15. leden 2020 Autor: Bronislav
Seznam kapitol |
---|
1. Předmluva |
2. Výběr jazyka a verze systému |
3. Licenční podmínky a typ instalace |
4. Nastavení oddílů disku |
5. Rozbalování a kopírování souborů |
6. Instalace systému |
7. Licenční klíč, přispůsobení a nastavení |
8. Přihlášení k počítači |
9. Dokončení nastavení |
Když se již operační systém nepodaří opravit: Jak opravit Windows 8 je tedy nutná opětovná instalace: reinstalace. Před reinstalací Vašeho stolního počítače nebo notebooku je nutno provést zálohu vašich dat - Jak a kam zálohovat data, protože čistou reinstalací systému dojde k přepsání všech dat na Vašem systémovém disku (většinou "C:" a složka "Users") novou instalací operačního systému. Data na ostatních fyzických či logických discích zůstávají nezměněna. Pokud se ovšem při instalaci nespletete a místo na systémový disk si omylem nový systém nenainstalujete na některý datový. V případě, že reinstalujete poprvé, si proto raději zálohujte všechna data, která z počítače potřebujete.
Jestliže již stávající operační systém nenaběhne a vy potřebujete z počítače nějaká data, tak se je pokuste vykopírovat pomocí návodu: Jak vykopírovat data z nefunkčního stolního počítače nebo Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku.
Případně můžete provést jen "Opravnou reinstalaci operačního systému", při které se data uživatele neodstraňují, ale zůstanou po reinstalaci na disku ve složce Windows.old: Opravná reinstalace operačního systému.
Pro jistotu si zopakujme minimální nároky systému: Procesor může být jak 32bitový, tak 64bitový, ale musí mít taktovací frekvenci minimálně 1 GHz. Doporučené minimum operační paměti je 1 GB (RAM), v případě 64bitové verze dokonce dvojnásobek, tedy 2 GB (RAM). Sama Windows 8/8.1 si z disku "ukousnou" zhruba 6,5 GB prostoru, je však třeba počítat i s aktualizacemi a volným místem pro provoz systému. Minimem je tedy 16GB disk, případně disk o kapacitě 20 GB (u 64bitové verze Windows 8/8.1).
Také je vhodné si předem zjistit, zda jsou na stránkách výrobce našeho počítače potřebné ovladače: Jak stáhnout a nainstalovat ovladače.
Některé notebooky (PC sestavy jen výjimečně) vybavují výrobci tzv. recovery partititou. Výrobce uzmul cca 20 GB z disku a nahrál na tuto část instalační soubory i s ovladači. Nemusíte tedy po reinstalaci ještě ručně stahovat a instalovat ovladače zařízení. Tuto možnost reinstalace lze většinou vyvolat při startu notebooku kombinací kláves. Více v návodě: Jak obnovit u notebooku systém ze skryté recovery partition. K některým notebookům bývá také dodáváno tzv. recovery DVD. Toto DVD obsahuje jak instalační soubory systému, tak ovladače pro konkrétní notebook. Pokud ale k notebooku žádné DVD nebylo a ani na disku žádná recovery část není, je třeba instalovat z běžného instalačního disku a poté ovladače doinstalovat ručně.
Operační systém Windows 8 lze také uvést do továrního nastavení: Jak opravit Windows 8 - Obnovit do továrního nastavení.
V případě instalace z DVD samozřejmě nesmí chybět příslušná optická mechanika a instalační disk s Windows 8/8.1. Jestliže instalační disk nemáte, přečtěte si návod: Možnosti získání instalačního DVD s Windows 8. Instalaci operačního systému do PC lze také provést přes USB port - Jak vytvořit bootovací flash disk s Windows Vista/7/8.
Pokud máte v PC více fyzických disků, ponechejte během instalace připojený pouze ten, na který chcete nainstalovat operační systém. Budete tak zaručeno, že instalační proces vytvoří hlavní spouštěcí záznam na systémovém disku.
V případě, že budete například instalovat z instalačního disku Windows 8.1 a máte zakoupený licenční klíč k Windows 8, tak Vám instalační proces bohužel v některých případech nedovolí pokračovat v instalaci. Tato problematika je podrobněji vysvětlena v již odkazovaném návodě: Možnosti získání instalačního DVD s Windows 8.
Jestliže instalujeme jiný operační systém, než byl na PC v minulosti, nebo chceme mít jistotu, že bude hlavní spouštěcí záznam korektně vytvořen zcela znovu, vymažte disk před instalací například programem Killdisk: Jak důkladně vymazat pevný disk. (Stačí i pouhé první 1% z pevného disku. Hlavní spouštěcí záznam se totiž ukrývá právě na začátku disku.)
Instalace zabere odhadem patnáct až dvacet minut. Záleží na rychlosti vašeho počítače.
Vložte do DVD mechaniky instalační disk Windows 8 nebo připojte flash disk a restartujte počítač. Windows 8 by se měla z vloženého DVD nebo flash disku sama spustit. Věnujte startujícímu počítači pozornost, možná že načtení systému z disku budete muset potvrdit stiskem klávesy, zpravidla libovolné. Pokud libovolnou klávesu nestisknete, systém se nezačne načítat z vloženého instalačního disku v DVD mechanice nebo flash disku, ale z disku v počítači.
Také může nastat situace, že je v počítači nastaveno první načítání systému hned z disku. V tomto případě je třeba při startu PC mačkat klávesu pro výběr zařízení, ze kterého má začít načítání systému: klávesy pro Boot menu. Změnit pořadí načítání systému (bootování) lze také provést přímo v BIOSu/UEFI, do kterého se zpravidla dá dostat tak, že při spouštění počítače zmáčkneme patřičnou klávesu: klávesy pro BIOSu/UEFI.
Pokud se vám nedaří zavést systém z DVD nebo flash disku, přečtěte si návod: Zavedení systému z CD/DVD nebo jestliže jste si vytvořili bootovací flash disk: Jak zavést/nabootovat systému z flash disku.
Instalační proces bootujte (načítejte/zavádějte) v odpovídajícím režimu. Tedy UEFI pro GPT a neUEFi boot (CSM) pro MBR: BIOSu/UEFI - Změna režimu bootování. Nebo předem formát diskových oddílů odstraňte: Jak důkladně vymazat pevný disk. Instalační proces si při samotné instalaci vytvoří formát dle svých potřeb. Také je možné formát předem změnit: Jak převést GPT disk na MBR disk nebo opačně.
Po reinstalaci systému je nutno ještě nainstalovat ovladače pro jednotlivá hardwarová zařízení - Jak stáhnout a nainstalovat ovladače. (základní desku - chipset, síťovou kartu, grafickou kartu, zvuková karta, atd.) Je vhodné si tyto ovladače stáhnou ze stránek výrobců předem. Po reinstalaci totiž nemusí fungovat připojení k internetu, dokud nenainstalujete ovladač pro síťovou kartu. Pokud ale máte doma ještě nějaký další počítač s funkčním připojením k internetu, můžete ovladače vyhledat až pak.
Reinstalace se nemusí zdařit například z těchto důvodů:
Shift + F10 > diskpart
select disk 0
clean
convert gpt
create partition primary
exit
exit
Potom, co Váš počítač zaznamená přítomnost instalačního DVD/flash disku Windows 8, mělo by se Vám zobrazit na monitoru něco takového. Jakmile se tato obrazovka objeví, stiskněte libovolnou klávesu.
Systém Windows 8 začne načítat soubory z vloženého instalačního DVD/flash disku.