s daty přiřazeno písmeno E, protože písmeno D bylo přiřazeno například DVD mechanice. Přitom jste zvyklí, že data mate na disku označeném jaké D, a tedy chcete, aby oddíl s Vašimi daty...
Často uživatelé chtějí spojit dva oddíly na disku v případě, že jim již dochází volné místo na systémovém oddílu. Jestliže jste tedy například při instalaci operačního systému, disk rozdělili na více logických částí. Pomocí toho návodu je můžete zase prostřednictvím nástroje: Správa disků sloučit.
Jestliže si chcete rozdělit disk a při instalaci jste tak neučinili, tak rozdělení lze provést také až v nainstalovaném operačním systému nástrojem: Správa disků. Dokonce lze rozdělit i disk, na kterém je nainstalován operační systém. A právě toto rozdělení systémového disku si ukážeme v tomto návodě.
Pro správu disků existuje mnoho utilit třetích stran. My si ale představíme nástroj, který je přímo implementován u operačních systémů Windows. Jeho název je velmi trefný: Správa disků. Neoplývá nijak rozsáhlými funkcemi, ale například pro změnu velikosti oddílu, rozdělení fyzického disku...
Microsoft do svých operačních systémů Windows implementoval nástroj CHKDSK, který zkontroluje, zda je disk v pořádku a nevyskytují se na něm žádné chyby. Tuto kontrolu je doporučováno provádět pravidelně, aby byly včas odhaleny případné potíže ve funkčnosti disku...
Abychom zjistili, jakou verzi Windows obsahuje instalační soubor ISO, tak nemusíme nutně systém instalovat na počítač. Stačí instalační obraz připojit do virtuální mechaniky a verzi můžeme zjistit například pomocí příkazového řádku.
Při mazání souboru nebo složky v operačním systému Windows můžeme občas narazit na hlášky, že soubor nebo složka nejde z nějakého důvodu odstranit. Častým důvodem je, že soubor nebo složka je používána jiným programem.
Pokud dojde k závažné chybě operačního systému Windows, ze které se není schopen sám zotavit, často se zobrazí tzv. Modrá obrazovka smrti (Blue screen of death - BSoD) nebo také Modrá smrt.
Jednoduchým vymazáním souborů z disku nedochází k jejich trvalému odstranění. Taktéž formátováním disku nedocílíme trvalého zrušení jejich existence. Pomocí speciálních obnovovacích programů totiž lze jejich existenci obnovit.
Pokud jste tedy stáhli nějaký soubor z neoficiálních stránek, je více než vhodné si ověřit, zda s tímto souborem nikdo nemanipulovat a nepřidal do něj na příklad nějaký škodlivá kód. Existuje několik metod pro tvorbu těchto součtů. Nejčastěji se setkáte s MD5 a SHA.
Uživatelé verzí Windows 7 a vyšších mohou na nejnovější Windows 10 přejít zdarma. Musíte to však stihnout do podzimu 2016. Čistá instalace požaduje klíč speciálně pro Windows 10. Pro upgrade z Windows 7 nebo 8.1 je třeba nejdřív provést upgrade staršího systému.
Operační systém Windows 10 je vybaven funkcí Přejít zpátky. Tato funkce umožnuje během 30denní lhůty přechod zpět na původní verzi operační systému Windows 7 nebo Windows 8.1.
Systém BIOS (tato zkratka vznikla z názvu BASIC INPUT/OUTPUT SYSTEM - základní vstup/výstup systém) je program zabudovaný do osobních počítačů. Programový kód BIOSu je uložen na základní desce ve stálé paměti...
Dříve nebo později nastane ve vašem životě okamžik, kdy přijdete ke svému počítači, zapnete jej, ale operační systém Windows nenaběhne. Potřebujete pracovat s počítačem, ale ten nefunguje. Příčin, proč systém nejde nastartovat, může být několik.
Existuje více možností, jak jej spustit. Jeho umístění je zpravidla: C:\Windows\System32\cmd.exe. Tedy jedna možnost je, vyhledat například pomocí Průzkumníka tento soubor na disku a spustit jej dvojklikem. Avšak operační systémy Windows Vista/7/8/10 využívají koncept UAC ...
Zrychlení PC můžeme dosáhnut úpravou software počítače nebo výměnou hardware počítače. Software - je souhrnný název pro všechny počítačové programy používané v počítači. Hardware - označuje veškeré fyzicky existující technické vybavení počítače.
Pří výskyty různých problému s operačním systémem Windows nám může pomoci při hledání příčiny takzvaný Prohlížeč událostí. Umožní nám zpětně prohlížet a analyzovat různé situace, který se v operačním systému vyskytly: klasická varování, běžné údaje, kritické chyby.
Otestovat výkon počítače lze mnoha programy (benchmarky). K nejlepším patří produkty od společnosti Futuremark jež mají své místo na trhu už řadu let. Od prvních verzí 3Dmark 99 a PCMark až po dnešní aktuální edice 3Dmark 11 a PCMark 7.