Pro názornost si ukážeme jednoduché zálohování na externí disk nebo flash disk v prostředí opračního systému Windows (Průzkumník Windows). Já budu připojovat externí disk. Pro flash disk je postup shodný.
Připojím tedy externí disk k notebooku. (Mám notebook vybaven rychlejším portem USB 3.0, tedy jsem si pořídil i rychlejší externí disk s USB 3.0 portem. Jestliže máte v PC pouze porty USB 2.0, tak rychlost USB 3.0 externího disku nevyužijete. Možná v budoucnosti, až si pořídíte novější počítač, který už bude těmito porty vybaven. Také jsem si pořídil disk o velikosti 2,5 palce, tyto disky nevyžadují přídavné napájení, tedy jsou napájeny pouze přes USB port. Odpadá tedy nutnost vždy připojovat ještě napájecí adaptér.)
Pokud máte stolní počítač a externí disk se po připojení k USB portu na čelním panelu z nenadání sám odpojuje (port nedodávají dostatečný proud) nebo nefunguje vůbec, připojte jej raději k USB portu na zadní straně PC skříně (tedy bude připojen přímo k portu základní desky).
Pokud připojíte externí disk během chodu PC. Budete operačním systémem upozorněni na připojení zařízení a můžete si tedy hned otevřít okno externího disku (můj disk se nazývá Seagate Expansion a bylo mu přiděleno písmeno D:).
Vyberte tedy myší volbu: Otevřít složku a zobrazit soubory.
Otevřené okno externího disku.
Jestliže připojíte externí disk k vypnutému PC, budete muset po zapnutí PC otevřít okno externího disku.
Otevřete tedy nejdříve okno: Tento počítač a v něm vyberete připojený externí disk.
Okno externího disku tedy máme otevřené. Otevřeme si ještě okno Tento počítač a můžeme tedy přetažením myši začít složky s daty (fotografie, dokumenty) kopírovat z PC na externí disk.
(Jestliže přetáhnete soubor na jiný oddíl disku levým tlačítkem myši, dojte ke zkopírování souboru. Pokud přetáhnete soubor pouze do jiné složky na stejném oddílu disku, dojte k přesunutí souboru. Když použijete při přetažení pravé tlačítko myši, zobrazí se vždy kontextová nabídka s volbami, co chcete provést.)
Tady ovšem nastává problém, protože uživatelé často neví, kde vlastně své soubory v počítači mají. Co vlastně mají z disku nebo disků zálohovat, co zálohovat netřeba. (podrobněji vysvětleno v kapitole 2.)
První zvolená strategie uživatelů tedy často je, že začnou na externí disk kopírovat celý obsah disku v PC umístěného.
Že to bude trvat třeba 6 hodin? Nevadí. Že budu kopírovat plno souborů, které nepotřebuji? Nevadí. Zapnu kopírování a přijdu až za 6 hodin. Mezitím bude dělat něco jiného. A nebudu se v tom muset přehrabovat. Udělám zálohu všeho.
Bohužel tuto strategii nelze doporučit u oddílu disku, kde je nainstalován operační systém (většinou oddíl C:), protože systém bude kopírování zastavovat z důvodů dotazů, zda chcete například přepisovat soubory se stejným názvem? Přepisovat? Co dělat s nečitelnými sobory? Nepřeskakovat? Co dělal se sobory, které jsou otevřené v jiném programu? Přeskakovat?
Čas nutný pro zkopírování se tedy může velice prodloužit, protože nevíte, kdy zrovna se systém na něco zeptá a zastaví kopírování do doby, než mu odpovíte. Můžete zatrhnout volbu: Provést tuto akci pro všechny položky, ale i tak vás systém zahrne dalšími a dalšími otázkami. Budete muset tedy počítač kontrolovat a odpovídat. Pohodlnost zálohování je ta tam. Také nebudete na konci schopni zkontrolovat (podle velikosti), zda je překopírované vše (protože některé soubory běžícího systému prostě zkopírovat nelze). Tato strategie je tedy použitelná jenom pro oddíly disků, kde máte pouze data, nikoliv operační systém. Nebo pro velice trpělivé uživatele.
Běžnému uživateli je tedy doporučeno vyhledat své data podle kapitoly 2. a překopírovat jenom určité složky s daty uživatele.
Je tedy třeba si své data uspořádat. Vytvořit si v PC jednu hlavní složku (Pokud možno jinde než na oddíle disku s operačním systémem. Jestliže máte v PC jenom jeden oddíl, tak může být klidně umístěna i na ploše.) a do ní ukládat všechna Vaše důležitá data. Je vhodné si vytvořit nějaký systém podsložek. Jestliže naházíte ledabyle vše do jedné složky, tak se v tom nevyzná nikdo a to ani Vy. Tedy je třeba data řadit například podle roku, druhu dat, atd. Udržovat nějaký systém, aby se v tom člověk vyznal i za pár let. Jak se říká: I v bordelu musí být pořádek.
