Uživatelská data nemají centralizované úložiště, jsou doslova rozeseta po různých místech disku nebo disků.
Microsoft nastavil systém tak, že většina dokumentů a dalších dat konkrétního uživatele se ukládá do tzv. uživatelské složky. Tu naleznete v závislosti na vašem operačním systému.
Windows Vista/7/8/10:
C:\Users\[Uživatelské jméno]
Windows XP:
C:\Documents and Settings\[Uživatelské jméno]
Asi nejdůležitější data jsou potom ve složce Dokumenty. Obsahuje i data z různých aplikací. Microsoft se touto cestou snaží uživatele donutit využívat tuto složku jako centrální úložiště dat. Ve stejném adresáři také naleznete složku Plocha, která obsahu vše co máte umístěné na ploše. Dále složky: Obrázky, Videa.
Jestliže tyto složky nemůžete nalézt na disku C:, pravděpodobně jejich umístění změnil administrátor Vašeho PC. Budou se tedy nacházet na disku D:, kde jsou v trochu větším bezpečí. Pokud jste si sami vytvořili nějaké další složky mimo tato umístění, zálohujte samozřejmě i ty.
Pokud na vašem počítači pracuje více uživatelů pod jednotlivými uživatelskými účty (např. máma, táta, sestra apod.), nezapomeňte provádět zálohu pro každý z těchto účtů.
Zda zahrnete do zálohy i filmy, hudbu je třeba zvážit. Ty si můžete v případě selhání disku v PC opět stáhnout. Pokud ale máte na externím disku dostatek místa a nevadí Vám delší doba trvání provádění zálohy, můžete si zálohovat i ty.
Daty se rozumí nejen soubory jako takové - fotografie, dokumenty, ale i nastavení aplikací, složky s uloženými pozicemi her atd. Většině uživatelů ale opravdu stačí, když si zálohují své fotografie, videa, dokumenty... například oblíbené položky internetových prohlížečů si v novém systému vytvoří znovu, hry začnou hrát od začátku a aplikace znovu přenastaví dle svých aktuálních preferencí. Kdo chce zálohovat i toto, nechť čte na této stráně dále, ostatní mohou přeskočit na další kapitolu.
Internetové prohlížeče většinou umožňují export/import oblíbených položek a nastavení. Vyhledejte tedy v menu vašeho prohlížeče tuto volbu a oblíbené položky a nastavení exportujte do souboru. Později můžete obnovit oblíbené položky a nastavení právě importem z tohoto souboru.
Návody pro nejčastěji používané internetové prohlížeče:
Také ale můžete přímo zálohovat prohlížeči vytvořené soubory na disku. (Nutno nastavit v systému zobrazení skrytých souborů a složek.) Tedy pokud již stávající operační systém nenabíhá a nemůžeme provést zálohu přes nástroje, které jsou implementovány v internetových prohlížečích, připojíme disk ze svého počítače k jinému počítači a vykopírujeme si položky z těchto lokací:
Google Chrome ukládá data uživatele:
Windows Vista/7/8/10:
C:\Users\[Uživatelské jméno]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Bookmarks
Windows XP:
C:\Documents and Settings\[Uživatelské jméno]Local Settings\Data aplikací\Google\Chrome\User Data\Default
Mozilla Firefox ukládá data uživatele:
Windows Vista/7/8/10:
C:\Users\ [Uživatelské jméno] \AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles
C:\Users\ [Uživatelské jméno] \AppData\Local\Mozilla\Firefox\Profiles
Windows XP:
C:\Documents and Settings\[Uživatelské jméno]\Data aplikací\Mozilla\Firefox\Profiles
Internet Explorer uchovává oblíbené položky v tomto adresáři:
Windows Vista/7/8/10:
C:\Users\[Uživatelské jméno]\Oblíbené položky
Windows XP
C:\Documents and Settings\[Uživatelské jméno]\Oblíbené položky
Ve svém Internetovém prohlížeči zvažte možnost vytvoření účtu a následnou synchronizaci. Takto zůstanou Vaše nastavení uložena na serverech a v případě potíží s PC se jen stačí přihlásit a povolit synchronizaci. (Jak si nastavit Firefox Sync, Synchronizace dat Chromu mezi zařízeními)
Používáte-li pro vyřizování elektronické pošty e-mailového klienta (Outlook, Thunderbird) a zprávy si ukládáte na pevný disk v PC, pak nesmíte zapomenout vytvořit zálohu v něm se nacházejících dat. (Máte-li e-mailovou schránku například u Seznamu a k poště přistupujete přes internetová prohlížeč, tak své e-maily zálohovat nemusíte, zůstanou na serverech Seznamu.) Každý e-mailový klient si je ukládá jinam a také postup zálohy se liší. Ve většině případů se však jeho data nacházejí pro konkrétního uživatele v jeho uživatelském profilu. (Nutno nastavit v systému zobrazení skrytých souborů a složek.)
Například Thunderbird data ukládá v závislosti na vašem operačním systému.
Windows Vista/7/8/10:
C:\Users\[Uživatelské jméno]\AppData\Roaming\Thunderbird
Windows XP:
C:\Documents and Settings\[Uživatelské jméno]\Data aplikací\Thunderbird\Profiles\
Outlook data ukládá v závislosti na vašem operačním systému.
Windows Vista/7/8/10:
C:\Users\[Uživatelské jméno]\AppData\Roaming\Microsoft\Outlook
Windows XP:
C:\Documents and Settings\[Uživatelské jméno]\Local Settings\Data aplikací\Microsoft\Outlook
Máte-li jiného e-mailového klienta, pak se budete muset informovat u jeho výrobce, kde se tato složka přesně nachází.
Uložené pozice z her nemají centralizované uložiště už vůbec a každý výrobce hry volí jiné umístění.
Může nám ale pomoci Google. Vepíšeme do něj název hry a připíšeme "save location". Tedy například "plants vs zombies save location".
Cesta tedy je: C:\ProgramData\PopCap Games\PlantsVsZombies\userdata\
Umístění se ale může lišit podle verze hry. Soubory, s uloženým postupem ve hře, mohou být dokonce umístěné na více místech. Musíme tedy pak zálohovat soubory z různých částí disku.
Efektivní způsob je zjištění pozice souborů s uloženým postupem podle data souborů na disku. Tedy spustíme hru, vyčkáme na automatické uložení hry na disk nebo provedeme uložení postupu ve hře ručně. Hru ukončíme a necháme si ihned pomocí Průzkumníka Windows (nebo pomocí nějakého souborového manažeru - Total Commander) seřadit soubory na disku podle data. Soubory s uloženým postupem budou mezi těmito nejmladšími soubory.
© 2012 - 2025   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu