4. Problémy způsobené operační pamětí

Jestliže máme v notebooku více než jeden paměťový modul, tak ponecháme ve slotu pouze jeden modul (notebook může pracovat i pouze s jedním modulem RAM) a pozorujeme, jak se notebook chová. Jestliže k žádné nápravě nedojde, tak modul vyjmeme a nahradíme jej jiným a opět pozorujeme, jak se počítač chová. (Vhodné je také zajisti, aby byly u paměťových modulů čisté piny. Můžeme je tedy očistit například klasickou gumou na konci tužky.)Jak opravit notebook

Zde vidíme, že máme v notebooku dva moduly operačních pamětí.Jak opravit notebook

Jeden z nich tedy vyjmeme.
Reklama
Jak opravit notebook

A pozorujeme, jak se bude počítač chovat jenom s jedním modulem.Jak opravit notebook

Jestliže k žádné nápravě nedojde, vložíme první modul zpět a vyjmeme druhý modul.Jak opravit notebook

Opět pozorujeme, jak se notebook bude chovat s druhým modulem. Pokud se chyba projevuje v obou případech, tak tak musíme hledat chybu v jiném komponentu. Pravděpodobnost, že by byly oba moduly vadné, je malá.

Reklama


Diagnostický nástroj pro operační paměti - Memtest86+

Pokud máte v notebooku jenom jeden paměťový modul a nikdo Vám jiný stejného typu k odzkoušení nepůjčí, tak jestli pracuje správně, si můžeme ověřit pomocí utility Memtest86+.

Jak opravit notebook

Zavítejte tedy na stránky vývojářů: www.memtest.org a utilitu si stáhněte.

Spuštění utility probíhá ze zaváděcího CD nebo USB flash disku. Vytvořte si tedy zaváděcí CD - Jak vypálit soubor ISO nebo USB flash disk - Jak vytvořit zaváděcí/bootovací USB flash disk s touto utilitou.

Až budete mít zaváděcího CD nebo USB flash disk připraven, tak zaveďte systém do notebooku z něj - Zavedení systému z CD/DVD.
ReklamaJak opravit notebook

Jakmile se Vám podaří spustit utilitu z CD nebo USB flash disku, začne okamžitě automaticky paměť testovat. Doporučená doba testování je cca 5 hodin. Vhodné je tedy test naplánovat například přes noc. Ráno zkontrolujete výsledek testování. (Nutno podotknout, že i když utilita žádnou chybu neodhalí, tak to ještě neznamená, že operační paměť je opravdu 100% v pořádku. Proto i s touto možností počítejte.)Jak opravit notebook

Pokud utilita nalezne chyby, tak je jasné, že tento modul operační paměti již není vhodné nadále používat a musíme si obstarat jiný stejného typu.

Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola Další

Reklama


Pokud se Vám nedaří něco najít, můžete využít pole vyhledávání vpravo nahoře nebo také: Mapu webu.
V případě, že máte nějaký dotaz/připomínku: Kontakty.
© 2012 - 2023   Hardware - Software - Návody