Jak přejít na Windows 10

Aktualizováno 10. srpen 2016Autor: Bronislav

   

Uživatelé verzí Windows 7 a vyšších mohou na nejnovější Windows 10 přejít zdarma. Musíte to však stihnout do 29. července 2016.
Edit 10.8.2016: Standardní Upgrade zdarma již tedy skončil. Je ale možný Upgrade na Windows 10 zdarma pro zákazníky používající technologie usnadnění. Lze tedy Upgradovat (formou instalace: Jak reinstalovat Windows nikoli jen aktualizací) stále zdarma. Je pouze nutné mít v operačním systému Windows spuštěnou některou asistenční technologií. Například: Narrator (před-čítáč), Lupu,... Zdroj: Microsoft.

Majitelé licencí Home, musí instalovat Home verzi Windows 10. Majitelé lecence Pro a Ultimate, Pro verzi Windows 10.
Pokud výrobce zařízení nepřipravil verze ovladačů pro Windows 10, tak budou použity obecné od Microsoftu. Ty ale nemusí na některých zařízeních pracovat spolehlivě. Proto se doporučuje provozovat Windows 10 pouze na zařízeních, pro které výrobce ovladačů pro Windows 10 připravil: Jak stáhnout a nainstalovat ovladače.

Čistá instalace požaduje klíč speciálně pro Windows 10. Pro upgrade z Windows 7 nebo 8.1 je třeba nejdřív provést upgrade staršího systému. Klíč se tak ze starých Windows automaticky zaregistruje i s vaším hardware u společnosti Microsoft a teprve pak bude fungovat při čisté instalaci. Budete moci přeskočit dva dotazy na product key a po dokončení budete mít systém rovnou aktivovaný bez jakéhokoliv vkládání klíče.

Edit 12.11.2015: Pokud budete instalovat Windows 10 z média, které obsahuje první velký listopadový opravný balíček nebo novějšího (Verze: 10.0.10586.0 - WIN10TH2), tak již můžete rovnou instalovat Windows 10 bez předchozí upgrade aktivace: Jak reinstalovat Windows 10.
Když se Vás instalační proces zeptá na licenční číslo, tak jednoduše zadáte původní od Windows 7 nebo Windows 8/8.1.

Případně použijete veřejné GVL klíče:
Home: TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99
Pro: W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX

Stejně to bude možné po instalaci v systému změnou produktového kódu:
Settings > Update & security > Activation.
(Jak aktivovat Windows 10)

Instalační soubory pro čistou instalaci můžete získat přímo ze serveru Microsoftu:
Možnosti získání instalačního DVD/flash disku s Windows 10
Reklama
Upgrade z běžícího systému Windows 7 nebo 8

Dále si rezervujte Windows 10 prostřednictvím této aplikace:
Samozřejmě vás počítač musí kompatibilní. Pokud není, nemůžete upgrade na Windows 10 provést.

Až se Vám instalační soubory Windows 10 na pozadí stáhnou, zobrazí se upozornění:


Poté můžete upgradovat okamžitě nebo až Vám to bude vyhovovat.
Reklama

Pokud vám nefunguje instalace přes Windows Update nebo končí pokusy chybou, stáhněte si z odkazu výše klasické instalační médium (USB nebo ISO pro vypálení) a upgradujte pomocí něj. Možnosti získání instalačního DVD s Windows 10. Ve spuštěném současném systému spusťte soubor setup.exe. (Pokud máte verzi operačního sytému Pro nebo Ultimate, tak si opět stáhněte verzi Pro. V ostatních případech stahujte verzi Home. Vyberte si také správnou verzi 32 bit nebo 64 bit.)Jestliže máte Windows 7 aktivovaný aktivátorem DAZ nebo metodou SLIC, tak upgrade na Windows 10 je úspěšný i v těchto případech. Taktéž lze provést upgrade z Windows 8 aktivované pomocí "KMS", například Microsoft Toolkitem.

Osobně doporučuji s upgrade ještě vyčkat (alespoň do vydání prvního opravného balíčku), i když hardware počítače splňuje požadavky. Ještě nejsou dostupné všechny ovladače a některým uživatelům po přechodu například nefunguje zvukový čip. Pokud se pro uprgrade rozhodnete již nyní, počítejte s možnými komplikacemi, jež je objevují u nových operačních systémů: hledání funkčního ovladače, zdlouhavé spouštění systému atd.

V případě nespokojenosti se můžete vrátit k původnímu operačnímu systému:V nabídce Start vyberte volbu Nastavení a poté AKTUALIZACE a ZABEZPEČENÍ. V záložce Obnovení můžete kliknout na tlačítko Začínáme a přejít tak zpět na původní operační systém. (Tato volby je dostupná pouze měsíc po přechodu.)

Podrobný návod k funkci Přejít zpátky: Jak se vrátit k Windows 7 nebo 8.

Nebo pokud se vrácení změn nezdaří, proveďte čistou reinstalaci původně používaného operačního systému: Jak reinstalovat Windows.


Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody