7. Slovníček pojmů

Soubor .torrent
Tento malý soubor obsahuje podstatná metadata o distribuovaném souboru. Jsou v něm uvedený veškeré složky, jejich velikost a pro kontrolu i součet. Nachází se v něm také adresa trackeru.

Seed
Je uživatel, jenž má celou kopii torrentu a stále ji nabízí k uploudu. Množství seedů rozhoduje o rychlosti downloadu a má i praktický vliv na úspěšnosti stažení celého souboru. Seedování je základ torrentu, neboť se tak udržuje vlastně vchodu.

Peer
Tímto výrazem se nazývá uživatel, který ještě nemá stažený kompletní torrent. Je to tedy ten, co od seedů stahuje. (Zároveň již může i odesílat ty části, které má už stažené.)

Leech
Je nelichotivé označení peera (z angličtiny = pijavice), který opouští swarm ihned po dotažení celého torrentu. Tedy se nestává seedem od něhož by si mohli další daný soubor stáhnout.
Reklama

Swarm
Neboli svazek označuje všechny lidi, kteří sdílí daný torrent

Tracker
Trackerem může být například fórum, kam seedi nahrají svůj .torrent. Přes samotný tracker netečou žádná data, jeho posláním je zprostředkovat spojení mezi jednotlivými klienty. Zahraniční trackery z pravidla nevyžadují registraci. České trackery většinou vyžadují.

UD Ratio
Ud defakto značí poměr mezi uploadem a downloader. Nepsaným pravidlem bývá, že by se mělo pohybovat ratio kolem1,5. Podstatou je, aby každý nabízel soubory i ke stažení a uchovala se tak integrita samotného torrentu. Leech mívá zpravidla ratio 1, někdy dokonce ani to ne. Jednotlivé poměry ratia povětšinou upravují pravidla jednotlivých trackerů.

Reseed
Může se stát, že ve swarmu se již nenachází nikdo, kdo má stažený celý torrent a z již stažených částí není možné sestavit celý soubor. V takovém případě je potřeba sehnat někoho, kdo ho má a přesvědčit ho, aby znovu oživit seed.


Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody