3. Způsoby provádění záloh

Manuální Kopírování dat

Nejjednodušší způsob, jak zálohovat data je prosté zkopírování dat v prostředí operačního systému (Průzkumník Windows) do záložního uložiště, odkud mohou být data v případě potřeby jednoduše (bez speciálního software) nakopírována zpět do původního umístění: Praktická ukázka jednoduchého kopírování pro běžné uživatele.


WinRar

Manuální kopírování dat s komprimací

Pokud je dat větší množství a chceme ušetřit potřebné místo, můžeme data komprimovat a zároveň také zaheslovat. K vytvoření datové zálohy, která by komprimovala její obsah lze použít například komprimační programy typu Winzip a Winrar.



Automatické kopírování dat s komprimací

Předešlé dva způsoby jsou funkční, nenáročné a zvládne je téměř každý. Obvykle je ale potřeba zálohovat data pravidelně, někdy dokonce několikrát denně a pro takové případy je manuální synchronizace dat nepohodlná. Pro automatické zálohování dat existuje řada programů.

Kdo má již operační systém Windows 8 nebo novější (tedy i Windows 10), tak má vyhráno, protože tyto operační systémy mají v sobě již program pro automatické zálohování implementován. Jmenuje se Historie souboru: Jak zálohovat data pomocí služby Historie souborů.

Majitelé starších operačních systémů (např. Windows 7) si vyberou z programů třetích stran:

Které Vám umožní zálohování dat naplánovat, ale i spouštět ručně. (Možno zálohovat i aktuální používanou kopii operačního systému - bitová kopie.)

Nevýhoda je, že uživatel se musí s vybraným programem naučit správně pracovat. Nějakou zálohu dat uživatel vytvořit zvládne, ale s obnovením ze záložní kopie v případě ztráty zdrojových dat už to bývá bohužel daleko horší.

Kdo má obavy z poruchy disku, může využít RAID (Redundant Array of Inexpensive/Independent Disks – vícenásobné diskové pole laciných/nezávislých disků). Tedy se nabízí RAID 1 - zrcadlení, kdy se stav aktuálních dat na jednom disku ihned ukládá na druhý. Ovšem opět platí, že vytvoření diskového pole probíhá často bez obtíží, ale obnova dat v případě nějaké poruchy již tak bezproblémová být nemusí. (Navíc RAID nijak nechrání data například proti útoku Ransomware či chybě uživatele, ale pouze proti poruše disku.)


Tedy kdo si není jistý ve znalosti obsluhy nebo spolehlivosti svého automatizovaného zálohovacího softwaru, ještě občas provede pro jistotu také i manuální zálohu.



"Zálohování pro běžné smrtelníky" od IT experta Michala "Altaira" Valáška, která vyčerpávajícím způsobem shrnuje jak možnosti zálohovacích zařízení, tak i vhodné zálohovací strategie:




Předchozí Předchozí kapitola Další kapitola Další



Reklama


© 2012 - 2025   Počítačové Tipy Kupka - Těrlicko | Hlavní stránka | Kontakt | Mapa webu