Já mám hlavní řazení podle roků. Další podsložky rozdělení na fotografie, videa, dokumenty, atd.
Před vytvářením systému vám doporučuji přečíst: Allen David - Mít vše hotovo/Umění produktivity bez stresu
Jakmile budete chtít zálohovat, překopírujete tuto jednu složku. Ano, může mít klidně i 500GB. Kopírování tedy bude trvat v závislosti na rychlosti disků i 3hodiny, ale systém by se Vás už neměl na nic dotazovat. (Maximálně Vás upozorní, že je v cílovém místě málo místa nebo jsou názvy vašich soborů příliš dlouhé a tak ať je zkrátíte.) Můžete se tedy pak už opravdu od počítače vzdálit a až se za 3 hodiny vrátíte, tak pouze zkontrolujete, zda vše proběhlo v pořádku. Jak to udělat?
Kliknete na složku, kterou jste si překopírovali na externí disk (záložní) pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberete: Vlastnosti.
Vyberte z kontextové nabídky volbu: Vlastnosti.
Zobrazí se Vám, jak je složka velká, kolik obsahuje složek a souborů.
Stejně postupujte i pro složku v počítači (zdrojovou). Pokud budou obě při porovnání stejně veliké, budou obsahovat stejný počet složek a souborů, tak můžeme říci, že byla překopírována celá.
Složka v PC (zdrojová) i složka na externím disku (záložní) mají shodnou velkost. Tedy nemusíme mít obavy, složka byla na externí disk překopírována celá.
Položky: "Velikost na disku" si všímat nemusíte. Tyto položky mohou být rozdílné.
Zálohu svých dat máte tedy provedenou. Je třeba ale zálohy dělat pravidelně. Například vždy k prvnímu dni v měsíci nebo i častěji. Ideláně vždy, když vytvoříte nějaký svůj nový soubor. Po měsíci již budete mít v počítači další své nové soubory a ty je třeba buď přidat k záloze, nebo udělat zálohu celou znovu.
Pokud víte, které sobory ve kterých složkách se změnily nebo přibyly, tak stačí překopírovat a nahradit nebo soubory k záloze přidat. Takový přehled o svých datech už ale nemá téměř nikdo a proto je třeba udělat celou zálohu znovu. Externí disk nedisponuje nekonečně velkým prostor, tedy musíme nejdříve starou zálohu vymazat. (Pokud se vejde k původní záloze, tak ji tam samozřejmě můžete nakopírovat i bez vymazání původní. Jen si k nim připište datum, abyste věděli, která je nejnovější.) To můžete provést jednoduchým smazáním složky na externím disku. Toto ale bude trvat dlouho. Rychlejší je, když celý disk naformátujete (cca 1 minuta) a tedy také dojde k odstranění staré zálohy.
V případě, že uděláte zálohu k prvnímu dni v měsíci a okolo 20. již začnete být nervózní, že Vaše záloha je již 20 dní stará, je možné vždy při vytvoření nějakého souboru si tento soubor zálohovat například na flash disk. Za měsíc většina uživatelů nevytvoří více dat, než se vejde na flash disk, tedy není nutné dělat celou zálohu, ale zálohujete si na flash disk jen soubory, které jste vytvořili za poslední měsíc. Až provedete prvního standardní zálohu na externí disk, flash disk již můžete poté vymazat, protože již budete mít zálohu umístěnou na externím disku. Budete tak mít na flash disku místo na nové soubory.
Kliknete tedy na externí disk pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberete možnost: Formátovat.
Můžete ponechat základní nastavení. Formátování spustíte kliknutím na tlačítko: Spustit. Dojte k odstranění veškerého obsahu na externím disku.
Nyní můžete na externí disk opět nakopírovat Vaší složku s potřebnými daty.
Na závěr nutno zmínit, že po dobu, než nakopírujete Vaší složku na externí disk, tak nemáte vlastně žádnou zálohu a pokud dojte k poruše PC zrovna v tuto dobu, tak budete mít přístup jen k tomu, co se stihlo na externí disk nakopírovat. Proto je vhodné si pořídit ještě druhý externí disk a zálohu provést vždy na ten externí disk, na kterém je záloha se starším datem. Zda si raději pořídíte ještě druhý externí disk nebo se Vám zdá, že to už je opravdu malá pravděpodobnost ztráty dat, záleží na Vás. Já ještě raději druhý externí disk mám i z důvodu, kdybych udělal chybu a třeba omylem smazal nebo naformátoval oddíly, které jsem formátovat neměl. Člověk má pak vice pokusů svou chybu napravit a tedy o svá data nepřijít.
Pokud dojde k poruše PC, připojíte externí disk nebo flash disk k jinému PC a máte okamžitě přístup ke svým souborům.
Po opravě Vašeho PC nebo koupi nového PC nakopírujete záložní data z externího disku nebo flash disku do PC, abyste je měli zase minimálně na dvou úložištích.
© 2012 - 2024   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu