Jak připojit PC k televizoru

24. říjen 2020 Autor: Prokop

   

Propojení stolního počítače nebo notebooku s televizorem již dnes není díky plochým televizorům nic obtížného. LCD televizory i plazmy jsou totiž již většinou vybaveny potřebnými konektory. Kdysi jste potřebovali televizní kartu, několik kabelů pro oddělený přenos obrazu a zvuku, odpovídající vstupy na TV, atd... Dnes většinou stačí jediný kabel. Můžeme tedy využívat velkou plochu TV ke sledování filmů čí hraní her: Nejlepší hry s lokálním multiplayerem - Couch party.

Jak připojit PC k televizoru

Zda vám pro propojení stolního počítače nebo notebooku s televizorem bude opravdu stačit pouze jeden kabel, závisí na tom, jaké konektory máte na svých zařízeních k dispozici. Pokud se budete snažit spárovat PC a TV z přibližně stejného období výroby, tak nebudete mít problém. Horší to bude, jestliže bude mezi zařízeními větší věkový rozdíl.





HDMI - HDMI

HDMI - HDMI

Dnes je nejrozšířeněji využíváno HDMI (High-Definition Multi-media Interface). Dnešní počítače, které mají HDMI výstup, mají v drtivé většině tímto výstupem vedený i zvuk. Jestliže máte HDMI na stolním počítači nebo notebooku a také na televizoru, tak máte vyhráno. Stačí Vám pořídit si odpovídající HDMI kabel: HDMI kabely - porovnání cen.




HDMI - HDMI


HDMI - HDMI

Jestliže máme například na notebooku výstup HDMI, připojíme TV přes toto rozhraní.









DVI – HDMI

DVI

Zejména stolní počítače někdy HDMI výstup na svých grafických kartách nemají. Výstupem DVI (Digital Visual Interface) ale disponují téměř všechny. Tedy je třeba pořídit kabel DVI – HDMI: Kabely DVI – HDMI - porovnání cen.
DVI ale nepřenáší zvuk, tedy v tomto případě je nutné použít pro přenos zvuku například 3.5 mm jack: 3.5 mm jack kabely - porovnání cen.
Televizory zvuk z vnějšího zdroje vedený přes vstupní zvukový konektor přidávají jen k jedinému z několika obrazových HDMI vstupů. Zpravidla to bývá ten poslední (HDMI 4). Tedy vyzkoušejte metodou pokus omyl nebo si prostudujte manuál k TV: Jak vyhledat a stáhnout manuál.


DVI – HDMI


DVI – HDMI

Jestliže máme například na stolní počítači výstup DVI, připojíme TV přes toto rozhraní.





Reklama









VGA - VGA

VGA - VGA

Jestliže máte notebook bez HDMI výstupu, tak také nemusíte zoufat. Téměř jistě na něm nebude chybět alespoň výstup VGA. Tento vstup mají ploché televizory velmi často, tedy bude kam kabel VGA připojit: VGA kabely - porovnání cen.
Bohužel oproti předchozím dvěma digitálním propojením se jedná pouze o analogový přenos obrazových informací, a tedy kvalita obrazu není tak vysoká jako u digitálního přenosu.
VGA také nepřenáší zvuk, tedy opět je nutné použít pro přenos zvuku například 3.5 mm jack: 3.5 mm jack kabely - porovnání cen.


VGA - VGA


Jestliže máme například na notebooku výstup VGA, připojíme TV přes toto rozhraní.






Představili jsme si tři nejrozšířenější možnosti spojení stolního počítače nebo notebooku s televizorem. V prodeji je také mnoho dalších různých redukcí a převodníků mezi odlišnými signály (Kabely a konektory - porovnání cen). Ty využijte pouze v případě, že nemůžete použít ani jeden z výše uvedených způsobů.

Jakmile budete mít odpovídající kabel k dispozici, vypněte PC i TV a proveďte jejich propojení. Poté oba zařízení zapněte. Na TV vyberte získání signálu z konektoru, který jste použili. Pokud připojujete notebook, je často ještě nutné přepnout zobrazení na další zařízení pomocí klávesové zkratky (například FN + F4). Hledejte v manuálu od svého notebooku: Jak vyhledat a stáhnout manuál. Případně ikonu vyhledejte na klávesnici.






Reklama

Základní a většinou také dostatečné nastavení umí i automaticky provést přímo samotný operační systém (Windows). Většinou není nutné do nastavení rozlišení zasahovat. Kdyby bylo přece jen nutné, tak ideální je nastavit samozřejmě rozlišení shodné s rozlišením obrazovky TV (naleznete v manuálu od TV - nejčastěji FullHD = 1920 × 1080). Můžete tedy operační systém překontrolovat, jestli tak opravdu učinil a vybral nejvhodnější rozlišení:

Windows Vista/7/8/10
Ovládací panely --> Vzhled a přizpůsobení --> Zobrazení --> Rozlišení zobrazení

Windows 8/10 - možno využít také nabídky "Nastavení".
Nastavení --> Systém --> Displej --> Rozlišení zobrazení


Operační systém také sám detekuje případné druhé zobrazovací zařízení (PC sestavu samozřejmě můžete provozovat jen s připojením k TV, tedy s jediným zobrazovacím zařízením.) a vy jen nastavíte, které bude primární. Pro detailnější nastavení (barvy, jas, kontrast, apod.) je ale nutné použít nastavení přes ovladače grafické karety.

Obraz můžete nechat duplikovat = oba monitory zobrazují totéž. Co se odehrává na primárním, se odehrává i na druhém. (Plocha všech monitorů se přizpůsobí tomu s nejnižším rozlišením a formátem. Občas nejde duplikovat, kvůli nepodporovanému rozlišení.)
Další možností je: Rozšíření - zvětšení plochy - další monitor je zvětšení pracovní plochy, mezi nimiž lze myší přesouvat například okna.




Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody