Jak založit živnost - moje praktické zkušenosti

26. říjen 2020 Autor: Tibor

   

Vykonáváte na vlastní pěst činnost, ze které Vám plynou peníze? Pokud je v součtu takto získaná částka vyšší než 20 000,- Kč za rok, je třeba mít živnostenské osvědčení. V jiném případě riskujete pokutu pro neoprávněné podnikání. Jak se říká, udavači nikdy nespí a konkurence už vůbec ne. Napsat anonymní e-mail na živnostenský úřad nebo českou obchodní inspekci je přece tak snadné. Úředníci se musí ze zákona zabývat každým oznámením a každému udavači odpovědět, jak kontrola dopadla.

Osvědčení, které posvětí Vaší podnikatelské aktivity, můžete získat na nejbližším Živnostenském úřadě. Navštívíte tedy tento úřad s občanským průkazem a s 1000,- Kč. Živnost lze založit i od budoucího data. Tedy např. 20.1. ohlásíte záměr a 1.2. začnete podnikat.


Pokud budete vykonávat činnost, která spadá do skupiny živností volných, nic víc nepotřebujete. (Potvrzení o bezdlužnosti a beztrestnosti, které bylo nutné dřivé dokládat, si ověří úředník již sám.)
Jestliže ale bude vykonávat činnost, která spadá do skupiny živnosti vázaných, řemeslných nebo koncesovaných, musíte také doložit doklady, že máte odbornou způsobilost nebo oprávnění ji vykonávat.

Po vystavení osvědčení (přidělení IČ) k podnikání Vám bude úředníkem připomenuto, že tímto Vám vzniká jako OSVČ (osobě samostatně výdělečné činné) oznamovací povinnost (do pracovních 8 dní) vůči dalším úřadům, kterým musíte sdělit, že od teď podnikáte a dále s nimi koexistovat. Toto vyrozumění můžete provést na "centrálním registračním místě", což je právě Živnostenský úřad. Vyplněním tzv. jednotného registračního formuláře. Nemusíte pak úřady obíhat po jednom, ale vyřídíte vše najednou. Může se ale stát, že stejně na některé další úřady budete muset osobně s nějakými doklady. Úředník Vám sdělí, kam všude se musíte dostavit ve Vašem konkrétním případě a kam nemusíte. (Jestliže potřebujete potvrzení o době trvání nějaké skutečnosti pro další úřady, tak toto potvrzení nelze vystavit s budoucím datem. Musíte počkat do doby skončení a až pak si zajít po potvrzení.)
Reklama
Přeji hodně úspěchů v podnikání. Minimum kontrol a maximum spokojených zákazníků. Kdyby se nedařilo, tak se Vám možná bude hodit článek: Jak pozastavit/zrušit živnost - moje praktické zkušenosti.


Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody