5. leden 2020 Autor: Bronislav
V jakém stavu je disk (HDD nebo i SSD), můžeme zjistit pomocí nástroje CHKDSK. Podrobněji v návodě: Jak zkontrolovat disk.
Také můžeme využít technologii S.M.A.R.T (Self Monitoring And Reporting Technology), která stále monitoruje a posuzující stav disku. Údaje jsou shromažďované elektronikou disku a nezávisle na operačním systému.
K zjištění hodnot S.M.A.R.T tedy potřebujeme utilitu, která tyto hodnoty dokáže přečíst. Mezi tyto nejznámější utility patří:
Také můžete použít utilitu od samotného výrobce pevného disku:
Podrobněji si přestavíme utilitu CrystalDiskInfo, která je zdarma.
K dispozici je i čeština, kterou mnoho uživatelů jistě přivítá.
Systém PC musí tedy ještě fungovat, abychom mohli utilitu spustit. Pokud tak tomu není, připojíme disk k jinému funkčnímu PC a ověříme stav disku tam: Jak vyndat disk z notebooku a připojit jej k jinému počítači.
Zavítejte tedy na stránky vývojářů: www.crystalmark.info a utilitu si stáhněte. (Verzi Installer (exe) nutno instalovat. Verze Portable (zip) se přímo spouští z rozbaleného adresáře.)
Utilita by mněla detekovat jazyk operačního systému a podle něj sama nastavit jazyk na češtinu. Pokud se tak nestane, můžete vybrat češtinu v hlavním menu.
Výstupem systému S.M.A.R.T jsou hodnoty:
vázané k jednotlivým řádkům - atributům (počet chyb čtení, čas na roztočení ploten, atd.).
Pokud se současná hodnota dostane pod hraniční, znamená to podezřelé chování pevného disku. Některé údaje jsou informativní (jako je např. teplota disku, počet provozních hodin), některé sčítají nečekané událostí.
Rozdíl mezi hodnotami Současná a RAW lze vysvětlit například na počtu provozních hodin. Pokud bude Současná ukazovat 80, znamená to, že 20 procent z předpokládané životnosti disku v hodinách bylo již vypotřebováno. RAW v takovém případě bude ukazovat počet uběhnutých hodin. Proto nás hlavně zajímají hodnoty RAW.
Pro lepší přehled je vhodné přepnout hodnotu RAW do desítkové soustavy.
Zde již vidíme hodnotu RAW v desítkové soustavě. U námi sledovaného disku žádný sledovaný atribut nepřekročil hraniční hodnoty a tedy utilita CrystalDiskInfo informuje, že pevný disk je pravděpodobně v pořádku.
Za problémy s počítačem tedy pravděpodobně nebude stát problém s pevným diskem.
Pokud naleznete na Vašem pevném disku několik podezřelých sektorů, tak to ještě neznamená, že by byl už nepoužitelný. Podezřelé sektory mohou vzniknout například při nečekaném odpojení napájení, kdy disk nemůže dokončit rozdělanou práci. Takový disk stačí naformátovat nebo promazat - Jak důkladně vymazat pevný disk a podezřelé sektory většinou zmizí.
Jestliže již má disk nějaké vadné nebo přemapované sektory, tak to také neznamená, že by byl už nepoužitelný. Disk tyto sektory vyřadil a může fungovat normálně dále. (Existují sice utility, které se mohou pokusit vadné nebo přemapované sektory opravit, ale toto nedoporučuji. Když byl sektor vyhodnocen jako nespolehlivý, tak je lépe jej vyřadit a nepoužívat.)
Pokud by se ale počet vadných nebo přemapovaných sektorů začal v čase postupně stále zvyšoval, tak takový disk již nelze považovat za spolehlivý a není vhodné je dále používat.
Na takovém disku bude docházet ke ztrátě dat. Když na něm bude nainstalován operační systém a dojde ke ztrátě dalšího sektoru, tak v tomto sektoru mohl být důležitý systémový soubor a operační systém se již při příštím zapnutí PC nemusí spustit nebo se bude vykazovat jiné nestandardní chování.
Další utilita, kterou si přestavíme je HD Tune. Nejen, že také umožňuje přečíst hodnoty S.M.A.R.T, ale navíc můžeme s její pomocí provést test povrchu disku.
Utilita je zdarma k 15dennímu vyzkoušení. Zavítejte tedy na stránky vývojářů: www.hdtune.com a utilitu si stáhněte.
Když klikneme na záložku Heath, tak se nám zobrazí hodnoty S.M.A.R.T.
V záložce Error Scan máme možnost kliknutím na tlačítko Start a spustit tak test povrchu disku. (Tento disk má povrch v pořádku.))
Tento disk již povrch v pořádku nemá. Můžeme si poznamenat počet vadných nebo přemapovaných sektorů a provést test několikrát po sobě. Jestliže bude hodnota po dokončení vyšší, je jasné, že během testování opět "odešel" nějaký sektor. Takový disk je opravdu nejlépe již nepožívat.
Při pořizování nového pevného disku do starého notebooku dáme pozor, abychom jej mohli připojit k základní desce. Staré základní desky podporují pouze rozhraní ATA (IDE). Takové disky se již nové neprodávají, a proto budeme muset sehnat starší disk s tímto rozhraním ATA.
U některých notebooků a hlavně netbooků se můžeme setkat s tím, že jsou disky připojené přes kabel ZIF. Musíme tedy koupit podporovaný disk naším zařízením.