Jak opravit Windows XP

14. prosinec 2019 Autor: Prokop

4. Konzola pro zotavení - poškozené soubory

Start Windows XP někdy může skončit chybovým hlášením "Systém Windows nelze spustit. Uvedený soubor je poškozen nebo nebyl nalezen: Windows\system32\hal.dll. Nainstalujte znovu uvedený soubor.". V některých případech může hlášení alternativně za problematické označit soubory ntoskrnl.exe nebo ntdll.dll.

Hledáte-li řešení tohoto problému, najdete obvykle návody na zkopírování těchto souborů z instalačního CD Windows pomocí Konzoly pro zotavení (Recovery console).

Chybové hlášení má zpravidla na svědomí vadný nebo chybějící konfigurační soubor pro zavádění systémů – soubor boot.ini. Opravit jej můžete několika způsoby. Doporučujeme využít konzolu pro zotavení.


Nastartujte konzolu a přihlaste se k poškozené instalaci.

V konzole se musíte dostat do kořenové složky (do tzv. rootu) prvního spouštěcího disku (obvykle disk C) nebo do složky WINDOWS (C:\WINDOWS>) pokud jste jinde, použijte příkaz cd.. kterým vystoupíte o složku výše nebo cd\, jímž přeskočíte okamžitě do rootu.

Jestliže je v příkazovém řádku C:\> nebo C:\WINDOWS>, napište příkaz bootcfg /rebuild jenž po krátké kontrole zobrazí dotaz, zda má přidat instalaci do souboru boot.ini. Přidání potvrdíte napsáním písmene "a".

Následně se zobrazí výzva k zadání identifikátoru načtení, kam můžete napsat vlastní název operačního systému (kvůli rozlišení). Pokud název nevyplníte, použije se výchozí. Po stisku klávesy Enter se zobrazí možnosti načítání OS, zde můžete napsat /fastdetect, tento příkaz má na svědomí o něco rychlejší a spolehlivější start počítače. Obě dvě možnosti však můžete ponechat prázdné a pouze je odklepnout stiskem klávesy Enter.
Reklama

Nyní napište do konzoly příkaz exit, jímž ukončíte konzolu a systém se restartuje. Pokud počítač ani po tomto zásahu nenastartuje a nadále vypisuje stejnou chybu, pokuste se obnovit vypisovaný soubor.

Opět nastartujte konzolu a přihlaste se k poškozené instalaci Windows.

Jak opravit Windows XP

Poznámka: U souborů, které nejsou komprimovány (nemají přejmenováno poslední písmeno přípony) použijete místo příkazu expand příkaz copy, takže zápis bude vypadat takto:

copy NTDLL.DLL C:\Windows\system32\ntdll.dll

Pro soubor ntoskrnl.exe má příkaz následující podobu:

expand NTOSKRNL.EX_ C:\Windows\system32\ntoskrnl.exe

Po úspěšném nakopírování souborů restartujte počítač a Windows by se měla v pořádku spustit. Pokud ani tato operace nezabere a start počítače stále končí stejnou chybou, budete patrně muset přistoupit k opravné reinstalaci Windows.


Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola DalšíReklama


Související odkazy

Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody