Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux

25. leden 2020 Autor: Bronislav

   

Důvody proč je třeba do počítače zavést/nabootovat systém Linux můžou být různé. Například máte nějaké potíže se stávajícím operačním systémem Windows a chcete si ověřit, zda se bude chyba projevovat stejně i pod jiným operačním systémem.

Nejdříve si musíme vytvořit zaváděcí CD/DVD nebo zaváděcí USB flash disk s operačním systémem LINUX. Tzv. Live CD/DVD/flash disk.

Obraz disku si můžeme stáhnout například odtud: www.linux.cz.


Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux

Klikněte na stránce dole na odkaz - Linux chci vyzkoušet.Jak zavést/nabootovat do počítače systém Linux

A na další straně: Stáhnout Ubuntu desktop. Linux má více distribucí (typů) a jedna z nejoblíbenějších je právě Ubuntu.

Ubuntu si můžete tako stáhnout z adresy: www.ubuntu.cz

Pokud by se Vám nedařilo stáhnout obraz disku přímo z domovských stránek, můžete si obraz disku stáhnout například z Uložto: Ubuntu Live CD. Nebo také pomocí torrentů: Jak stahovat - Torrenty.
Reklama


Stažený obraz disku (soubor s příponou *.iso) musíte správně vypálit jako ISO - Jak vypálit soubor ISO. Nebo si namísto zaváděcího DVD disku můžete vytvořit zaváděcí flash disk: Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk.

Až budete mít Live CD/DVD s operačním systémem Linux připravené, tak jej do počítače zaveďte: Zavedení systému z CD/DVD. Nebo pokud jste si vytvořili zaváděcí flash disk, tak: Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.Takto bude vypadat vaše obrazovka při zavádění operačního systému Linux z Live CD/DVD/flash disku.
Reklama

Z nabízených jazyků vyberte češtinu.

Budete dotázání, zda chcete Ubuntu vyzkoušet nebo nainstalovat. Vyberte možnost vyzkoušet! Kdybyste operační systém Linux nainstalovali na pevný disk, tak tím přepíšete původní operační systém Windows a ten by tedy již nešlo dále používat.


Pokud jste ještě neměli s operačním systémem Linux tu čest, tak se nebudete pravděpodobně ihned orientovat. Ovládací prvky jsou totiž rozmístěné jinak než v operačním systému Windows.
Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody