Příčin, proč operační systém nejde nastartovat nebo se chová nestandardně, může být mnoho. Konflikt mezi nainstalovanými programy, přesunuté soubory na disku, zaseknutý ovladač, poškozený registr Windows (např. nějakým automatickým čističem - CCleaner), virová nákaza, čerstvě nainstalovaná aktualizace systému, poškozené startovací soubory, ...
Operační systém nemůže samozřejmě také správně pracovat, pokud není v pořádku hardware. Budeme ale předpokládat, že je hardware počítače v pořádku.
(Podezíráte-li ale některý komponent: Jak opravit notebook nebo Jak opravit stolní počítač.)

Jestliže již operační systém nenabíhá standardně, můžeme se jej pokusit ještě spustit v nouzovém režimu: Jak spustit Windows v nouzovém režimu.

V mnoha případech může pomoci: Nástroj Obnovení systému, pomocí kterého můžeme jednoduše navrátit systémové změny do dřívějšího stavu.

Pokud se ještě dostanete do systému, tak můžete využít k identifikaci příčin: Prohlížeč událostí.

V případě, že máte potíže jen s připojením k Internetu, tak využijte návod: Jak opravit nefunkční připojení k Internetu.

Nefunguje-li správně některé ze zařízení, překontrolujeme ve správci zařízení ovladače: Jak stáhnout a nainstalovat ovladače.

Máme-li podezření, že potíže mohou působit počítačové viry, překontrolujeme počítač na přítomnost škodlivého kódu v PC: Jak odvirovat počítač.

Jestliže již stávající operační systém nenaběhne ani v nouzovém režimu: Jak spustit Windows v nouzovém režimu a vy potřebujete z počítače nutně nějaká data, tak se je pokuste vykopírovat pomocí návodu: Jak vykopírovat data z nefunkčního stolního počítače nebo Jak vykopírovat data z nefunkčního notebooku.

Padá-li systém do modrých smrtí, využijte návodu: STOP modrá obrazovka Windows.

Za problémy může také stát poškozený registr Windows: Opravení registru Windows.

Podezíráte-li nějakou nedávno nainstalovanou aktualizaci operačního systému, tak ji odinstalujte: Jak spravovat aktualizace Windows 8.

Při problémech s aktivací pomůže návod: Jak aktivovat Windows 8.


K opravám můžeme také využít prostředí a nástroje pro opravu systému, které by se měly automaticky spustit po chybě načítání systému. Opravné nástroje můžeme také spustit ručně přímo z pevného disku nebo také i z instalačního disku Windows 8.
Reklama


1. Otevření rozhraní pro správu a opravy Windows 8/8.1 z pevného disku

Otevření pokročilého rozhraní pro správu a opravy Windows 8/8.1 můžeme otevřít stisknutím klávesové zkratky "Shift + F8" během startu operačního systému. V řadě případů ale Windows 8/8.1 startují tak rychle, že časové interval, do kterého se nutno trefit je pouhých 0,2s. Může se tedy stát, že touto kombinací kláves se Vám rozhraní pro opravy otevřít nepodaří.

Rozhraní pro opravy lze také otevřít přímo v grafickém prostředí operačního systému. To provedete tak, že restartujete počítač a při tom držíte klávesu SHIFT.

Stiskněte kombinaci kláves "Win + i" nebo najeďte myší do rohu obrazovky. Tato akce vyvolá v levé části obrazovky pruh se základními ovládacími prvky.


Jak opravit Windows 8

Kliknete na ikonu vypnutí počítače. Stiskněte na klávesnici klávesu SHIFT a vyberete položku Restartovat.
Reklama


Jak opravit Windows 8

Zde již máme rozhraní pro správu a opravu Windows 8/8.1 otevřené.

Doporučujeme nejdříve se seznámit s funkcemi všech nástrojů a až poté začít s opravami.

Obecně doporučované pořadí použití nástrojů pro nezkušené uživatele:


Pokud již nelze operační systém spustit v grafickém prostředí a ani přes kombinaci kláves "Shift + F8" se nedaří spustit rozhraní pro správu a opravy Windows 8/8.1, můžeme rozhraní pro správu a opravy spustit z instalačního DVD nebo flash disku. Návod jak na to najdete v další kapitole.

Další kapitola DalšíReklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2024   Hardware - Software - Návody